Jak przebiega naprawa lakiernicza?

0
2646

sklep-z-lakieramiRysy, odpryski i inne uszkodzenia lakieru szpecą nadwozie samochodu. Można się ich pozbyć w toku wykonania naprawy lakierniczej. Jak przebiega ten proces?

Lakierowanie niewątpliwie stanowi istotną część tworzenia warstwy ochronnej samochodu, ale również nadawania mu ostatecznego wyglądu. Nie od dziś wiadomo, że człowiek podejmuje swoje decyzje zakupowe „oczami”, stąd sam dobór koloru odpowiednio dopasowany to całego designu powoduje, że samochód nabiera nowego kształtu.

Lakierowanie jednak to dość delikatny proces. Wymaga wielu zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. Wymaga sporego wysiłku i czasem bardzo łatwo coś porostu zepsuć.

Lakierowanie naprawcze a przemysłowe

Kiedy w fabryce przeprowadzany jest proces lakierowania przemysłowego samochodu, lakierowaniu podlega wyłącznie nieuzbrojone nadwozie, natomiast przy lakierowaniu naprawczym, w warsztacie, nie można wymontować takich elementów jak okładziny, obicia i tym podobne. Wszystkie elementy i powierzchnie, które nie będą podlegały naprawie lakierniczej, należy starannie zasłonić. Poza tym, lakier fabryczny ma zawsze jednolitą strukturę, a pigmenty – metaliczne lub mikowe, są ułożone jednakowo. Przy lakierowaniu renowacyjnym wygląd i struktura lakieru nałożonego na naprawianą powierzchnię blachy nie są już tak idealne i zależą od umiejętności lakiernika.

Lakier w warsztacie renowacyjnym musi schnąć w niższej temperaturze niż w fabryce – 60 lub 70 stopni Celsjusza. W przeciwnym wypadku wykorzystane w samochodzie tworzywa sztuczne, mechanizmy i urządzenia elektroniczne mogłyby ulec uszkodzeniu.

Wykonanie naprawy lakierniczej w warsztacie wymaga odpowiednich narzędzi i środków pomocniczych.

Przebieg naprawy

Każda naprawa lakieru samochodowego przebiega dwuetapowo. Po pierwsze należy przygotować powierzchnię, tj. zabezpieczyć ją antykorozyjnie oraz wyrównać ewentualne nierówności pokrywy lakierniczej. Po wykonaniu takich prac można przystąpić do lakierowania nawierzchniowego, które powinno zakończyć się naprawą lakieru w taki sposób, aby przywrócić danemu elementowi pojazdu jego dawny wygląd.

Naprawa lakiernicza nie powinna być stosowana, jeśli wcześniej nie wykonano naprawy blacharskiej. Taka naprawa obejmuje wyprostowanie lub wymianę uszkodzonych elementów nadwozia. Później można je polakierować.

Przygotowanie powierzchni do lakierowania naprawczego wymagać może zastosowania szpachlówki, gruntu i podkładu. Nie można lakierować lakierem nawierzchniowym gołej blachy. Wcześniej nakłada się na dany element warstwę gruntu lub podkładu. Lakierować można też starą powłokę lakierowaną, jeśli została przeszlifowana. Lakier nawierzchniowy tworzy ostatnią, zewnętrzną powłokę ochronną nadwozia auta.

Artykuł został przygotowany przez redaktorów ilakiernik.pl – sklepu z szerokim asortymentem farb i lakierów stosowanych w motoryzacji i budownictwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj