Coupe – co to konkretnie jest? Co wiemy o poszczególnych rodzajach nadwozia?

0
8276
coupe

Jeszcze do niedawna każda osoba zmotoryzowana wiedziała co oznacza pojęcie coupe. Był to konkretny rodzaj nadwozia i nie było pod tym kątem żadnych wątpliwości. Obecnie producenci pojazdów ścigają się w wynajdywaniu kolejnych pomysłów na udoskonalenie coupe. Obecnie mamy styczność z różnymi wariacjami i mniej doświadczeni kierowcy mogą mieć problem z ich prawidłowym uszeregowaniem. Co za tym idzie warto zgłębić temat i wiedzieć, z jakimi rodzajami nadwozia mamy styczność na co dzień. Taka wiedza przyda się np. podczas kupna nowego samochodu. Będziemy też w stanie pomóc bliskim osobom. Nie z każdą sprawą trzeba się zwracać do fachowców. Lepiej popracować nad tym samemu i nie pozostawiać niczego przypadkowi.

Coupe – czym właściwie jest? Najważniejsze informacje

Większość osób uważa, że coupe to dwudrzwiowy samochód. Jest w tym dużo racji, ale powstawanie kolejnych wariacji doprowadza do tego, że sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. To dwubryłowe zamknięte nadwozie o charakterze sportowym. Jak wynika z nazwy spodoba się to zwłaszcza wielbicielom nieco szybszej jazdy, a takich kierowców na polskich drogach nie brakuje.

Coupe w dużej mierze opiera się na:

 • jednej parze drzwi,
 • nisko poprowadzonej linii dachu,
 • długiej masce.

W zdecydowanej większości przypadków coupe oznacza możliwość przewozu czterech pasażerów (niekiedy może być ich piątka). Powinniśmy to dokładnie sprawdzić zanim wybierzemy konkretny rodzaj nadwozia. Pamiętajmy o tym, że tylne siedzenia w takich autach są niepełnowymiarowe. Z racji tego tylne miejsca często są uważane za awaryjne (2+2). Jednym z najistotniejszych elementów takich samochodów jest charakterystyczny bagażnik, który otwiera się razem z tylną szybą. W niektórych przypadkach może otwierać się oddzielnie. O wszystko możemy zapytać sprzedawców.

Samochody typu coupe odznaczają się bardzo atrakcyjną sylwetką z odpowiednio dobranymi proporcjami. Są dość szerokie, długie oraz niskie.

Coupe – w jakich autach pojawia się ten typ nadwozia? Na jakie rodzaje się dzieli?

Jeśli chodzi o nadwozie coupe można je znaleźć w różnych markach samochodów. Przede wszystkim warto tutaj wspomnieć o takich markach, jak:

 • Audi,
 • Porsche,
 • Lamborghini,
 • Ferrari,
 • Bugatti,
 • Mercedes,
 • Toyota,
 • BMW,
 • Volvo,
 • Peugeot,
 • Opel.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów coupe jest fastback. To nadwozie charakteryzujące się nieruchomym tylnym oknem. Znajduje się pod nim tylna część nadwozia (klapa). Fastback ma również inne cechy charakterystyczne. Chodzi m.in. o łagodny kąt tylnych świateł. Ten rodzaj nadwozia jest również związany z dużą dawką dynamiki.

bmw 2 coupe
cecha charakterystyczna coupe – szyba bez ramek

Wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom osób zmotoryzowanych producenci zdecydowali się na produkcję SUV-ów typu coupe. Auta tego typu wyróżniają się płynną linią dachu (opada ku tyłowi), nisko poprowadzoną linią szyb oraz atrakcyjną sylwetką (kształt klina).

Coupe w wersji czterodrzwiowej – jak to wygląda w praktyce?

Zapoznając się z kolejnymi rodzajami nadwozia warto wspomnieć m.in. o coupe w wersji czterodrzwiowej. Samochody z tej półki są już zdecydowanie większe i pozwalają na bezproblemowe przewożenie całych rodzin (razem z dziećmi). Sprawdzają się na krótszych, jak i zdecydowanie dłuższych dystansach. Nic dziwnego, że auta tego typu cieszą się tak szerokim zainteresowaniem na polskim rynku motoryzacyjnym. Coupe czterodrzwiowe to przede wszystkim nisko poprowadzona linia dachu, ale też bezbramkowe szyby oraz elegancka sylwetka. Całość prezentuje się nad wyraz atrakcyjnie, dlatego bardzo podoba się zwłaszcza nieco młodszym odbiorcom. Na coupe decydują się obecnie praktycznie wszyscy, nie ma tutaj znaczenia wiek kierowców.

Jeśli bierzemy pod lupę coupe w wersji czterodrzwiowej wypadałoby wspomnieć m.in. o:

 • przestronnych wnętrzach,
 • smukłej stylistyce,
 • zastosowaniu wysokiej klasy materiałów.

Każdy kierowca musi zastanowić się nad tym, jaki konkretnie rodzaj nadwozia usatysfakcjonuje go w stu procentach. Czasami nie pozostaje nic innego, jak porównanie poszczególnych modeli i porozmawianie na ten temat z bardziej doświadczonymi osobami lub sprzedawcami. Powinniśmy mieć na uwadze, że coupe zapewnia nam odrobinę szaleństwa i dużą dawkę sportowego charakteru. Jeśli ktoś jest zwolennikiem tego typu aut na pewno nie będzie żałować wydanych pieniędzy. Na rynku dostępne są także coupe w wersji crossover oraz VAN, dlatego dokładna analiza poszczególnych parametrów jest jak najbardziej wskazana.

mustang coupe

Coupe – czy ten rodzaj nadwozia będzie dla nas odpowiednim wyborem?

Każdy rodzaj nadwozia ma swoje plusy oraz minusy, dlatego osoby bez większego doświadczenia nie powinny wybierać go samodzielnie. Bazowanie na opiniach z zewnątrz jest w tym przypadku najlepszym pomysłem, na jaki możemy się zdecydować.

Samochody typu coupe są co prawda dość drogie, ale za to pozwolą nam na rozwinięcie sporych prędkości i wzbudzanie zachwytu na drogach. Inni uczestnicy ruchu będą nam takich aut po prostu zazdrościć, a my poczujemy się w nich nad wyraz prestiżowo. Samochody w wersji coupe odznaczają się bardzo mocnym silnikiem, oryginalnością wykończenia oraz doskonałym prowadzeniem w każdej sytuacji. Dają ogromną radość z jazdy, zwłaszcza w przypadku mężczyzn. Musimy jednak pamiętać o tym, że dość często pojawiają się w nich awarie, z którymi trzeba sobie natychmiastowo radzić, aby nie doprowadzić do jeszcze poważniejszych zaniedbań.

Wspomniany rodzaj nadwozia zaskoczy nas:

 • doskonałym przyspieszeniem,
 • możliwością wyróżnienia się z tłumu,
 • możliwością przejścia na sportowy tryb jazdy.

Co prawda musimy przygotować się na dość wysokie koszty, więc powinniśmy przeanalizować swoje obecne możliwości finansowe, ale ta inwestycja w większości przypadków jest zadowalająca. Niektóre wersje mogą być niewygodne i niepraktyczne, lecz w takich przypadkach możemy zdecydować się na opcję czterodrzwiową.

Coupe – kilka słów podsumowania

Rodzajów nadwozia na polskim rynku motoryzacyjnym pojawia się coraz więcej, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że osoby zmotoryzowane chcą poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie przed zakupem nowego auta. Okaże się to opłacalnym krokiem, ponieważ mamy pewność, że nasze pieniądze zostały wydane właściwie.

Coupe to nic innego, jak dwubryłowe zamknięte nadwozie o sportowym zacięciu. Producenci decydują się jednak na wprowadzanie coraz to nowszych wariacji, dlatego obecnie mamy styczność z coupe w wersji czterodrzwiowej, SUV, VAN czy też crossover. Każda z tych propozycji ma swoje mocne oraz słabe strony. Tradycyjna wersja coupe odznacza się jedną parą drzwi, nisko poprowadzoną linią dachu oraz długą maską. W większości przypadków takie samochody pozwalają nam na przewożenie czterech pasażerów (maksimum pięciu). Tylne siedzenia są jednak niepełnowymiarowe.

Opisywany rodzaj nadwozia zaskoczy nas atrakcyjną sylwetką, wyważonymi proporcjami, doskonałym przyspieszeniem i możliwością wyróżnienia się na tle konkurencji. Nadwozie coupe znajdziemy w najpopularniejszych markach samochodów, a więc w Audi, Lamborghini, BMW, Ferrari, Bugatti, Mercedes czy też Peugeot. Pamiętajmy o tym, że taki zakup może być dla nas dość kosztowny, a autom często przytrafiają się awarie. Niektóre modele będą dość niewygodne i niepraktyczne.

Coupe w wersji czterodrzwiowej pozwala nam na większy komfort jazdy i korzystanie z większej ilości dostępnego miejsca. To także gwarancja smukłej stylistyki. Do wyboru mamy też wersję fastback (nieruchome tylne okno, dynamika i łagodny kąt tylnych świateł). Ostateczna decyzja będzie zależna od naszych potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj