Hybryda – czy jest to opłacalna inwestycja? Mocne oraz słabe strony samochodów hybrydowych

0
7384
samochód hybrydowy toyota

Samochody hybrydowe zdobywają na polskim rynku motoryzacyjnym coraz większą popularność. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, iż zastosowano w nich innowacyjne technologie, które pozwalają cieszyć się użytkownikom m.in. mniejszym spalaniem. Nie da się ukryć, że hybryda dla większości kierowców może okazać się doskonałą inwestycją. To szczególnie istotne w okresie zwiększonej emisji spalin, na co trzeba natychmiastowo reagować. Jeśli ktoś ceni sobie ekonomiczną i ekologiczną jazdę samochodem powinien sięgnąć po samochód hybrydowy. Na samym początku warto zapoznać się z mocnymi oraz słabymi stronami tego typu pojazdów.

Hybryda – przyjazność dla środowiska i auta przyszłości

Hybryda odznacza się dużą przyjaznością dla otaczającego ludzi środowiska. To auta przyszłości, które podobają się najbardziej wymagającym kierowcom. Pewne jest to, iż najpierw trzeba w nie trochę zainwestować, lecz po pewnym czasie inwestycja ta zwróci się z nawiązką. Napęd hybrydowy opiera się na połączeniu silnika spalinowego z elektrycznym (co najmniej jednym). Każda z tych jednostek generuje spore korzyści, więc nic dziwnego, że osoby zmotoryzowane decydują się na zakup samochodów hybrydowych. Elektryczna część silnika jest naturalnym „wspomagaczem” dla tej spalinowej. Dzięki temu cała konstrukcja jest niezawodna.

hybryda volvo

Decydując się na hybrydę można być pewnym, iż:

 • proces ruszania oraz jazdy z niewielką prędkością będzie skutecznie wspomagany,
 • silnik zasilany paliwem będzie mógł funkcjonować na najkorzystniejszych warunkach,
 • redukuje się emisję spalin i dba się o środowisko,
 • zużywa się znacznie mniej paliwa.

Jeśli zainteresowani mają do wyboru samochody hybrydowe powinni zdecydować się na nie jak najszybciej. Do wyboru jest coraz więcej modeli, dlatego rynek hybryd musi być dokładnie przewertowany. W innym przypadku możemy pokusić się o nietrafioną decyzję.

Samochody hybrydowe – nie każdy model będzie dysponował takimi samymi parametrami

Pamiętajmy o tym, że hybryda dzieli się na wiele modeli i nie każdy model odznacza się takimi samymi parametrami. Zastanówmy się najpierw nad tym, czego konkretnie oczekujemy od samochodów hybrydowych, a dopiero potem weźmy pod lupę najpopularniejsze modele i sprawdźmy ich mocne oraz słabe strony.

Typowa hybryda będzie się składać z silnika spalinowego, który jest połączony z automatyczną skrzynią, a obok przekładni będzie się znajdował silnik elektryczny. Całość tworzy niepowtarzalną kompozycję, która już w dzisiejszych czasach pełni nieocenioną rolę na rynku motoryzacyjnym. W tylnej części auta znajdą zastosowanie wszystkie elementy działające „na prąd”, a konkretniej są to:

 • przetworniki,
 • akumulatory,
 • sterowniki.

Jak widać budowa samochodów hybrydowych nie jest zbyt skomplikowana. Aktualnie liderem sprzedaży aut z tej kategorii jest marka Toyota. Wszystko może zmienić się w niedalekiej przyszłości. Toyota opiera się na własnej koncepcji tworzenia aut tego typu. Chodzi m.in. o wspomaganie jednostki spalinowej przez jednostkę elektryczną przy mniejszych obrotach. Przekłada się to jednak na nieco mniejsze osiągi. Zwolennicy bardzo szybkiej jazdy nie muszą być zadowoleni z takiej inwestycji, więc powinni sobie to kilka razy dokładnie przemyśleć.

hybrydowa toyota c-hr

Hybryda – z jakimi napędami hybrydowymi spotykamy się na co dzień?

Co najważniejsze na co dzień mamy styczność z wieloma różnymi napędami hybrydowymi, więc jak widać wyraźnie trzeba byłoby je sobie wszystkie wymienić i przyjrzeć się ich właściwościom. Hybryda może okazać się spełnieniem marzeń, ale kluczowe jest to, aby dobrać ją do własnych wymagań. Oto najpopularniejsze napędy hybrydowe na rynku:

 • hybryda miękka – najmniej zaawansowana pod kątem technicznym, lecz ma wielu zwolenników. W takich autach znajdują się niewielkie silniki elektryczne, które z powodzeniem zastępują rozrusznik i alternator. Wspomagają działanie systemu Start-Stop i skutecznie magazynują nadmiar energii w akumulatorze,
 • hybrydy w wersji tradycyjnej – zdecydowanie najpopularniejsza opcja na rynku. Składa się z silnika spalinowego oraz elektrycznego. Sprawdzają się głównie na niewielkich dystansach, więc z powodzeniem korzystamy z nich w trakcie jazdy po mieście. Część spalinowa nie jest narażona na zbyt duże obciążenia, co doprowadza do tego, iż uzyskuje się bardzo zadowalające osiągi,
 • hybryda typu plug-in – w takich samochodach hybrydowych znajdują się sporych rozmiarów silniki elektryczne. Ponadto są wyposażone w specjalną odmianę akumulatorów, która pozwala na przejechanie nawet kilkudziesięciu kilometrów w trybie całkowicie elektrycznym. Jeśli ktoś chciałby postawić wyłącznie na jazdę w wersji elektrycznej, ta propozycja okaże się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Zastanówmy się nad tym, która konkretnie opcja napędu hybrydowego będzie dla nas najkorzystniejszą propozycją. Jeśli nie mamy na ten temat większego pojęcia porozmawiajmy z fachowcami i dostosujmy się do ich rad.

samochód hybrydowy

Hybryda – jakie niesie za sobą zalety oraz co może się w niej popsuć?

W tym miejscu wypada zastanowić się nad tym, jakie konkretnie zalety ma hybryda. Przede wszystkim wspomnimy tutaj o oszczędnościach finansowych. Jeśli część elektryczna będzie na siebie brać większą pracę, skorzystamy na tym najbardziej. Warto podkreślić, że hybrydy najlepiej czują się w trybie miejskim, nawet przy bardzo zagęszczonym ruchu. Samochody hybrydowe dają spore oszczędności nawet w tych sytuacjach, w których wyjeżdżamy nimi na drogi krajowe.

samochodach hybrydowych nie zauważymy zazwyczaj takich elementów, jak:

 • dwumasowe koła zamachowe,
 • sprzęgła,
 • rozruszniki,
 • alternatory,
 • turbosprężarki.

Wszystkie powyższe elementy znajdziemy natomiast w tradycyjnych samochodach. Co za tym idzie hybryda jest skonstruowana tak, aby wyeliminować liczne awarie. Narażony na nie jest szczególnie akumulator trakcyjny, który co pewien czas będziemy musieli zregenerować. Poza tym powinniśmy w niej dbać o system wentylacyjny i falownik (odpowiadający za regulację napięcia).

Samochody hybrydowe – kilka słów podsumowania

Samochody hybrydowe wykorzystują działanie nowoczesnych technologii. Są to auta przyszłości, które już teraz cieszą się bardzo dużą popularnością i są bardzo przyjazne dla środowiska. Kupują je głównie te osoby, które chcą jeździć ekologicznie i ekonomicznie. Co najważniejsze napędy hybrydowe opierają się głównie na połączeniu silnika spalinowego z co najmniej jednym silnikiem elektrycznym.

Hybryda to auto, które powinno zadowolić nas w stu procentach. Część elektryczna jest wspomagaczem części spalinowej. Wspomaga m.in. proces ruszania oraz jazdy przy niewielkich prędkościach, a do tego redukuje emisję spalin i zmniejsza zużycie paliwa. To dla nas spora oszczędność pod kątem finansowym. Nie każdy model dysponuje takimi samymi parametrami technicznymi. Liderem rynkowym jest obecnie Toyota. Tylna część auta hybrydowego jest wyposażona w elementy działające „na prąd”, a więc sterowniki, akumulator i przetworniki.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze napędy hybrydowe występujące w samochodach hybrydowych mamy styczność z napędem: miękkim (najmniej zaawansowana opcja pod kątem technicznym), tradycyjnym (najpopularniejsze i sprawdzające się na niewielkich dystansach) oraz plug-in (przejedziemy na nim co najmniej kilkadziesiąt kilometrów wyłącznie w trybie elektrycznym). Najbardziej podatne na awarie elementy hybryd to z pewnością akumulator trakcyjny (trzeba go regularnie regenerować), falownik oraz system wentylacyjny. O takie samochody trzeba dbać, aby inwestycja okazała się bardzo opłacalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj