Car wrapping – Wszystko co powinieneś wiedzieć

3
23018

Car wrapping, czyli oklejanie samochodu folią to jedna z najpopularniejszych metod na zmianę wyglądu auta. Coraz częściej stosowana wśród kierowców, którzy chcę odświeżyć lub zmienić styl swojego samochodu. Co warto wiedzieć o car wrappingu? Sprawdzamy w dzisiejszym wpisie.

Czym jest car wrapping?

Car wrapping to nic innego, jak metoda oklejania samochodu folią samoprzylepną, która w łatwy, prosty i niedrogi sposób pozwoli na zmianę lub odświeżenie wizerunku naszego auta. Popularność car wrappingu stale rośnie, a samochody nie są oklejane folią wyłącznie w celach reklamowych, ale także po to, aby całkowicie zmienić ich wygląd oraz charakter.

Car wrapping może zastosować każdy, kto chciałby odświeżyć swoje auto. Poza funkcją estetyczną, pomaga także w ochronie oryginalnego lakieru przed działaniami czynników zewnętrznych takich, jak błoto, kamienie, promieniowanie słoneczne czy sól. Bowiem to właśnie lakier chroni nasze auto przed odbarwieniami, korozją, zmatowieniem, zadrapaniami czy innymi czynnikami zewnętrznymi.

Car wrapping – czy można okleić auto samemu?

Całkowite, jak i częściowe oklejanie folią samochodu warto powierzyć w ręce specjalistów. Mimo, że w internecie roi się od artykułów oraz filmów instruktażowych, jak zastosować folię i okleić samochód, to nie zalecamy stosowania tego w domowych warunkach. Jeśli coś pójdzie nie tak – zostanie zastosowana niewłaściwa technika nałożenia folii lub powłoka lakieru zostanie nieodpowiednio przygotowana to w konsekwencji efekt bardziej oszpeci auto niż nada mu nowego wyglądu. Warto liczyć się z faktem, że w sytuacji nieprofesjonalnego nałożenia materiału, producent folii prawdopodobnie nie zwróci nam kosztów. Dodatkowo, warto wiedzieć, że oklejanie większych powierzchni może wiązać się także z ich demontażem, dlatego lepiej wybrać się do profesjonalnego usługodawcy i jemu powierzyć wykonanie car wrappingu.

Car wrapping – jaki rodzaj folii użyć?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów folii, jednak nie każda nadaje się do car wrappingu. Dostępne są folie monomerowe, polimerowe i wylewane. Folie monomerowe nie powinny być stosowane do długookresowego oklejenia auta. Najczęściej wykorzystywane są do krótkookresowego oklejania samochodu reklamami. Można nimi okleić małe powierzchnie karoserii, na krótki czas użytkowania, np. podczas wybranej kampanii reklamowej lub do konkretnej akcji promocyjnej. Jednak warto pamiętać, że folia monomerowa po dłuższym okresie użytkowania obkurcza się i odkleja od karoserii, a do tego nie jest elastyczna.

Jeśli myślimy o średnio- lub długookresowym oklejeniu auta to powinniśmy wybrać folię polimerową lub folię wylewaną. Folia polimerowa najczęściej znajduje swoje zastosowanie przy produkcji reklam na samochodach, tablicach reklamowych, szyldach firmowych, czyli wszędzie tam, gdzie planowana jest długotrwała ekspozycja. Folia polimerowa powstaje na wskutek rozprasowania specjalnych materiałów, a w momencie samego powstawania folii powstają naprężenia. Naprężeń jest znacznie mniej niż przy produkcji folii monomerowej, dlatego można ją stosować na obłych powierzchniach i przetłoczeniach samochodu. Dobrej jakości folia polimerowa nie zmieni swojego rozmiaru – nie obkurczy się, jednak jest mało elastyczna. Koszt użycia folii polimerowej jest tańszy niż w przypadku folii wylewanej, ale droższy niż użycie folii monomerowej.

Folia wylewana to folia, w trakcie produkcji której nie powstają naprężenia, dlatego jest ona najbardziej trwała i elastyczna. Należy do grupy folii asortymentowej i jest przeznaczona do najbardziej wymagających aplikacji tworzonych reklam. Stosuje się ją przede wszystkim na samochodach o głębokich przetłoczeniach. Aplikacja folii wylewanych jest ściśle związana z przestrzeganiem reżimów technologicznych. W praktyce oznacza to, że proces obróbki folii wylewanych ma za zadanie sprawić, aby folia nie wracała do zapamiętanego położenia. Po nagrzaniu, folia „zapamiętuje” nowe kształty na obłościach i wklęsłościach pojazdu i pozostaje w tym miejscu na stałe.

Car wrapping – jak dbać o folię?

Jeśli nasze auto zostało oklejone folią to o lakier dba się tak samo, jak przed posiadaniem folii. Korzysta się z myjni, chociaż nie polecamy stosowania myjni automatycznych, ponieważ na szczotkach często znajduje się piasek, który rysuje lakier, a tym bardziej folie. Jeśli chodzi o stosowanie wosku to warto zmienić na taki, który jest przeznaczony do folii. Poza tym folia nie wymaga specjalnego traktowania, a brud, który się na niej znajduje jest łatwiejszy do spłukania niż z samego lakieru.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj