Jak usunąć rysy z plastiku we wnętrzu samochodu?

0
41489
plastiki w samochodzie
Źródło zdjęć: unsplash.com

Porysowane plastiki w samochodzie to rzecz zupełnie normalna – wnętrze pojazdu, dokładnie tak jak podzespoły, także się zużywa. Można to albo zaakceptować i przestać zwracać na nie uwagę, albo próbować coś z tym zrobić. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na to, jak usunąć rysy z plastiku z wnętrza pojazdu. Sprawdź koniecznie i zastosuj w swoim aucie, aby cieszyć się odświeżonym i estetycznym wnętrzem.

Rysy na plastiku w samochodzie

Jakie mogą być przyczyny rys na plastikach wewnątrz samochodu? Możemy wyróżnić ich całkiem sporo. Jednym z głównych powodów jest transport przedmiotów, na przykład podczas przeprowadzki czy po zakupach w sklepie meblowym. Bardzo często głównymi winowajcami zniszczeń są dzieci oraz zwierzęta. Czasem trudno też jednoznacznie wskazać powód – rysy są wynikiem najnormalniejszego w świecie zużycia materiałów.

Niezależnie od przyczyny warto jednak podjąć działania, które przywrócą wnętrzom dawny blask. Porysowane plastiki w samochodzie mogą powodować dyskomfort właściciela, zwłaszcza u osób, które bardzo dbają o swoje cztery kółka. Szczególnie problematyczne mogą się okazać podczas próby sprzedaży, znacznie obniżając wartość samochodu. Na szczęście usuwanie rys z deski rozdzielczej wcale nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Jak się zabrać za tę czynność?

deska rozdzielcza w aucie

Porysowane plastiki w samochodzie – jak się ich pozbyć?

Jak odnowić porysowane plastiki w samochodzie? Pierwszy bardzo często wykorzystywany sposób to zastosowanie opalarki do plastików. W tym działaniu chodzi o nic innego jak podgrzanie porysowanej powierzchni. Warto robić to bardzo delikatnie i z wyczuciem, zaczynając od najniższego biegu urządzenia. Pamiętaj przy tym, aby zachować odpowiednią odległość, najlepiej około 20 centymetrów. Jeśli nie przyniesie to efektów, zbliż urządzenie na około 10–15 centymetrów. Nie opalaj jednak zbyt długo jednego miejsca, bo może dojść do przypalenia objawiającego się powstaniem bąbli. Działanie opalarki możesz też wcześniej przetestować, wykorzystując do tego na przykład niepotrzebne plastikowe wiaderko.

Niektórzy do opalania uszkodzonego plastiku wykorzystują też… zapalniczkę. Przy umiejętnym działaniu krawędzie zadrapań faktycznie mogą się stopić i tym samym rysy będą mniej widoczne. Niezbędna jest jednak do tego „pewna ręka”. Jeśli przesadzi się z opalaniem, uszkodzenia będą o wiele większe – i wtedy pozostanie już tylko wymiana zniszczonego elementu.

Regeneracja plastików lakierem strukturalnym

Lakier strukturalny do plastików to kolejny sposób na regenerację plastiku pokrytego rysami. Przed użyciem tego środka regenerowany element należy najpierw oczyścić, na przykład papierem ściernym, i odtłuścić. Choć zdecydowana większość dostępnych na rynku lakierów strukturalnych jest koloru czarnego, nietrudno znaleźć także inne odcienie.

Dobry preparat, na przykład czarny lakier strukturalny Boll, szybko schnie oraz skutecznie wiąże lakier nawierzchniowy. Świetnie nadaje się do naprawiania oraz odnawiania zderzaków, listew, konsoli, zaślepek poduszek, kierownicy czy innych elementów plastikowych. Środek tworzy strukturalną, trwałą, matową powłokę. Niektóre z tego rodzaju specyfików mogą być nakładane bezpośrednio, bez użycia podkładu. Dobrym sposobem może być też zastosowanie klasycznego bezbarwnego lakieru, który pomoże uzyskać gładką powierzchnię.

plastiki wnętrze samochodu

Głębokie rysy na plastiku w samochodzie

Usunięcie głębokich rys wyżej wymienionymi sposobami prawdopodobnie niestety nie będzie możliwe. Często zresztą nie chodzi o rysy, a wyraźne pęknięcia. Wówczas masz do wyboru dwie opcje. Pierwsza z nich to naprawa w wyspecjalizowanym zakładzie. Może się jednak okazać, że i to nie przyniesie satysfakcjonującego efektu. Czasem o wiele lepiej będzie po prostu wymienić dany element, np. zaślepkę, półkę czy panel. Zazwyczaj nie są to drogie elementy.

Już wiesz, jak usunąć rysy z plastiku we wnętrzu samochodu. Zanim zdecydujesz się na wymianę starych elementów na nowe, sprawdź dostępne opcje. Środki i urządzenia (które w przyszłości przydadzą Ci się również do innych czynności) znajdziesz w sklepie internetowym nocar.pl.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj