Kultowe samochody Porsche – Porsche 959

0
352

Chociaż Porsche kojarzy się głównie z 911, to nie jest jedyna kultowa propozycja niemieckiej marki. Pamiętacie chociażby Porsche 959? Już wtedy, gdy pojawiło się na rynku, wiadomo było, że wyprzedza swoją epokę. Model, który, jak się później okazało, wraz z Ferrari F40 zapoczątkował erę supersamochodów, budził niemałe zdziwienie. Dlaczego?

Co przychodzi ci na myśl wtedy, gdy słyszysz: „samochody Porsche”? Większość kojarzy markę ze sportowymi autami, które mają nie tylko wyjątkową linię nadwozia, lecz także imponujące osiągi i nowatorskie rozwiązania technologiczne. Na taką opinię Porsche pracowało w zasadzie od początku. Nic więc dziwnego, że w końcu stworzyło supersamochód.

Krótka historia Porsche 959

Porsche 959, bo o nim mowa, zostało zaprezentowane po raz pierwszy we wrześniu 1985 roku na salonie samochodowym we Frankfurcie. W trakcie tego wydarzenia zebrano już 250 zamówień na nowy model. Ostatecznie 959 produkowano od 1986 do 1989 roku. Wówczas powstały 292 egzemplarze, nie licząc modeli prototypowych i przedprodukcyjnych – łącznie 37 sztuk.

Co ciekawe, pierwsze założenia techniczne przyjęto jeszcze w 1983 roku – marka chciała wówczas stworzyć najlepszy samochód sportowy na świecie.

Co wyróżniało Porsche 959?

Co sprawiało, że 959 była tak wyjątkowa? Odpowiedź jest jedna: osiągi. Samochód rozpędzał się od 0 do 100 km/h w 3,7 sekundy. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że mówimy o roku 1986. Wtedy ten wynik budził absolutne zdziwienie. Podobnie zresztą jak moc, którą udało się uzyskać, czyli 451 KM przy silniku 2,8 l z podwójnym doładowaniem. Dzięki takim wynikom model został obwołany najszybszym seryjnie produkowanym autem świata.

Dodatkowo Porsche 959 było pełne nowoczesnych rozwiązań. Poczynając od cylindrów chłodzonych powietrzem, zawieszenia z regulowaną wysokością, przez karoserię z aluminium i kevlaru, zaawansowany napęd na cztery koła, aż po system doładowania, który działał w różny sposób w zależności od obrotów– wszystko robiło naprawdę imponujące wrażenie.

Kosmiczne osiągi i kosmiczna cena

Propozycja niemieckiej marki przyciągała klientów na tyle mocno, że prawie każdy salon Porsche zbierał zamówienia na 959. Chętnych nie odstraszała nawet cena, która była bardzo wysoka. Za egzemplarz 959 trzeba było zapłacić tyle, co za 10 limuzyn, np. 10 Mercedesów klasy E.

Co ciekawe, Porsche wcale na nim dobrze nie zarabiało, ponieważ koszty produkcji okazały się ogromne. Między innym przez to marka dość szybko zrezygnowała z tego modelu.

Gdzie można zobaczyć Porsche 959?

Gdzie obecnie można zobaczyć Porsche 959 na żywo? Żaden salon Porsche w Łodzi, Warszawie czy we Wrocławiu nie dysponuje modelem, który dałoby się obejrzeć. Trudno również liczyć na to, że spotka się 959 na drogach. Szybciej można go za to wypatrywać na zlotach, bo część cennych klasyków trafiła do prywatnych kolekcji na całym świecie. Jeden egzemplarz stoi również w Muzeum Porsche w Stuttgarcie.

Gdzie kupić nowe samochody Porsche w Łodzi? W Porsche Centrum w Łodzi: https://dealer.porsche.com/pl/lodz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj