jak-duzy-ladunek-mozna-przewozic-samochodem-osobowym3Czy zdarzyło Ci się pojechać do marketu meblowego lub budowlanego z myślą: „spokojnie, mam samochód, wszystko się zmieści”, a potem długo zastanawiać się nad tym jak cały ładunek upchnąć w swoim nagle za małym aucie? A może wiozłeś kiedyś osobówką lodówkę albo szafę, a może kajak? To było z pewnością ciekawe doświadczenie. O tym jak ciężki może być bagaż przewożony autem osobowym oraz jak go zabezpieczyć, by nie stwarzać zagrożenia przeczytasz w poniższym artykule.

 

Jak powiększyć pojemność bagażnika?

Pojemność bagażnika to jeden z parametrów, którym kierują się niektóre osoby kupujące samochód. Wydaje się to być szczególne ważne dla osób posiadających większą rodzinę. Składając tylne kanapy uzyskamy dużo dodatkowej powierzchni. Sprawa przewozu ładunku jest stosunkowo prosta o ile cały bagaż mieści się w aucie i jesteśmy w stanie domknąć drzwi oraz bagażnik. Musimy jedynie pamiętać, by, zgodnie z art. 61 Kodeksu drogowego, ładunek nie powodował przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. O tym ile ta masa wynosi przeczytamy w dowodzie rejestracyjnym. Będąc kierowcą kategorii B nie możesz kierować pojazdem o masie większej niż 3,5 tony. To co ogromnie ważne i właściwie oczywiste: ładunek nie może ograniczać widoczności, a już na pewno nie może utrudniać kierowania pojazdem.

Ładunek poza bryłą auta – jak go bezpiecznie przewieźć?

jak-duzy-ladunek-mozna-przewozic-samochodem-osobowym2Jeśli masz zamiar przewieźć ładunek, który na pewno nie zmieści się wewnątrz samochodu, musisz pamiętać o kilku zasadach. Najpierw zasady ogólne: bagaż nie może zasłaniać tablicy rejestracyjnej oraz świateł. Ładunek musi być rozłożony tak, by nie naruszał stateczności pojazdu – by np. auto nie przechylało się bardziej w jedną stronę. To co najistotniejsze: ładunek musi być stabilnie przymocowany do auta. Niezbędne do tego są pasy transportowe. Na rynku można kupić pasy odpowiedniej szerokości i wytrzymałości, tak by dostosować pas do gabarytów ładunku. Pas powinien posiadać napinacz oraz zintegrowaną blokadę, która nie pozwoli poluzować naciągu pasa nawet podczas szarpnięć. Pasy nie powinny swobodnie zwisać z pojazdu. Kodeks drogowy określa także, że ładunek nie powinien wywoływać nadmiernego hałasu, ani (uwaga) mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni. Ciekawe prawda. Czy komuś jeszcze, poza mną, zdążyło się jechać wiele kilometrów za tirem przewożącym kurczęta z fermy drobiu?

Wiozę rower, wiozę kajak – dopuszczalne wymiary ładunku

Jeśli chcesz przewieźć coś co będzie wystawać poza boczne krawędzie auta, pamiętaj, że szerokość samochodu wraz z ładunkiem nie może przekroczyć 2,55 m (chyba że Twoje auto samo ma 2,55 m szerokości, wtedy łącznie z ładunkiem może mierzyć 3 m). Ładunek powinien być umieszczony możliwie jak najbardziej po środku, wzdłuż osi auta. Długość ładunku za tylną krawędzią samochodu to maksymalnie 2 m. Ładunek nie może wystawać więcej niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny auta, a jednocześnie nie więcej niż 1,5 m od siedzenia kierowcy. Jeśli jesteś np. zapalonym rowerzystą i często transportujesz swój rower autem warto pomyśleć o profesjonalnych bagażnikach. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań: bagażnik na dach, na tylną klapę lub na hak. Dla większej pewności mocowania warto użyć dodatkowych pasów transportowych.

Chorągiewka, światło, odblask – jak prawidłowo oznaczyć ładunek przewożony w aucie

jak-duzy-ladunek-mozna-przewozic-samochodem-osobowym1Wystające poza obrys pojazdu elementy ładunku bezwzględnie należy oznaczyć. Kodeks drogowy precyzyjnie określa zasady oznakowania bagażu. Ładunek przedni: jedna pomarańczowa chorągiewka lub dwa białe i dwa czerwone pasy, a przy słabej widoczności dodatkowe oznakowanie światłem umieszczonym na najbardziej wysuniętym krańcu ładunku. Ładunki wystające po bokach oznacza się pomarańczową chorągiewką o wymiarach 50×50 cm, a gdy widoczność jest słaba dodatkowo odblaskami. Ładunek wystający z tyłu – chyba najbardziej popularna forma przewożenia ładunków w autach osobowych – trzeba oznaczyć czerwoną chorągiewką o wymiarach 50×50. Pamiętaj o poruszonej już wcześniej kwestii tablic rejestracyjnych – klapa bagażnika nie może być całkiem otwarta, ponieważ tablica musi być widoczna. A co gdy przewozimy coś wysokiego? Łączna wysokość samochodu i ładunku na nim przewożonego nie może przekraczać 4 m. Jeszcze raz warto podkreślić rolę pasów transportowych. Są wyjątkowo trwałe, więc kupując je raz prawdopodobnie czynisz inwestycję na lata. Dodatkową zaletą stosowania pasów transportowych jest fakt, że mają one zazwyczaj jaskrawe kolory, co przyczynia się do większej widoczności samego auta jak i ładunku. Pamiętaj, że źle przymocowany bagaż stwarza zagrożenie nie tylko dla Ciebie i Twoich pasażerów, ale i dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here