Jak powinno się zakładać opony kierunkowe?

0
5754

Bieżniki występują w wielu różnych wariantach – w zależności od konstrukcji tego elementu ogumienia opona wykazuje pewne konkretne właściwości. Opony kierunkowe należą do dosyć popularnych modeli, a ich znakiem rozpoznawczym jest tak zwany bieżnik kierunkowy. Dziś przyjrzymy się kilku praktycznym zagadnieniom związanym z oponami tego typu, między innymi sposobowi ich zakładania.

Czym są opony kierunkowe?

Jak już wspomnieliśmy, jest to ogumienie wyposażone w bieżnik kierunkowy. Dzięki swojej konstrukcji opony kierunkowe szczególnie dobrze sprawdzają się podczas jazdy w trudnych warunkach. Jeśli na jezdni jest wilgotno, pozwalają uzyskiwać wyższą prędkość jazdy, zanim będziemy mieć do czynienia z tak zwanym aquaplaningiem, czyli utratą przyczepności na mokrej nawierzchni.

Bieżnik kierunkowy charakteryzuje się specyficznym kształtem, dzięki któremu zawarte na nim rowki mogą skutecznie odprowadzać nadmiar wody sprzed pojazdu. Popularnym rozwiązaniem jest bieżnik V-kształtny, który zapewnia znakomitą stabilność jazdy nawet przy nieco wyższych prędkościach. Jednym z ciekawszych modeli ogumienia, posiadającym ten rodzaj bieżnika, jest opona marki Goodyear – Vector 4Seasons G2. Opony kierunkowe z tej serii wyróżniają się znakomitym działaniem zarówno zimą, jak i latem. Charakteryzują się dodatkowo bardzo sprawnym wytrącaniem prędkości na mokrej nawierzchni. Są również wyjątkowo ciche. Generują jedynie 68 dB hałasu.

Poza modelami z bieżnikiem V-kształtnym można znaleźć także opony z bieżnikiem U-kształtnym. Dodatkowe, niewielkie rowki sprawiają, że woda nie gromadzi się na całej pozbawionej odprowadzania powierzchni – zamiast tego przenosi się do głębszych rowków, wyżłobionych w oponie.

Opony kierunkowe – wady i zalety

Opony wyposażone w bieżnik kierunkowy są stosowane przez coraz większą część kierowców. Ich popularność wynika ze stosunkowo prostej, lecz skutecznej konstrukcji, która maksymalnie wykorzystuje powierzchnię bieżnika do usuwania nadmiaru wody. Aquaplaning jest powszechnym zjawiskiem w naszym klimacie – zwłaszcza w miesiącach, w których mamy do czynienia ze sporymi opadami. Z tego względu warto przygotować się do pokonania tego typu trudności, wyposażając się w odpowiednie ogumienie.

Skorzystanie z opon kierunkowych daje szansę na zwiększenie bezpieczeństwa jazdy po wilgotnej nawierzchni. Tego typu ogumienie sprawdzi się także w bardziej sprzyjających warunkach – opony kierunkowe znakomicie radzą sobie z jazdą po suchej nawierzchni, a konstrukcja bieżnika nie obniża przyczepności ani komfortu jazdy.

Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Wielu kierowców decyduje się na kierunkowy bieżnik z powodu jego designu: wygląda nowocześnie, zapewniając jednocześnie bardziej sportowy wygląd. Same regularne kształty tworzą ciekawy akcent; detal, na który można zwrócić uwagę. Problemem może być jednak gorszy komfort akustyczny – opony tego typu są nieco głośniejsze w trakcie jazdy. Kolejną istotną kwestią jest zwiększone ryzyko nierównego zużycia bieżnika. Musimy także zwrócić uwagę na odpowiedni montaż – wiedza o tym, jak zakładać opony kierunkowe, pomoże nam uniknąć uszkodzeń.

Opony kierunkowe – jak zakładać? Najważniejsze informacje

Bieżnik kierunkowy może skutecznie działać tylko wtedy, gdy jest skierowany w stronę toru jazdy – stąd zresztą jego nazwa. Jeśli zamontujemy opony w odwrotny sposób, możemy spotkać się z licznymi problemami z odprowadzaniem wody oraz stabilnością pojazdu. Należy zadbać, by „dół” litery V lub U był faktycznie skierowany w dół. Gdy chcemy wyposażyć swój samochód w opony kierunkowe, oznaczenia na boku pomogą nam stwierdzić, jak dokonać montażu.

Oznaczenie opon kierunkowych

Kierunek bieżnika przy zakładaniu opony jest zazwyczaj wskazany przez motyw graficzny lub strzałkę. Należy szukać takiego akcentu na profilu – prawdopodobnie będzie on bardzo dobrze widoczny. Jeżeli jednak nie możemy go znaleźć, warto poszukać na forach internetowych porad w kwestii montażu konkretnego modelu ogumienia. Możemy także skontaktować się ze sklepem, który dostarczył dane opony. W ten sposób będziemy mogli ustalić, czy błąd stoi po stronie konstrukcji, czy też szukamy oznaczenia opon kierunkowych w nieodpowiednim miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj