Lakier na problemy z karoseriąKiedy lakier na karoserii naszego samochodu jest w złym stanie, widać na nim odpryski i zadrapania mamy dwa wyjścia. Pierwszym jest udanie się do salonu samochodowego i zapłacenie za lakierowanie, drugim jest samodzielne doprowadzenie naszego auta do porządku. Lakiery samochodowe w sprayu mogą bardzo ułatwić nam to niełatwe zadanie.

Wybór odpowiedniego lakieru

Zanim kupimy lakier samochodowy w sprayu i zabierzemy się do malowania naszego samochodu, powinniśmy przyjrzeć się bliżej tematyce lakierów samochodowych. Lepsze poznanie tematu zaoszczędzi nam potknięć związanych z nieodpowiednim doborem lakieru i związanych z tym przykrych konsekwencji.

Po pierwsze lakier, którym będziemy malowali samochód powinien mieć kolor i wykończenie, które będzie idealnie pasowało do całości naszej karoserii. Nie ma mowy o jakichkolwiek odstępstwach, ponieważ wszelkie różnice będą bardzo widoczne. Czasem konieczne będzie szukanie lakieru przeznaczonego specjalnie do naszego modelu samochodu, a jeżeli go nie znajdziemy, produkowanie odpowiedniego koloru na specjalne zamówienie. Po drugie – lakier, którym zamierzamy malować karoserię naszego samochodu musi myć doskonałej jakości. Bardzo tanie lakiery często są mniej wytrzymałe na urazy mechaniczne, nie wytrzymują niekorzystnych zmian warunków atmosferycznych. Po trzecie musimy wiedzieć, że lakiery samochodowe występują w trzech typach, i że każdy z nich przeznaczony jest do innego celu. Są więc lakiery bazowe, przygotowujące powierzchnię na kolejne warstwy, są lakiery nadające karoserii odpowiedni kolor, i wreszcie lakiery nabłyszczające, zapewniające karoserii charakterystyczny połysk.

Malowanie lakierem samochodowym w sprayu

Lakiery samochodowe w sprayu to pełnowartościowe lakiery, występujące we wszystkich trzech typach, od tradycyjnych lakierów różnią się jedynie sposobem aplikacji. Ten sposób aplikacji może być bardzo wygodny dla osób nie posiadających doświadczenia w lakierowaniu karoserii i zamierzają lakierować swój samochód po raz pierwszy.

Przed użyciem lakieru powinniśmy doprowadzić go do temperatury pokojowej, w tym celu można zamoczyć pojemnik na kilka minut w ciepłej wodzie. Następnie musimy nim dokładnie wstrząsnąć, co zapewni farbie jednolitą strukturę i pożądany kolor. Przed rozpoczęciem malowania dobrze jest wypróbować nasz lakier na innym obiekcie, a dopiero później przejść do malowania karoserii. Kiedy już nałożymy pierwszą warstwę, powinniśmy po upływie dwóch minut położyć kolejną. Na trzecią warstwę poczekajmy kilkanaście godzin.

Kolory i struktury lakierów

Ze względu na skład chemiczny należy wyróżnić lakiery akrylowe – jednorodne, lakiery wodne – niejednorodne, powstałe przez połączenie barwnika z wodą, a także bardzo powszechne lakiery syntetyczne. Biorąc pod uwagę wykończenie wyróżniamy lakiery matowe, lakiery metaliczne i perłowe.

Ważną kwestią przy wyborze lakieru oprócz struktury i odcienia jest jego nietoksyczność i bezpieczeństwo dla środowiska. Dobrej jakości lakiery powinny spełniać te wymogi.

Źródło: artykuł powstał we współpracy z Lakiery24.com

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here