Prawo jazdy to bardzo ważny dokument w życiu wielu ludzi. Uprawnia do poruszania się po drogach, m.in. samochodami osobowymi, motorami czy też autami ciężarowymi. Osoby starające się o ten dokument muszą spełnić kilka istotnych warunków. Przede wszystkim chodzi o przejście badań lekarskich, zdanie niezbędnych egzaminów i opłacenie kursu. Odpowiednie przygotowanie w trakcie jazd próbnych i szeroka wiedza teoretyczna przydadzą się każdej zainteresowanej osobie.

Prawo jazdy – z czego składa się kurs i jak podejść do nauki?

Kurs na prawo jazdy składa się z lekcji teoretycznych oraz praktycznych. Każda z tych części kończy się egzaminem. Istotne jest to, że przejście do części praktycznej jest uwarunkowane pomyślnym zaliczeniem części teoretycznej. Teoria obejmuje wykłady oraz ćwiczenia, natomiast zajęcia praktyczne są rozumiane jako jazdy próbne. Kursant siada za kierownicą tzw. „elki”, a jego poczynania kontroluje instruktor, który siedzi obok niego.

Kluczem do sukcesu jest właściwe podejście do nauki i zaangażowanie zarówno w część teoretyczną, jak i praktyczną. Kursanci powinni ćwiczyć również w domu, zapoznając się m.in.:

  • z aktualnymi przepisami,
  • obowiązującymi znakami drogowymi.

Przydatnym miejscem dla kursantów będzie z pewnością sklep ze znakami drogowymi, w którym można znaleźć wszystkie obowiązujące na polskich drogach znaki (informacyjne, nakazu, zakazu, ostrzegawcze, uzupełniające, itd.).

Nieco inaczej sprawa wygląda z prawem jazdy na motor. Egzaminy praktyczne nie są realizowane w okresie zimowym, kiedy to na drogach panują bardzo ciężkie i niebezpieczne warunki. Teorię można natomiast zdawać przez cały rok, aby jak najszybciej rozpocząć wiosną jazdy.

Prawo jazdy a badania

Badania lekarskie na prawo jazdy to podstawa. Zajmuje się tym specjalny lekarz orzecznik. To on wydaje kursantowi odpowiedni dokument, który potwierdza jego dobry stan zdrowia i brak przeciwwskazań do przystąpienia do kursu na prawo jazdy.

Najistotniejszą kwestią jest to, że w trakcie badań dużą wagę przywiązuje się do wzroku kursanta. Każda wada wzroku musi być odnotowana w karcie pacjenta. Słaby wzrok nie oznacza, że nie można ubiegać się o prawo jazdy. Taka osoba zasiada za kierowcą w szkłach korekcyjnych. W dokumencie znajdują się najważniejsze informacje z tej kategorii, a więc możliwość poruszania się w okularach lub soczewkach. Jeśli będą to okulary, a ktoś zasiądzie za kierownicą w soczewkach, łamie obowiązujące przepisy. Prawo jazdy dla osób ze słabym wzrokiem jest wydawane na maksymalnie 10 lat.

Prawo jazdy – jak długo trwa kurs oraz ile kosztuje?

Całość kursu na prawo jazdy trwa zazwyczaj około 2-3 miesiące. Dużo zależy od poziomu umiejętności kursanta. Niekiedy może trwać to zdecydowanie dłużej (w przypadku niezdawanych egzaminów i jazd doszkalających). Sama część praktyczna zajmuje zwykle kilkanaście/kilkadziesiąt dni.

Koszt prawa jazdy to około 1500-1800 złotych, jeśli chodzi o zajęcia prowadzone w grupach. W przypadku zajęć indywidualnych kwota ta wzrasta i może osiągnąć pułap 2100 złotych. Im więcej prób, tym większe ponosi się koszty.,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here