Prawo jazdy w Polsce: Przewodnik dla obcokrajowców

0
11

Uzyskanie prawa jazdy w Polsce przez obcokrajowców może wydawać się dla wielu osób dosyć skomplikowanym procesem. W przypadku obywateli innych państw najważniejsze jest właściwe przygotowanie i znajomość obowiązujących procedur. W naszym artykule omówimy, jakie są wymagania względem obcokrajowców, którzy chcą przystąpić do egzaminu w Polsce. Wskażemy również, jak ważny w tym przypadku jest wybór odpowiedniej szkoły jazdy, takiej jak A&ATUT w Poznaniu, która oferuje kursy w języku angielskim.

Kto może przystąpić do egzaminu na prawo jazdy?

Każdy obcokrajowiec może starać się o uzyskanie polskiego prawa jazdy, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów, takich jak:

  • osiągnięcie odpowiedniego wieku (wymaganego dla danej kategorii prawa jazdy),
  • posiadanie ważnego dokumentu tożsamości,
  • uzyskanie orzeczenia lekarskiego (brak przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych),
  • odbycie wymaganego szkolenia w wybranym OSK,
  • przebywanie na terytorium Polski przez co najmniej 6 miesięcy z powodów osobistych lub zawodowych, bądź przedstawienie zaświadczenia o studiowaniu w Polsce przez co najmniej 6 miesięcy.

Warunki przystąpienia do egzaminu

W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek rejestracyjny w Urzędzie Komunikacji odpowiednim dla miejsca aktualnego zamieszkania obcokrajowca. Jest to konieczne dla uzyskania Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK), czyli indywidualnego numeru, na podstawie którego dana osoba będzie wyszukiwana w bazie przez szkołę i ośrodek ruchu drogowego.

Do wniosku należy dołączyć takie dokumenty jak:

  • ksero paszportu lub dowodu tożsamości,
  • dokument potwierdzający pobyt w Polsce dłuższy niż 6 miesięcy,
  • orzeczenie lekarskie i psychologiczne,
  • kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm.

Dopiero po uzyskaniu numeru PKK przyszły kierowca może zapisać się na kurs prawa jazdy, który składa się z części teoretycznej (30 godzin nauki o przepisach ruchu drogowego, bezpieczeństwie i udzielaniu pierwszej pomocy) oraz praktycznej (30 godzin jazd z instruktorem). Warto wybrać szkołę, w której kurs jest prowadzony w języku angielskim, co pozwala na lepsze zrozumienie materiału i przygotowanie się do egzaminu. Ośrodek szkolenia kierowców A&ATUT z Poznania organizuje kursy dla obcokrajowców, w których część teoretyczna i praktyczna są prowadzone w języku angielskim. Teoria odbywa się w formie zdalnej, a całe szkolenie trwa około 3 miesięcy. Istnieje również opcja zapisania się na przyspieszony kurs prawa jazdy z gwarancją rozpisania wszystkich jazd w zaledwie 19 dni!

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy dla obcokrajowców?

Prawo jazdy w Polsce dla obcokrajowców jest wydawane po uprzednim zdaniu egzaminu państwowego, który składa się z części:

  • Teoretycznej, obejmującej 32 pytania i trwającej 25 minut. W celu zdania egzaminu należy osiągnąć wynik minimum 68 punktów na 74 możliwe. Obcokrajowcy na etapie rejestracji i ustalenia terminu egzaminu mogą wybrać język — polski, angielski, niemiecki lub ukraiński (dostępność języków może się różnić w zależności od wybranego ośrodka).
  • Praktycznej, podczas której kandydat wykonuje określone zadania sprawdzające jego umiejętności na placu manewrowym i w ruchu miejskim. Ta część trwa około 40 minut. W tej części obcokrajowiec może poprosić o obecność tłumacza przysięgłego.

Podsumowanie

Procedura uzyskania prawa jazdy przez obcokrajowców jest mocno zbliżona do wymogów stawianych obywatelom Polski. Warto jednak wcześniej odpowiednio się przygotować i zapoznać z zasadami przeprowadzania egzaminów, aby móc skorzystać z ułatwień, takich jak wybór kursu w języku angielskim czy obecność tłumacza na egzaminie. Wszystko to sprawi, że proces zdobycia prawa jazdy w Polsce stanie się nieco łatwiejszy i z pewnością mniej stresujący.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj