Jeśli kiedykolwiek szukałeś pracy, prawdopodobnie widziałeś, że niektóre oferty wymagają od kandydata posiadania prawa jazdy
Jeśli kiedykolwiek szukałeś pracy, prawdopodobnie widziałeś, że niektóre oferty wymagają od kandydata posiadania prawa jazdy. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pracodawcy preferują zmotoryzowanych kandydatów? Nawet w przypadku miejsc, w których prowadzenie pojazdu nie wydaje się być ważnym czynnikiem, może się okazać, że pracodawca wymaga posiadania prawa jazdy.
Dlaczego pracodawcy preferują kandydatów zmotoryzowanych?
Jeśli dane stanowisko wymaga użycia pojazdu, zrozumiałe jest, że pracodawca zapyta, czy posiadasz prawo jazdy. W rzeczywistości badania przeprowadzone w 2016 r. w Wielkiej Brytanii wykazały, że prawie jedna na sześć ofert pracy wymagała od kandydata posiadania prawa jazdy. Jednak pracodawcy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że pytanie, czy kandydat jest posiadaczem prawa jazdy, może być dyskryminujące, jeśli nie jest to warunkiem pracy, ponieważ mogłoby to zniechęcić niektórych ludzi do ubiegania się o pracę. Jeśli dana osoba jest na przykład nie ma prawa jazdy, może zrezygnować z ubiegania się o tę rolę, co zmniejsza pulę talentów.
Badanie ujawniło jednak, że wiele ofert pracy wymagało od kandydata posiadania prawa jazdy, mimo że praca nie była ukierunkowana na pojazd. Wśród nich był pracownik zoo, fryzjer i trener na siłowni. Dlaczego pracodawcy preferują kandydat,ów z prawem jazdy? Często jest to spowodowane obawami związanymi z frekwencją. Transport publiczny wiąże się z opóźnieniami – ponadto, jeśli transport publiczny nie jest opcją w danej lokalizacji, jest prawdopodobne, że pracodawcy zwerbują kogoś z prawem jazdy i własnym samochodem. Może to dotyczyć zajęcia, które wymaga np. pracy w nocy, kiedy autobusy i pociągi nie kursują regularnie, a jedyną opcją jest przyjazd samochodem.
Oczywiście, jeśli oferta może prowadzić do pracy, która wymaga prowadzenia pojazdu, będzie to oznaczało, że pracodawca jest wręcz zobowiązany, żeby sprawdzić posiadanie prawa jazdy u kandydatów. Przykładem może być rola sprzedażowa, na przykład jako przedstawiciel handlowy. Innym rodzajem pracy może być np. agent nieruchomości, który powinien być elastyczny i na tyle mobilny, aby móc dotrzeć do klientów o dowolnej godzinie.
Czy posiadanie prawa jazdy ułatwia zdobycie pracy?
Niektórzy pracodawcy postrzegają cię jako mniej pracowitą lub nawet niezdolną do pracy, jeśli nie masz prawa jazdy. Na przykład, jeśli chodzi o pracę jako dostawca, zrozumiałe jest, że kandydat, który jeździ samochodem, będzie faworyzowany nad osobą, która tego nie potrafi.
Twoja lokalizacja może mieć również wpływ na wymaganie posiadania prawa jazdy. Jeśli mieszkasz w odległej lub wiejskiej okolicy, możliwość prowadzenia i posiadania samochodu może poszerzyć twoje horyzonty pod względem perspektyw zatrudnienia. Podobnie, jeśli mieszkasz w obszarze zabudowanym, ale chciałbyś ubiegać się o pracę poza miastem, posiadanie prawa jazdy ułatwi dojazd.
Istnieje wiele powodów, dla których możemy decydować się na brak samochodu. Koszty ubezpieczenia, koszty bieżące, niepełnosprawność, problemy środowiskowe i inne. Poza tym, nie każdy uwielbia samochody i ciekawostki motoryzacyjne – niektórzy zwyczajnie nie lubią jeździć autem i mocno się stresują siadając za kierownicą. Oczywiście, istnieje wiele miejsc pracy, które nie wymagają prawa jazdy. Szukając pracy, która znajduje się poza twoim zasięgiem, możesz zainwestować w rower lub skonsultować harmonogramy transportu, aby sprawdzić, czy możesz dotrzeć do miejsca pracy na czas przed złożeniem swojego CV. Jeśli potencjalny pracownik obawia się o twój brak mobilności, udowodnij mu, że zrobiłeś rozeznanie, a twoja obecność w miejscu pracy nie zostanie naruszona. Możesz również rozpocząć lekcje po otrzymaniu pracy, jeśli ułatwi to dojazd do pracy.