wypadekPrzydarzył wam się wypadek, na domiar złego z waszej winy i gdyby tego było mało, nie posiadacie ubezpieczenia AC. Jest to najgorsza wizja każdego kierowcy, która co roku staje się niestety dla wielu rzeczywistością. Podpowiemy, co robić w takim momencie i jak nie zapędzić się zbyt daleko w wydatkach na naprawę.

Pierwszą wstępną ocenę zniszczeń może wykonać każdy samodzielnie. Jeżeli są to małe uszkodzenia, które pozwalają na dalszą jazdę, możemy samodzielnie dojechać do warsztatu. Jeśli jednak auto jest na tyle zniszczone, że niemożliwym staje się jego uruchomienie lub jazda może sprawiać zagrożenie, musimy wezwać na pomoc „lawetę”. Koszt holowania aut zależy od odległości, jaką należy przebyć, i od rejonu Polski. Ceny za usługę wahają się w granicach od 170-80 zł za pierwsze 25 km plus około 5-6 zł za każdy kolejny kilometr. Przed wyborem firmy, która odholuje nasz pojazd, warto zadzwonić w kilka miejsc i wybrać najrozsądniejszą ofertę.

Mamy już lawetę i jedziemy do warsztatu samochodowego. Co powinniśmy wybrać? Autoryzowany serwis ASO czy warsztat rzemieślniczy. Wszystko zależy od zasobności naszego portfela oraz wielkości zniszczeń. ASO z pewnością dokona naprawy lepiej i szybciej, ale w większości przypadków również sporo drożej. Przewagą autoryzowanego serwisu jest to, że gwarantuje on stały monitoring procesów naprawy pojazdu drogą elektroniczną, wykonuje specjalistyczne oględziny samochodu, wykonuje naprawy z najwyższą starannością zakończoną odbiorem jakościowym, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, najlepszych maszyn i urządzeń wraz z udziałem oryginalnych części zamiennych. Dobór odpowiedniego lakieru jest przeprowadzany komputerowo lub w cięższych przypadkach za pomocą spektrofotometru, a naprawy realizuje przeszkolona, wysoko wykwalifikowana załoga.

Sprawa wygląda nieco inaczej w zwykłym warsztacie samochodowym, o ile nie jest to sprawdzona i zaufana placówka, która wykonywała dla nas wcześniej naprawy. W większości przypadków nie mamy co liczyć na samochód zastępczy. Musimy sprawować stały nadzór nad wyceną kosztów serwisu oraz ich przebiegiem. Części w wyniku ograniczenia wydatków zostaną prawdopodobnie zainstalowane nieoryginalne. W przypadku lakierowania trudno ocenić, czy będzie to wykonane należycie, ponieważ mało który warsztat samochodowy posiada dobre oprzyrządowanie lub nie ma go wcale i podzleca to innym placówkom. Tak samo sprawa wygląda z czasem wykonania naprawy, który bywa zdecydowanie dłuższy ze względu na braki w kadrze oraz wyszkoleniu. Na domiar złego na 100% stracimy gwarancję, jeżeli nasz samochód jeszcze był nią objęty.

Podsumowując, jeżeli posiadamy nowe auto na gwarancji, nie warto naprawiać pojazdu w innym miejscu niż autoryzowanym ASO. Co innego, gdy posiadane auto jest stare, a gwarancja dawno została zapomniana i zależy nam na jak najtańszym naprawieniu szkody.

Wartość naprawy

Nie mniej istotną kwestią jest poziom uszkodzeń spowodowanych kolizją. Warto przed wykonaniem naprawy poprosić o jej całościową wycenę, która może niejednokrotnie przekroczyć wartość rynkową naszego pojazdu. Wtedy naprawa będzie nieopłacalna i trzeba się zastanowić nad ostatecznym rozwiązaniem problemu, czyli złomowaniem.

Trudno tutaj oszacować wartość poszczególnych części zamiennych, ponieważ jest ona tak różna, jak różne są modele aut na rynku. Dobrze jest nie do końca ufać warsztatowi i pokusić się o samodzielną wycenę elementów z listy do wymiany (źródło: http://rkb.pl/faq/co-jest-szkoda-calkowita-w-pojezdzie-i-w-jaki-sposob-wyliczana-jest-wysokosc-odszkodowania-w-prz/).

Bezpieczeństwo

W przypadku, gdy uszkodzenia pojazdu sięgają na tyle głęboko, że konieczne będzie ponowne spawanie ramy lub jej prostowanie, wymiana mechanizmów bezpieczeństwa albo całkowita wymiana nadwozia, musimy zastanowić się nad sensem wykonywania tej naprawy. Może się okazać, że uszkodzenia spowodowały nieodwracalne zmiany w strukturze i geometrii naszego pojazdu, który po serwisie nie będzie się zachowywał prawidłowo na drodze i będzie przez to stwarzał zagrożenie zarówno dla nas, jak i dla innych uczestników. Nie zapominajmy, że w przypadku uszkodzenia geometrii pojazd w razie kolejnego wypadku prawie na pewno nieprawidłowo zamortyzuje uderzenie, co może bezpośrednio przełożyć się na ryzyko utraty życia. Więcej informacji można znaleźć na stronie autocomplex24h.com.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here