Jaki olej najlepiej stosować w starych silnikach diesla?

1
420

W dzisiejszych czasach właściciele starszych diesli stają przed wyzwaniem utrzymania swoich pojazdów w optymalnej kondycji. Jednym z kluczowych elementów zapewniających długotrwałą żywotność i niezawodność silnika diesla jest wybór odpowiedniego oleju silnikowego. Choć temat ten może wydawać się skomplikowany, naszym celem jest rozwianie mitów i przedstawienie jasnych wytycznych, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.

Olej syntetyczny, półsyntetyczny, czy mineralny?

Wybór pomiędzy olejem syntetycznym, półsyntetycznym, a mineralnym zależy od specyfikacji producenta oraz od indywidualnych warunków eksploatacji samochodu. Niektóre ze starszych jednostek napędowych diesla, szczególnie te wyposażone w systemy takie jak DPF (filtr cząstek stałych) czy turbosprężarki, wymaga stosowania olejów syntetycznych ze względu na ich lepsze właściwości ochronne i zdolność do pracy w wysokich temperaturach.

Prawidłowy olej w dieslu

Dlaczego normy są ważne?

Olej silnikowy do diesla powinien spełniać określone normy ACEA oraz specyfikacje producenta pojazdu. Normy te zapewniają, że olej posiada właściwości niezbędne do ochrony silnika przed zużyciem, korozją i osadami. Oleje dedykowane dla silników diesla z dużym przebiegiem, takie jak 10W40 czy 5W30 spełniające normy ACEA B4 lub B5, są zalecane do większości starszych diesli.

	Samodzielne dolewki oleju

Znaczenie lepkości oleju

Lepkość oleju, oznaczona jako SAE (np. 5W-30), odgrywa kluczową rolę w ochronie silnika w różnych warunkach pracy. Wysoka lepkość w niskich temperaturach (pierwsza liczba) zapewnia szybkie smarowanie przy rozruchu, podczas gdy druga liczba określa zachowanie oleju w wysokiej temperaturze. Warto wybierać olej, który zapewni optymalną ochronę silnika w całym zakresie temperatur.

Czy warto stosować oleje niskopopiołowe (Low SAPS)?

Oleje niskopopiołowe są szczególnie polecane dla diesli z DPF, ponieważ zawierają mniejszą ilość dodatków metalicznych, które mogą zapychać filtr cząstek stałych. Stosowanie oleju typu Low SAPS pomaga w zachowaniu sprawności DPF i przyczynia się do lepszego spalania, co ma pozytywny wpływ na środowisko i ekonomię jazdy.

Kontrola stanu oleju

Jak często wymieniać olej?

Interwały wymiany oleju zależą od specyfikacji producenta oraz od warunków eksploatacji pojazdu. Zazwyczaj, dla starszych silników diesla, zaleca się wymianę oleju co 10-15 tysięcy kilometrów lub co roku. Regularna wymiana oleju jest kluczowa dla utrzymania silnika w dobrej kondycji i zapobiegania poważnym awariom.

Oczywiście wraz z wymianą oleju w silniku obowiązkowym elementem prawidłowego serwisu jest także wymiana filtra oleju. Wielu mechaników zaleca również jednoczesną wymianę filtra powietrza w silniku – jako, że ten też powinien być cyklicznie wymieniany, dobrą praktyką jest to zrobić „za jednym zamachem”.

Upada więc argument tego, że gdy silnik bierze olej (poprzez jego spalenie) i regularnie dolewany nowego oleju – to wtedy nie trzeba wykonywać całkowitej wymiany. Należy to robić właśnie ze względu na konieczność wymiany filtra.

Smarowanie tłoków silnika

Więc co wlać do starego diesla?

Wybór odpowiedniego oleju do silnika wysokoprężnego nie musi być trudny. Kluczem jest przestrzeganie zaleceń producenta pojazdu oraz wybór oleju, który najlepiej odpowiada warunkom eksploatacji Twojego samochodu.

Jednoznacznym mitem jest to, że należy zmieniać klasę oleju wraz z przebiegiem samochodu! Olej do starego samochodu będzie dokładnie tym samym olejem, który zalecił producent projektując auto w jego początkowym okresie eksploatacji.

Pamiętaj, że inwestycja w wysokiej jakości olej syntetyczny czy półsyntetyczny (czy nawet mineralny) to inwestycja w długotrwałą sprawność i niezawodność Twojego diesla. Nie zapominaj również o regularnej kontroli poziomu oleju w silniku. Bez przeszkód możesz zrobić to samodzielnie sięgając po miarkę znajdującą się pod maską samochodu. Prawidłowy stan oleju to obszar między wskazaniami minimum, a maksimum.

Dowiedz się więcej o utrzymaniu starszych diesli i jak wybrać najlepszy olej silnikowy, czytając artykuł na portalu Motorfan: https://www.motorfan.pl/poradniki/olej-do-starego-diesla-jaki-olej-stosowac-w-starszych-autach/

1 KOMENTARZ

  1. Ja mam jeszcze jedno, wydaje mi się trafne, spostrzeżenie w tym temacie. Otóż według mnie warto sobie odpuścić stosowanie olejów typu longlife! Chyba więcej w tym marketingu niż prawdziwych możliwości. Lepiej 2 razy zmienić tańszy olej niż zalać silnik takim wynalazkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj