Początki marki Deutz sięgają roku 1864, kiedy to Nicolaus August Otto założył fabrykę silników N.A. Otto & Cie. Po jakimś czasie nazwę tę zmieniono na Gasmotoren-Fabrik Deutz AG, a wszystko to działo się w Kolonii. Od tamtej pory firma rozwijała się coraz prężniej – i tak dzieje się do dzisiejszego dnia.

Marka Deutz

Historia tejże marki to szereg ważnych wydarzeń, ale przede wszystkim nowatorskich (jak na czasy, w których się pojawiały) rozwiązań technologicznych dotyczących przede wszystkim różnych modeli ciągników rolniczych i kombajnów zbożowych. W 1890 roku w firmie
skonstruowano pierwszą młockarnie, a już w 1894 roku, w USA, powstał pierwszy ciągnik Deutz z silnikiem benzynowym (o mocy 26 KM). Kolejne dziesięciolecia historii firmy charakteryzowały się nieustannym poszerzaniem oferty produkcyjnej. Działo się tak przede wszystkim dzięki efektywnemu wykupowaniu innych firm. Dzięki temu marka od 1892 roku (aż do 1970) budowała lokomotywy, a od 1897 roku stacjonarne silniki Diesla. Już na początku XX wieku firma Deutz (razem z Fa. Grether) wyprodukowała pierwszy na świecie wóz strażacki (z silnikiem spalinowym). Pierwsza połowa XX wieku to był dla marki czas produkcji samochodów osobowych, a nawet samochodu wyścigowego oraz ciężarówek. W 1929 powstał zaś pierwszy ciągnik rolniczy z silnikiem Diesla (wysokoprężnym, o mocy 14 KM), który zapoczątkował masową produkcję ciągników. Tego rodzaju sprzęty swoją popularność zyskały głównie, dzięki popytowi ze strony mniejszych gospodarstw, które przechodziły wtedy okres mechanizacji.

Historia firmy Deutz

To właśnie technika agrarna przez długi czas była jednym z najważniejszych segmentów firmy. Jednak do głównych produktów już od lat należą także silniki o zapłonie z chłodzeniem: wodnym, olejowym lub powietrznym. Są to silniki zarówno dla zastosowań mobilnych, jak i stacjonarnych. Warto też zaznaczyć, że w 1938 roku, przez kolejne przejęcia i połączenia, opisywana tu marka połączyła się z firmą, która zajmowała się produkcją i sprzedażą stali. W wyniku czego powstała nazwa Klöckner-Humboldt-Deutz AG (KHD), a firma nadal się rozwijała. W 1955 roku miała na swoim koncie już 100 tysięcy wyprodukowanych ciągników. W roku 1961 firma ta dokonała zakupu 1/4 udziałów w Maschinenfabrik Fahr, a już w 1970 roku przejęła firmę Kodel & Bohm (wytwarzającą sprzęt rolniczy, głównie kombajny zbożowe). Siedem lat później nastąpiło pełne przyłączenie i przejęcie kontroli nad fabrykami i procesami biznesowymi spółki Fahr i od tego czasu zaczęto produkować maszyny rolnicze pod marką Deutz-Fahr. Kolejnym ważnym momentem w rozwoju marki była konsolidacja z koncernem SAME, co odbyło się w 1995 roku. Od 2015 roku firma działa pod marką SAME Deutz-Fahr, będąc włosko-niemieckim koncernem, którego głównym polem działalności jest produkcja ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych, a także innych maszyn rolniczych. Wszystkie one są dystrybuowane na całym świecie pod markami: Deutz-Fahr, SAME, Lamborghini i Hürlimann. Zakłady produkcyjne znajdują się obecnie na terenie Włoch, Niemiec oraz Chorwacji. W polsce przedstawicielem DEUTZ AG jest Biuro Techniczno Handlowe FAST.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here