kuta-autoserwis-38Jeszcze nie tak dawno temu, do naprawy samochodu potrzebna była tylko wiedza z zakresu mechaniki pojazdowej, garaż i dobry zestaw narzędzi. Dzisiejsze konstrukcje są jednak znacznie bardziej skomplikowane, zatem podejmowanie się na własną rękę jakichkolwiek czynności naprawczych i serwisowych, jest właściwie pozbawione sensu. Nie znaczy to jednak, że naprawy samochodu może podjąć się pierwszy lepszy warsztat. Konkretne usterki zawsze powinny być usuwane przez odpowiednich specjalistów. Zastanawiasz się do jakiego warsztatu powinieneś udać się z daną usterką? Spieszymy z pomocą.

MECHANIKA – SILNIK, SKRZYNIA BIEGÓW, HAMULCE

Warsztaty mechaniki samochodowej to ogólna kategoria, skupiająca serwisy świadczące usługi z zakresu mechaniki pojazdowej. W tego rodzaju punktach wykonywane są wszelkie usługi, dotyczące obszaru podzespołów mechanicznych i często też elektrycznych. Oznacza to, że autoserwis mechaniczny zajmie się usunięciem usterek jednostki napędowej, części osprzętu silnika, układu chłodzenia, przeniesienia napędu, układu hamulcowego czy wydechowego. Kiedy zatem należy udać się do serwisu mechanicznego? Zawsze wtedy, gdy chcemy wykonać podstawowe czynności serwisowe, wynikające ze zużycia eksploatacyjnego konkretnych podzespołów. Warsztat mechaniczny zajmie się nie tylko wymianą oleju i filtrów, ale także wymianą napędu rozrządu (pasek, rolki napinające i prowadzące), świec zapłonowych i żarowych (w przypadku silników wysokoprężnych), amortyzatorów, sprężyn resorujących, wahaczy czy pasków wieloklinowych. Jeżeli w samochodzie wystąpią jakiekolwiek problemy z pracą silnika, jak np. kłopoty z odpalaniem czy nierówna praca, serwis mechaniczny bez problemu podejmie się takiej naprawy. Dotyczy to także sprzęgieł, skrzyń biegów, wałów lub półosi napędowych, tarcz i klocków hamulcowych, katalizatorów, filtrów cząstek stałych i tłumików. Większość warsztatów mechanicznych podejmuje się też naprawy elementów elektrycznych, jak alternatory czy rozruszniki.

ELEKTRONIKA – KOMPUTER POKŁADOWY, STEROWNIK SILNIKA, WYPOSAŻENIE WNĘTRZA

Nowoczesne samochody są dosłownie naszpikowane elektroniką. W trosce o komfort kierowcy i pasażerów, producenci dokładają wszelkich starań, aby obsługa elementów wnętrza nie wymagała użycia jakiejkolwiek siły fizycznej. W rezultacie otrzymujemy samochody, w których nie tylko szyby i lusterka, ale również fotele, zagłówki a nawet kolumna kierownicza, sterowane są za pomocą układów elektronicznych. To samo dotyczy jednostek napędowych. Proste gaźniki są dziś muzealnymi eksponatami, a pracą silników sterują zaawansowane komputery. Osoba wyspecjalizowana w mechanice pojazdowej nie poradzi sobie z takimi podzespołami, tutaj potrzebny jest specjalista od elektroniki.Serwis autoelektroniki zajmuje się usuwaniem wszelkich usterek, wynikających z niesprawności sterownika jednostki napędowej, diagnozowaniem i usuwaniem usterek instalacji elektrycznej (wiązki, kostki itp.), oraz naprawą elementów wyposażenia, takich jak sterowniki szyb, lusterek, centralnego zamka, panel klimatyzacji, komputer pokładowy czy system audio.Nie oznacza to jednak, że serwis autoelektroniki musimy odwiedzać wyłącznie w przypadku wystąpienia usterki. Specjaliści z tej dziedziny zajmują się także instalacją dodatkowych elementów wyposażenia, jak zaawansowane systemy car-audio, nawigacje GPS czy niestandardowe oświetlenie, wymagające ingerencji w układ elektryczny.KOŁA – FELGI I OPONYOgumienie to jeden z najważniejszych elementów, odpowiadających za zapewnienie przyczepności podczas pokonywania zakrętów i stabilności przy jeździe na wprost. Dobór odpowiedniego ogumienia ma zatem bezpośredni wpływ nie tylko na komfort, ale i na bezpieczeństwo podróżowania. Warsztaty wulkanizacyjne zajmują się nie tylko naprawą, wymianą i sprzedażą opon, ale także okresowymi kontrolami ich stanu oraz wyważaniem i naprawą felg stalowych i aluminiowych.Do serwisu należy się zatem udać zawsze wtedy, gdy złapiemy tzw. „kapcia”, gdy zajdzie potrzeba wymiany zużytych opon lub wymiany sezonowej (z letnich na zimowe i odwrotnie), gdy w wyniku kontaktu z dziurą w nawierzchni uszkodzimy felgę, oraz przed każdą dłuższą podróżą w celu skontrolowania stanu ogumienia.

KAROSERIA, CZYLI POSZYCIE SAMOCHODU

Eksploatując samochód w warunkach miejskich, niezwykle trudno jest uniknąć wgnieceń i zarysowań samochodu. Ciasne parkingi, znaczne natężenie ruchu, wąskie uliczki – to wszystko sprawia, że po kilku latach użytkowania, samochód nie wygląda już tak estetycznie jak na początku. Jeżeli chcemy pozbyć się zarysowań i wgnieceń, należy w tym celu odwiedzić warsztat blacharsko-lakierniczy.Wspomniany wyżej warsztat zajmie się wszystkimi problemami, które dotyczą nadwozia – wykona naprawy powypadkowe, zajmie się usunięciem korozji i konserwacją samochodu, lakierowaniem nadwozia oraz wszelkimi jego modyfikacjami, jak wykonanie przetoczeń lub wycięć.

WARSZTATY SPECJALISTYCZNE – TURBOSPRĘŻARKI, AUTOMATYCZNE SKRZYNIE BIEGÓW, ZAWIESZENIA HYDRAULICZNE

Niektóre samochody wyposażone zostały w niezwykle skomplikowane podzespoły, których naprawa wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy i sprzętu, ale także doświadczenia. Z naprawą turbosprężarki, która w dobie downsizingu staje się coraz powszechniejsza, nie poradzi sobie każdy autoserwis. Na rynku funkcjonuje jednak spora warsztatów, które specjalizują się w naprawach wyłącznie jednego elementu.Interwencji wykwalifikowanego specjalisty wymagają nie tylko układy doładowania silnika, ale także automatyczne skrzynie biegów, które z roku na rok stają się coraz bardziej skomplikowane, systemy wtrysku paliwa czy zawieszenia hydrauliczne i hydro-pmeumatyczne. Przeciętny kierowca zwykle nie jest świadomy, że dana usterka kwalifikuje się do interwencji specjalisty, jeżeli jednak korzystamy z usług rzetelnego mechanika, z całą pewnością poinformuje nas, że zlecenie przerasta jego kompetencje i nie będzie próbował dokonać naprawy na własną rękę. Zwykle nie ma też problemu, aby mechanik wskazał nam właściwy serwis samochodowy.

WARSZTAT SERWISOWYW

okresie obowiązywania gwarancji, samochód musi być poddawany regularnym przeglądom. Taką czynność możemy wykonać w warsztatach serwisowych, funkcjonujących przy sieci dealerskiej danej marki jako autoryzowane stacje obsługi, lub też w niezależnych serwisach, wskazanych przez danego dystrybutora. Regularne, terminowe przeglądy są warunkiem koniecznym do zachowania gwarancji.Awarie dotyczą wszystkich samochodów i nawet jeżeli dana marka uchodzi za solidną i niezawodną, przykra niespodzianka w postaci usterki unieruchamiającej pojazd może przydarzyć się w każdej chwili. W takiej sytuacji warto wiedzieć, do jakiego serwisu należy się udać. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić czas, ale też pieniądze. Aby ograniczyć wydatki, warto także stawiać na usługi serwisów, które korzystają z własnych holowników – transport uszkodzonego pojazdu na lawecie to kosztowna usługa, jeżeli natomiast zajmie się tym warsztat, który ma wykonać naprawę, koszta będą znacznie niższe.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Autoserwis Fast-Trans z Poznania specjalizującej się w pomocy drogowej i naprawie aut osobowych, dostawczych i ciężarowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here