oszczędzaj paliwoNa spalanie paliwa w samochodzie ma wpływ wiele czynników, poczynając od konstrukcji silnika, przez styl jazdy po rzeczy, które byśmy o to nie podejrzewali. Oszczędność na paliwie sięgającą 3-6% możemy uzyskać już dzięki samym kołom w naszym aucie.

Opony, a dokładniej ich opory toczenia, pochłaniają dużą część energii powstającej w silniku. Opory te można, a nawet w pewnym zakresie należy redukować.

Opony energooszczędne

Zmniejszenie oporów toczenia można uzyskać poprzez zastosowanie w oponach specjalnej mieszanki gumowej, której zadaniem jest to, by opona odkształcała się podczas jazdy w możliwie najmniejszym zakresie. Przy projektowaniu opon energooszczędnych dużą uwagę przykłada się również do redukcji ich masy (cieńsze ścianki, odpowiednie wyprofilowanie).

Jak to w przypadku ogumienia bywa, poprawa jednego parametru może wpływać na osłabienie innych właściwości. W tym przypadku wraz z redukcją oporów toczenia zmniejsza się również przyczepność co powoduje, że nie są to opony zalecane dla kierowców uwielbiających dynamiczną jazdę. Pogorszona przyczepność będzie odczuwalna szczególnie na mokrej nawierzchni.

Ciśnienie w oponach

Ogromny wpływ na jazdę samochodem ma stan ciśnienia w kołach. Zmniejszające się ciśnienie powoduje zwiększanie oporów toczenia poprzez zbyt dużą powierzchnię styku uginającej się opony z nawierzchnią drogi. Pogarsza się również sterowność pojazdem oraz skraca żywotność opon. Wpływ ciśnienia w kołach na bezpieczeństwo podróżowania i zużycie paliwa zostało zauważone przez unijnych urzędników i zgodnie z Dyrektywą ECE-R 64 każdy samochód wyprodukowany na rynek europejki po 01.11.2014 roku obligatoryjnie wyposażony jest w system kontroli ciśnienia TPMS.

Będąc właścicielem starszego pojazdu, nie posiadającego systemu TPMS, powinniśmy dbać sami o stan ciśnienia w jego oponach. Częste wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym mogą być uciążliwe i kosztowne, więc nie są najlepszym rozwiązaniem. Sposobem na utrzymanie optymalnego ciśnienia jest zamiana tradycyjnego powietrza na azot jako medium do napełniania kół. Gaz ten wykazuje dużo mniejszą tendencję do przenikania przez warstwę butylową opony. Nie zmienia również swojej objętości pod wpływem wahań temperatury, gwarantując tym samym zachowanie niezmiennego ciśnienia niezależnie od pogody i stopnia nagrzewania się ogumienia podczas jazdy.

Każdy profesjonalny zakład wulkanizacyjny posiada w swojej ofercie usługę napełniania kół azotem. Koszt takiego zabiegu nie jest duży i jest to zazwyczaj wydatek 5 zł za jedno koło samochodu osobowego. Przy tak małym koszcie zyskujemy większą gwarancję zachowania odpowiedniego ciśnienia w oponach, mniejsze opory toczenia przekładające się na oszczędność paliwa, lepszą kontrolę nad pojazdem i dłuższe przebiegi opon.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę PHU Szczepan specjalizującej się w kompleksowym wyposażaniu warsztatów wulkanizacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj