Zima to wyjątkowo niesprzyjający czas dla każdego miłośnika motoryzacji retro. Nieustające wahania temperatur, wszechobecna wilgoć, a także większe zużycie opon, hamulców i wielu innych części sprawiają, że Twój VW Garbus zasługuje na specjalne traktowanie. O czym warto pamiętać?

Regularnie sprawdzaj podwozie w VW Garbusie

Zanim jeszcze nadejdą pierwsze mrozy, dokładnie obejrzyj podwozie VW Garbusa, progi, a także okolice drzwi i korka wlewu paliwa. W tych wszystkich miejscach lubi gromadzić się wilgoć. Będą one też wyeksponowane na działanie soli drogowej. Jeśli rozpoczniesz sezon zimowy z zardzewiałą blachą, szybko może się okazać, że za kilka miesięcy będziesz wymieniał całe elementy.

Czerwonorude ślady usuwaj jak najszybciej przy użyciu specjalnych neutralizatorów rdzy. Kupisz je w płynie lub sprayu i jako preparaty wielozadaniowe. Możesz też wykorzystać do tego zwykłą drucianą szczoteczkę, choć nie będzie ona równie skuteczna.

Myj VW Garbusa samodzielnie

O tym, że myjnie bezdotykowe skutecznie osłabiają strukturę lakieru, wiedzą chyba wszyscy kierowcy. Warto jednak pamiętać, że samochodów retro dotyczy to w większym stopniu niż nowoczesnych aut. W warstwie lakieru pokrywającej VW Garbusa nie znajdziesz nanocząsteczek, powłok ceramicznych i innych podobnych dodatków.

Zamiast korzystać z myjni automatycznej, czyść VW Garbusa na stanowisku samoobsługowym. Możesz do tego wykorzystać starannie dobrane kosmetyki, które skutecznie chronią lakier i nie są nadmiernie skoncentrowane. Dodatkowo precyzyjnie kontrolujesz wtedy siłę natrysku lancy.

Staraj się unikać czyszczenia karoserii w wyjątkowo zimne dni. Woda szybko przymarza do karoserii i wnika w lakier, co może go zniszczyć. Lepiej zaczekaj na bardziej sprzyjające warunki i temperaturę w okolicach 0°C.

Dbaj o gumowe uszczelki

Zima skutecznie osłabia również uszczelki montowane w drzwiach, klapie bagażnika oraz masce silnika. Pod wpływem mrozu guma traci swoje właściwości, wysycha i zaczyna pękać. Aby tego uniknąć, możesz smarować gumowe elementy VW Garbusa preparatami na bazie silikonu. W ostateczności sprawdzi się nawet zwykła wazelina techniczna.

Konserwacja uszczelek powinna być przeprowadzana raz na kilka tygodni w zależności od pogody. Gdyby jednak doszło do ich uszkodzenia, zapasowe części do VW Garbusa znajdziesz tutaj: https://garbus.pl/czesci-do-vw-garbusa.

Wymień olej w silniku VW Garbusa na zimowy

Aby samochód mógł sprawnie poruszać się po drogach, warto pamiętać o wymianie oleju na taki, który jest dostosowany do pracy w zimowych warunkach.

Dobrze sprawdzą się tu oleje o niskiej lepkości generujące mniejszy opór podczas pracy silnika. Dzięki temu motor łatwiej rozpędzi się na mrozie i będzie pracował lżej przy tym samym obciążeniu.

Gdzie kupować zapasowe części do VW Garbusa?

Jeśli chcesz przez całą zimę jeździć swoim klasykiem bezstresowo, warto z wyprzedzeniem znaleźć salon, który sprzedaje podzespoły do zabytkowych samochodów.

Zajrzyj na https://garbus.pl/ i odkryj jedyne takie miejsce w sieci, gdzie kupisz wszystkie elementy do zabytkowych aut – od VW Garbusa, przez sportowego Karmanna-Ghię, po kilka pierwszych generacji Transporterów.

Sprawdź również, czy części zamienne nadają się do renowacji samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj