Ile kosztuje naprawa skrzyni biegów?

0
34462

Skrzynia biegów to jeden z najważniejszych podzespołów znajdujących się w każdym pojeździe. Jej właściwe funkcjonowanie wpływa na jakość i bezpieczeństwo jazdy, dlatego ważna jest dbałość o jej stan. Dzięki niej możemy efektywnie wykorzystać moc silnika spalinowego na odpowiednio niskich obrotach. Systematyczna konserwacja i właściwe użytkowanie pomogą zachować jej prawidłową żywotność.

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów

Skrzynie bezobsługowe nie istnieją, a wymiany oleju w interwałach określanych przez producenta często nie wystarczają. Wszelkie czynności związane z konserwacją skrzyni należy powierzyć pracownikowi warsztatu. Jedynie starsze konstrukcje posiadają bagnet umożliwiający samodzielne sprawdzenie poziomu olejów w skrzyniach biegów. Dynamiczna wymiana oleju jest metodą, dzięki której możemy wymienić cały olej, spuszczając go przez korek podczas pracy silnika. Stosuje się ją zwłaszcza wtedy, kiedy mamy do czynienia z zasysaniem wody do skrzyni. W takiej sytuacji wskazane jest przetransportowanie pojazdu na lawecie i nieuruchamianie silnika. Dynamiczna wymiana oleju jest kosztowna z uwagi na większe zużycie oleju. Potrzeba wtedy 2,5 razy więcej oleju, niż wynosi pojemność układu, a cena oleju nowej generacji przekracza nawet 100 zł za litr. Średnia pojemność układu to około 9 l, łatwo więc policzyć taki wydatek.

Automat czy manual?

Pierwsze plany dotyczące próby odciążenia kierowców od ciągłego, ręcznego zmieniania biegów pojawiły się w latach 50. XX w. w USA. Wtedy właśnie w historię motoryzacji wpisały się przekładnie automatyczne, będące uosobieniem luksusu i bezpieczeństwa. Obecnie pojazdy z automatyczną skrzynią biegów stanowią zdecydowaną większość na całym świecie. Podstawowymi zaletami automatów są:

  • szybkość zmiany biegów,

  • płynność zmiany biegów,

  • wygoda korzystania,

  • mniejsze obciążenie mięśni nóg,

  • różne charakterystyki przekładni.

Wygodna jazda oraz zniwelowanie trudności w pokonywaniu przeszkód na drodze sprawiły, że przekładnie automatyczne zyskały wielu zwolenników. Sytuacja komplikuje się, gdy ten istotny element w naszym pojeździe wymaga naprawy, która może okazać się bardzo kosztowna. Średni koszt napraw automatycznych skrzyń biegów oscyluje wokół 10-15 tys. zł. W tym przypadku konkurencję wygrywają mechaniczne skrzynie biegów, których o wiele prostsza konstrukcja znacząco redukuje koszty naprawy. Dodatkowym atutem tradycyjnych skrzyń biegów jest niższa cena pojazdu w stosunku do tego samego modelu z przekładnią automatyczną oraz – w niektórych przypadkach – niższe zużycie paliwa. Automaty posiadają tzw. przekładnię hydrokinetyczną, której niska sprawność powoduje zmniejszenie dynamiki pojazdu i wpływa na większe spalanie. Włączanie przełożeń bez przerywania napędu i pracy silnika na wolnych obrotach na jednocześnie załączonym biegu spowodowało, że automat charakteryzuje się niezwykle skomplikowaną budową.

Koszty naprawy skrzyni biegów

Nie da się jednoznacznie oszacować kosztów naprawy tego podzespołu. Najdroższym elementem wyceny jest robocizna. Należy mieć na uwadze, że demontaż skrzyni biegów jest bardzo skomplikowany przez jej umiejscowienie w pojeździe, połączenie z silnikiem i innymi elementami. Samo wyjęcie skrzyni biegów wyceniane jest zwykle na ok. 2.5 tys. zł. Pozostałe koszty są już związane z konkretnymi naprawami. Rutynowa wymiana filtrów, oleju i uszczelek to koszt od kilkuset do 2 tys. zł. Pozostałe koszty zależą już od uszkodzeń.

Naprawa skrzyni biegów jest bardzo kosztowna, dlatego warto o nią dbać. Pilnujmy rutynowych przeglądów i wymiany oleju. Jeśli cokolwiek wzbudzi nasze podejrzenia, skonsultujmy się z renomowanym warsztatem, zanim dojdzie do całkowitego uszkodzenia i konieczności wymiany skrzyni na nową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj