co-wiedziec-o-kontrolkachWspółczesne samochody są zazwyczaj nafaszerowane elektroniką. Czasem w większym, a czasem w mniejszym stopniu, jednak pewne podstawowe elementy są stosowane w każdym pojeździe. Odczyty przeróżnych parametrów wyświetlają się na desce rozdzielczej w postaci kontrolek, tak, aby kierowca wiedział, co dzieje się w jego samochodzie. Im nowszy i bardziej wyposażony samochód, tym więcej różnorodnych kontrolek. Zobacz, które z nich musisz znać, by właściwie reagować w każdej sytuacji.

Podział kontrolek w samochodzie

 1. Informacyjne (zielone)
 2. Informacyjno-ostrzegawcze (pomarańczowe)
 3. Ostrzegawcze (czerwone)

Informacyjne kontrolki w samochodzie

Zazwyczaj informacyjne kontrolki w autach mają kolor zielony. Bywa jednak tak, że barwa ta różni się w zależności od modelu samochodu. Czasem jest niebieska, czasem biała. Kontrolki informacyjne mają za zadanie informować kierowcę o włączonych trybach oraz funkcjach. Kiedy się zapalą, nie musimy zatrzymywać auta lub przeprowadzać kontroli pojazdu. Jakie mogą być kontrolki informacyjne? Na przykład:

 • włączone światła mijania,
 • tryb tempomatu,
 • włączone światła drogowe (długie).

Przedstawiamy najbardziej podstawowe z kontrolek informacyjnych, jak włączone światła mijania, włączona funkcja tempomatu czy światła drogowe (długie). Im auto bardziej wyposażone, tym więcej ma możliwości, a każda z nich po uruchomieniu powinna być sygnalizowana kontrolką – np. jazda w trybie sport, asystent pokonywania stromych podjazdów czy system pomagający podczas parkowania.

kontrolki-w-samochodzie

Informacyjno-ostrzegawcze kontrolki w samochodzie

Ten typ kontrolek zazwyczaj wyświetla się w kolorze pomarańczowym. Ich funkcja jest dwojaka – po pierwsze służą informowaniu kierowcy o uruchomionych trybach, po drugie dają sygnał ostrzegawczy, że coś jest nie tak i najwyższa pora to sprawdzić. Z zapaloną kontrolką informacyjno-ostrzegawczą możemy jeździć, jednak jeśli ją zlekceważymy, może się okazać, że usterka stale się pogłębia. W tym punkcie warto zaznaczyć, że jeśli podczas kontroli policyjnej zapali się kontrolka oznaczająca problemy z systemem odpowiadającym za bezpieczeństwo (np. ABS), to możemy nawet stracić dowód rejestracyjny. Jakie są przykładowe kontrolki informacyjno-ostrzegawcze?

 • włączone światła przeciwmgłowe przednie lub tylne,
 • błąd poduszki powietrznej,
 • awaria systemu ABS,
 • niski poziom oleju silnikowego.

Wymieniliśmy tylko kilka z kontrolek informacyjno-ostrzegawczych. Tutaj podobnie, jak w przypadku kontrolek informacyjnych lista może być znacznie dłuższa od tych wypunktowanych powyżej. Kontrolki informacyjno-ostrzegawcze to także informacja o zużyciu klocków hamulcowych, zbyt niskim ciśnieniu w oponach, ogrzewaniu tylnej szyby, rezerwie paliwa lub zbyt małej ilości płynu chłodzącego, awarii w elektronicznym sterowaniu silnika i wielu innych. Każdy samochód posiada swoją specyfikę kontrolek, która powinna być wyszczególniona w instrukcji obsługi pojazdu. Niektóre samochody informują także o przepalonej żarówce. Aby kontynuować bezpieczną jazdę, dobrze jest od razu ją wymienić. Najlepiej wozić zapas w samochodzie (ciekawym wyjściem będzie wożenie ze sobą zestawu żarówek do wymiany w razie czego). Wystarczy jednak zestaw dwóch dobrej jakości żarówek, których wożenie w samochodzie może okazać się zbawienne zwłaszcza podczas wyjazdu w daleką trasę – np. Osram Night Breaker Unlimited, Philips Diamond Vision lub General Electric Megalight Ultra.

kontroli-na-desce-rozdzielczej

Ostrzegawcze kontrolki w samochodzie

Te kontrolki wymagają tego, aby jak najszybciej je zauważyć, dlatego są najczęściej oznaczone kolorem czerwonym. Powinny pokazywać kierowcy jasno i wyraźnie, że coś jest nie tak – mają one zazwyczaj na celu ostrzegać o awarii w samochodzie. Kiedy wyświetli się czerwona kontrolka na desce rozdzielczej, powinniśmy zatrzymać samochód sprawdzić przyczyny awarii. Jakie zazwyczaj są przyczyny wyświetlania się ostrzegawczych kontrolek?

 • otwarte drzwi lub klapa bagażnika,
 • zbyt niski poziom oleju silnikowego,
 • niezapięte pasy.

Poza powyższymi, mogą pojawić się także komunikaty o niesprawnych poduszkach powietrznych, niewłaściwym ładowaniu akumulatora czy też o problemach z układem hamulcowym. Wszystkie te awarie są na tyle poważne, że wymagają jak najszybszej reakcji. Bardzo niebezpieczna dla samochodu może być kontrolka o zbyt małej ilości oleju w silniku. Jeśli nasz pojazd ma problem z tzw. „jedzeniem oleju”, powinniśmy zawsze wozić ze sobą olej na dolewkę. Oczywiście musi on mieć identyczne parametry, jak ten, który jest dedykowany do naszego silnika. Najlepiej sięgnąć dokładnie ten sam olej, jaki mamy aktualnie wlany do silnika. Szukając dobrego oleju silnikowego oraz wysokiej jakości żarówek, zajrzyjcie na nocar.pl. U nas dostajecie gwarancję szybkiej i darmowej wysyłki już od zakupów za 49 złotych!

jakie-kontrolki-w-aucie

Szukając informacji o kontrolkach w swoim samochodzie, zajrzyjcie do instrukcji pojazdu lub książki serwisowej. Powinniście tam znaleźć ilustracje z opisem dotyczącym poszczególnych ikonek wyświetlających się na desce rozdzielczej. A jeśli poszukujecie więcej motoryzacyjnych porad, zapraszamy na naszego bloga – Porady Motoryzacyjne.

Źródło zdjęć: pixabay.com, wikipedia.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here