Dobór opon idealnychTak jak człowiek potrzebuje odpowiedniego obuwia, tak samochody potrzebują odpowiednio dobranych opon. Bez nich trudno mówić o efektywnej, a co najważniejsze o bezpiecznej jeździe.

Dobry dobór opon to wbrew pozorom dość trudna sprawa, która wymaga odpowiedniego przygotowania.
Ze względu na ogromną ilość firm produkujących opony, dobór asortymentu obarczony jest koniecznością poznania wszelkich parametrów technicznych. Skończyły się już czasy, w których tylko cena była wyznacznikiem zakupu danego towaru. Klienci chcą obecnie czegoś więcej, a producenci o to zadbali. Dla laika jednak to w dalszym ciągu zadanie trudne do wykonania. Przy każdej oponie pojawia się bowiem sporo oznaczeń, które określają poszczególne cechy ogumienia. Kierowcy mają więc do dyspozycji informacje o twardości opon, emitowanym hałasie, poziomie odprowadzania wody i przede wszystkim rozmiarze. Ten ostatni parametr jest analizowany jako pierwszy i to on wskazuje czy dana opona pasuje do określonej felgi założonej na samochodzie. Oprócz średnicy i szerokości producenci wskazali także na indeks prędkości, który dostosowany jest do osiągów poszczególnych samochodów. Im większa moc pojazdu i możliwości osiągnięcia wysokiej prędkości, tym indeks jest wyższy. Zakupu opon należy dokonywać w pewnych punktach, gdzie kierowca oprócz odpowiedniej ceny może liczyć także na fachową pomoc sprzedających.Prócz stacjonarnych punktów, gdzie możemy kupić opony, kierowcy często wybierają opcję „bez wychodzenia z domu” i zadając zapytanie do wyszukiwarki internetowej  np. opony online prędko znajdują pożądany przez nich produkt. W takich miejscach co prawda liczyć na montaż ogumienia nie można, ale pojawia się wiele innych promocji, które mogą zaważyć na decyzji zakupu właśnie tą metodą. Analizując oferty dostawców warto zwrócić uwagę, czy opony pochodzą z bieżącego roku. To powód do ich dłuższej żywotności i mniejsze ryzyko awarii w czasie jazdy.

Bez względu na markę samochodu i jego stan techniczny warto zadbać o to, aby opony były w jak najlepszym stanie. To spowoduje, że droga hamowania i zachowanie na drodze będą odpowiednie, a ryzyko wypadku zostanie zmniejszone do minimum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here