Nic nie trwa wiecznie. Z czasem nawet reflektory samochodowe matowieją, pogarszając estetykę pojazdu, o jakości światła już nie wspominając. Można przez to stracić dowód rejestracyjny, a w najgorszym przypadku – życie. Ale są sposoby na radzenie sobie z takimi problemami. Poprawna regeneracja reflektorów wymaga jednak pewnej wiedzy. Niniejszy artykuł rzuca nieco światła na ten temat.

Renowacja lamp samochodowych w praktyce

Przednie lampy narażone są na liczne zagrożenia. I nie, nie mówimy tu o stłuczkach. Prawdę powiedziawszy, piach odrzucony przez koła innych samochodów, sól zastosowana do poprawy przyczepności nawierzchni czy nawet środki chemiczne do czyszczenia – wszystko to może wywołać znacznie gorsze rezultaty niż drobna stłuczka na parkingu pod sklepem. Otóż z biegiem lat i kilometrów powierzchnia klosza reflektora dostaje tak mocny wycisk, że w końcu ulega zmatowieniu. To jest proces naturalny i może się zdarzyć praktycznie w każdym samochodzie. Czasem klosze reflektorów ulegają także rozszczelnieniu, które zwykle jest przyczyną parowania lamp.

Regeneracja reflektorów często staje się koniecznością. Technik w stacji diagnostycznej nie zatwierdzi nam przeglądu, jeśli to zignorujemy. Jeśli klosz reflektora jest zmatowiony, konieczne będzie polerowanie. Na sam początek trzeba zabezpieczyć elementy wokół lampy. Służy do tego szeroka taśma, którą dokładnie obklejamy najbliższe otoczenie reflektorów. Następnie trzeba równie dokładnie umyć lampy i je odtłuścić. Potem zostawić do wyschnięcia. A gdy wyschną, zabieramy się za szlifowanie.

Sprzęt do regeneracji lamp

Szlifowanie dobrze jest wykonać ręcznie za pomocą papieru ściernego. Regeneracja lamp samochodowych wymaga bowiem precyzji. Szlifowanie papierem ściernym z pomocą dużej ilości wody nie może odbyć się byle jak. Poza tym trzeba umieć dobrać gradację papieru do rangi problemu. Zbyt duże ziarna mogą doprowadzić do uszkodzenia klosza. Zbyt małe – nie wystarczą do pełnego usunięcia początkowego problemu.

Uważać trzeba także podczas korzystania z maszyny polerskiej. Zbyt intensywne polerowanie reflektorów kończy się przegrzaniem powierzchni klosza. A bez skutecznego polerowania renowacja reflektorów się nie obejdzie. Trzeba o tym pamiętać.

Ile kosztuje profesjonalna regeneracja reflektorów?

Tak, regenerację reflektorów można zepsuć. Wystarczy nieostrożność lub przesada z polerowaniem i gotowe. Wówczas wymiana kloszy może stać się jedynym rozwiązaniem. Profesjonalne usługi regeneracji reflektorów samochodowych są dużo tańsze. Dla doświadczonego fachowca regeneracja reflektorów to sprawa i prosta, i szybka do wykonania. Warto więc załatwić temat w warsztacie, niż ryzykować szkodę na własny rachunek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj