Jaki samochód będzie najlepszy dla czteroosobowej rodziny?

happy family with little child driving in carPosiadanie rodziny oznacza kompletną zmianę stylu życia oraz szereg ważnych decyzji i zmian. Począwszy od większego mieszkania zapewniającego wygodę codziennego użytkowania, podstawową kwestią dla wielu osób jest zakup samochodu, który zapewni bliskim bezpieczeństwo nawet w trakcie dłuższych wypraw. W prawie nie istnieje definicja pojazdu rodzinnego, nie ma zatem przepisów regulujących normy wymagane od takich pojazdów. Wybierając samochód jesteśmy zdani na siebie. Wystarczy jednak wziąć pod uwagę pewne kryteria i odpowiedzieć sobie na kilka pytań związanych z codzienną eksploatacją, a podjęcie decyzji okaże się łatwiejsze.

Vany, minivany, SUV’y, średniej klasy kombi, a nawet terenówki; na rynku mamy co najmniej kilka opcji wyboru idealnego rodzinnego samochodu. Każdy model poszczególnej marki ma zarówno wady jak i zalety. To od indywidualnych potrzeb klienta zależy, czy pojazd ma się przede wszystkim sprawdzać w terenie i na długich dystansach, być wyjątkowo pojemny czy łatwy w prowadzeniu w mieście – stwierdza specjalista z salonu Dukiewicz.- Jednak każdy rodzinny samochód musi spełniać pewne kryteria. Należy je wziąć pod uwagę, w przeciwnym wypadku może okazać się, że auto jest niewygodne w codziennym użytkowaniu, a tym bardziej podczas np. dłuższej wycieczki na wakacje z dziećmi – dodaje.

Zastanawiając się nad wyborem samochodu dla całej rodziny przede wszystkim kierujmy się bezpieczeństwem. Poduszki powietrzne dla każdego pasażera, systemy ABS i kontroli trakcji to dzisiaj standard w praktycznie każdym wozie. Warto jednak wiedzieć, że na bezpieczeństwo jazdy składa się wiele innych czynników m.in. mocne zawieszenie i masywność. Z drugiej strony np. SUV, chociaż spełnia obydwa te kryteria, jest pozbawiony przestrzeni wewnątrz. W dodatku kierowcy takich samochodów czując się bezpieczniej jeżdżą mniej ostrożnie. Jednym z kryteriów, którym często kierują się poszukujący samochodu dla rodziny jest bezawaryjność. Rzeczywiście, warto zainwestować w wytrzymałe auto, bo ewentualne awarie i częste pozostawianie samochodu w warsztacie to kłopot nie tylko dla nas, ale i dla dzieci odwożonych codziennie do szkoły, zwłaszcza, jeżeli mieszkamy na wsi lub przedmieściach. Bezawaryjny samochód zmniejsza ryzyko usterki w trakcie dłuższych wyjazdów.

Weźmy pod uwagę kilka czynników. Jaki dystans będziemy codziennie pokonywali samochodem? Żyjemy w mieście czy poza nim? Jeśli to drugie, to jak łatwo dojedziemy do domu przy złych warunkach pogodowych takich jak śnieg, czy deszcz? W przypadku domku na wsi przyjęło się założenie, że terenówka to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, kiedy bezpośrednio do naszej posesji nie prowadzi utwardzana droga. Niektóre modele minivanów doskonale radzą sobie jednak na wiejskich terenach i przedmieściach, a dzięki podwyższonemu zawieszeniu idealnie sprawdzą się także w górach. – Minivany muszą się sprawdzić także w mieście, a w tej kwestii najlepsze okazują się kompaktowe wersje – tłumaczy specjalista z salonu Dukiewicz. – Łatwo nimi zaparkować i są wygodne w manewrowaniu. W bagażniku można natomiast zmieścić pokaźnej wielkości zakupy.

Samochód rodzinny powinien zapewniać najwyższy stopień komfortu w czasie jazdy. Warto wybrać pojazd, który pozwala na dowolność w liczbie foteli, pozwala dostosować wnętrze do celów turystycznych i swobodnie zagospodarować przestrzeń. Atutem w codziennym użytkowaniu jest także duża liczba schowków i kieszeni.