Porządek w warsztacie jest bardzo ważny, ponieważ pozwala zoptymalizować pracę i łatwiej odnaleźć narzędzia. Warto jednak pójść o krok dalej i odpowiednio zaaranżować przestrzeń tak, aby wszystko było pod ręką. Dzięki temu nie będziesz w ogóle tracił czasu na szukanie potrzebnych rzeczy. Sprawdź, jak zaplanować warsztat.

Porządek w warsztacie, a zoptymalizowana praca

Utrzymanie czystości w warsztacie to często spore wyzwanie, któremu nie każdy jest w stanie podołać lub po prostu brakuje mu na to czasu. Warto jednak poświęcić choćby kilka lub kilkanaście minut dziennie na posprzątanie podłóg oraz odłożenie wszystkich narzędzi i akcesoriów na swoje miejsce. Wówczas szybciej je odnajdziesz, gdy będą potrzebne.

Podczas takich porządków można również znaleźć zgubione przedmioty, co sprawi, że nie będziesz musiał kupować nowych. Ład i czystość w warsztacie to nie tylko oszczędność czasu, ale również konkretne korzyści ekonomiczne. Dzięki temu optymalizujesz pracę, usprawniasz logistykę i jednocześnie zmniejszasz koszty zakupu nowych materiałów oraz narzędzi.

Jakie meble pomogą stworzyć przestrzeń, która pracuje z nami?

Każdy zakład powinien być wyposażony w odpowiednie meble do warsztatu, a więc takie, które charakteryzują się funkcjonalnością, ergonomią oraz wytrzymałością. Regały przeważnie są poddawane dużym obciążaniom i narażone na uderzenia lub obicia, dlatego najczęściej są wykonane z metalu.

Co zatem powinno znaleźć się w warsztacie? Podstawą wyposażenia jest stół warsztatowy, który powinien umożliwiać sprawne wykonywanie pracy. Z tego względu istotne są jego wymiary, takie jak: wysokość, szerokość czy powierzchnia blatu. Dobrze również, aby był wyposażony w podręczne szuflady i szafki, a nad stołem znajdowała się ścianka z uchwytami do zawieszania narzędzi.

W warsztacie nie może oczywiście zabraknąć szaf i regałów. W metalowych szafkach na narzędzia przeważnie znajdują się przybory oraz akcesoria o większej wartości, z których rzadziej się korzysta lub są wrażliwe na działanie kurzu. Szafy mogą również służyć do przechowywania ubrań roboczych lub dokumentów.

Z kolei na otwartych regałach są umieszczane części i narzędzia wyróżniające się dużą rotacją, po które często sięgasz w ciągu dnia. Regulowane półki umożliwiają dowolną konfigurację wysokości, dzięki czemu meble można dostosować do konkretnych wymagań.

Ważnym elementem wyposażenia warsztatu są pojemniki i skrzynki magazynowe, które bardzo ułatwiają pracę oraz utrzymanie porządku. Plastikowe kuwety o różnej pojemności przydają się między innymi do przechowywania drobnych i lżejszych elementów, a także niektórych narzędzi.

Natomiast metalowe pojemniki mogą służyć do magazynowania oraz przenoszenia cięższych przedmiotów. Mogą być wyposażone w uchwyty, co dodatkowo ułatwia ich transport.

W warsztacie przydadzą się równie szafki narzędziowe na kółkach, z poręcznymi szufladami i schowkami. Ich ważną zaletą jest mobilność. Możne je swobodnie przesuwać wraz z całym wyposażeniem z jednego miejsca na drugie.

Meble do warsztatu możesz zamówić zgodnie z profilem swojej działalności. W przedsiębiorstwach produkcyjnych, zajmujących się obróbką skrawaniem, z pewnością przydadzą się szafy i wózki metalowe przystosowane do przechowywania uchwytów na narzędzia CNC.

Jak „ułożyć” warsztat aby wszystko było pod ręką?

Zakup wysokiej jakości mebli warsztatowych to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest właściwe ułożenie warsztatu, w taki sposób, aby wszystko znajdowało się na swoim miejscu i łatwo można było sięgać po potrzebne rzeczy.

Jak to zrobić? Najlepiej zacząć od ustawienia stołu warsztatowego. W celu zapewniania komfortu prac należy go usytuować w pobliżu okna lub punktu oświetleniowego. Do stołu należy dopasować pozostałe elementy wyposażenia, które wpływają na ergonomię i wydajność pracy.

W pobliżu stołu mogą znajdować się niskie szafki z narzędziami oraz metalowe pojemniki. Warto też maksymalnie wykorzystać powierzchnię ścian, gdzie możesz zamontować uchwyty oraz haki na narzędzia lub przewody.

Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce na regałach, a rzeczy, z których często korzystasz będziesz mieć pod ręką. Obecnie również stoły warsztatowe mogą być wyposażone w specjalne nadstawki na akcesoria, pozwalające odpowiednio zaaranżować przestrzeń roboczą nad blatem.

Duże, zamykane szafki możesz ustawić pod ścianą. Zwróć uwagę, aby nic nie blokowało drzwi i bez problemu można je było otwierać. Natomiast usytuowanie dwustronnych regałów powinno zależeć od powierzchni warsztatu oraz rodzaju składowanych przedmiotów. Ich główną zaletą jest skalowalność. Regały mogą mieć dowolną wysokość oraz przestrzeń między półkami.

Planowanie warsztatu z prostym programem

Zaplanowanie warsztatu nie zawsze jest łatwe, dlatego fami.com.pl oferuje planer, który pomaga odpowiednio zaaranżować to pomieszczenie. Bezpłatna aplikacja umożliwia usytuowanie mebli do warsztatu – szybko i wygodnie.

Ponadto planer wykorzystuje regały, które znajdują się ofercie producenta. Dzięki temu masz dostęp do aktualnych rozwiązań wraz z orientacyjnym kosztorysem. Jest to idealna propozycja zarówno dla osób, które chcą urządzić nowy warsztat, jak również odnowić dotychczasowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj