Wygląd Twojego samochodu zależy głównie od Ciebie. Większość osób zazwyczaj chcę zadbać o to, by samochód wyglądał estetycznie, natomiast najważniejszą rzeczą jest zadbanie o to, by odpowiednio zabezpieczyć swój pojazd przed korozją.
Lakierowanie samochodów jest procesem wykonywanym nie tylko w celu nadania karoserii samochodu odpowiedniego wyglądu, ale przede wszystkim dla zabezpieczenia stalowego nadwozia przed utlenieniem, czyli korozją. Można osiągnąć ten cel lakierując i cynkując karoserię.
Proces korozji
Korozja stali jest reakcją chemiczną, podczas której dochodzi do utlenienia, czyli wymiany elektronów pomiędzy dwoma materiałami. Materiałem łatwo utleniającym się jest żelazo, które tworzy anodę, a materiał utleniający – katodę. W efekcie powstaje ogniwo galwaniczne.
Stal, z której powszechnie produkowane są nadwozia pojazdów, łatwo się utlenia, dlatego trzeba ją chronić przed korozją poprzez cynkowanie i lakierowanie.
Cynkowanie i lakierowanie nadwozia
Cynk jest najczęściej stosowanym materiałem na powłokę ochroną z uwagi na fakt, że wykazuje wyższą skłonność do utleniania niż stal. Dopiero po całkowitym zużyciu warstwy cynku rozpoczyna się proces utleniania stali. Stąd też blachy ocynkowane wykazują wysoką odporność na korozję. Na powierzchni blachy tworzona jest warstwa tlenku cynku, która nie odpryskuje od cynku i jest z nim mocno związana. To ona opóźnia proces korozji.
Producenci samochodów łączą ze sobą proces ocynkowania i lakierowania stali, aby zapewnić nadwoziom optymalną ochronę antykorozyjną. Ten sposób ochrony nosi nazwę duplex.
Przed lakierowaniem zabezpieczonej antykorozyjnie stali samochodowej dokonuje się przeszlifowania podłoża, co daje lepszą przyczepność lakieru. Polega to na mechanicznym usunięciu warstwy materiału z obrabianej powierzchni za pomocą twardego materiału ściernego. Można do tego celu użyć szmergla, korundu czy karborundu. Materiał ścierny jest umieszczany na płaskim, elastycznym podkładzie z papieru, tkaniny, fibry lub folii z tworzywa sztucznego. Na podłoże naklejane są bardzo twarde ziarna minerału. Wyroby ścierne przybierają postać arkuszy, tarcz lub rolek.
Do lakierowania nadwozia wykorzystuje się lakiery, tj. płynne substancje o różnej lepkości, nakładane z wykorzystaniem odpowiedniej techniki na materiał podłoża. Dzięki lakierowaniu zabezpiecza się nadwozie pojazdu przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, w tym atmosferycznych, a zwłaszcza dla zwiększenia jego trwałości.
Temat zabezpieczenia samochodu przed korozją pojawia się wiele razy w ciągu roku. Decydując się na używanie każdego samochodudo codziennej jazdy, trzeba się wiedzieć, że co kilka lat będzie on wymagał odświeżenia.Naturalna patyna dodaje niekiedy autom uroku, ale rdza to już co innego. Ignorowanie pierwszych oznak prowadzi do tego, że auto po kilku latach po prostu się rozsypie. W większości przypadków łatwiej rozwiązać problemy techniczne, niż zapanować nad blachą.
Artykuł został przygotowany przez redakcję firmy Farb Kart – doświadczonego dystrybutora chemii motoryzacyjnej.