Jakie sygnały mogą świadczyć o uszkodzeniu auta?

1
17615

Czasem niektóre usterki w naszym samochodzie mogą być na pierwszy rzut oka niezauważalne. Na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Po pewnych zachowaniach naszego auta zdecydowanie powinniśmy odwiedzić serwis Skody. Tylko jak w odpowiedni sposób zdiagnozować ewentualne usterki? Podpowiadamy, co zazwyczaj oznaczają niektóre objawy.

Jednym z nich może być nierówna praca silnika, gdy zostawimy auto na luzie. Takie zachowanie jednostki napędowej może być spowodowane różnymi rzeczami, począwszy od silniczka krokowego, przez zatkany filtr powietrza, niesprawny układ wtryskowy, aż po zanieczyszczoną przepustnicę. Warto udać się wówczas do warsztatu, aby mechanik mógł znaleźć faktyczną przyczynę usterki.

Szarpanie przy ruszaniu może oznaczać zużycie poduszek gumowych, na których opiera się skrzynia biegów oraz silnik, ale również poluzowanie śrub, który je trzyma. W niektórych przypadkach winny może być docisk sprzęgła, jednak sami nie jesteśmy w stanie tego dokładnie sprawdzić. Wówczas konieczne jest wyjęcie skrzyni lub silnika.

Metaliczne stuki z silnika również powinny zwrócić naszą uwagę, jeśli trwają więcej niż kilka minut po uruchomieniu samochodu. Mogą one być objawami problemów z rozrządem lub – co gorsza – hałas mogą powodować panewki korbowodowe, a co za tym idzie, konieczny będzie kapitalny remont jednostki napędowej. To też jest objaw, z którym powinniśmy koniecznie odwiedzić serwis Skody.

Odczuwalne drgania przenoszone przez kierownicę mogą świadczyć o uszkodzeniu kolumny McPhersona lub amortyzatora. Może to być również oznaka uszkodzenia koła lub opony. Klekot lub stuki towarzyszące drganiom tym bardziej oznaczają problemy z kołami – wówczas koniecznie zatrzymajmy się i sprawdźmy, czy są one dokręcone. Także zużyte przeguby napędowe mogą wywoływać podobnego rodzaju drgania ze stukami.

Problemy z odpaleniem auta, przerywanie podczas przyspieszania czy też dziwna praca na wolnych obrotach to także niepokojące objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę. Awaria cewki zapłonowej, przetarta izolacja kabli wysokiego napięcia, uszkodzenie przepływomierza, czy nawet awaria układu wtryskowego – to zaledwie kilka problemów, które mogą powodować tego typu zachowanie samochodu. Tym bardziej lepiej wówczas poprosić serwis Skody, aby zdiagnozowali dokładną przyczynę problemu.

Ostatnim problemem, który opiszemy, są plamy oleju pod autem. Wycieki oleju z silnika często trudno jest zlokalizować. Zazwyczaj główną przyczyną nieszczelności są uszczelki. W sytuacji gdy olej wypływa wszystkimi szczelinami, jest to dowód na dosyć duże zużycie silnika – ciśnienie gazów wypycha wtedy olej ze skrzyni korbowej.

Jeśli niepokojące nas objawy nasilają się lub nie ustają, wówczas koniecznie powinniśmy odwiedzić warsztat lub serwis, aby usterki zostały odnalezione i naprawione. Nie poruszajmy się uszkodzonym autem, nie ryzykujmy swoim zdrowiem lub życiem – lepiej upewnić się, że nasz samochód jest w pełni sprawny. To, co na początku może nam wydawać się drobnym, nieznaczącym drobiazgiem, koniec końców może okazać się śmiertelnym zagrożeniem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj