Linia-diagnostyczna-umieszczona-na-obrzezach-kanalu-przegladowego.Diagnostyka pojazdów samochodowych ma na celu określenie stanu technicznego pojazdu oraz zakwalifikowanie go do następnych czynności związanych z regulacją, renowacją, a w szczególnych przypadkach – z kasacją.

Proces ten jest przeprowadzany przez diagnostyka, który wykorzystuje do tego celu specjalne metody badawcze i mnóstwo aparatury pomiarowej, wśród której można znaleźć takie urządzenia jak np. stetoskopy do osłuchiwania silnika, ciśnieniomierze i mierniki podciśnienia czy testery akumulatorów. Prócz tego w ramach swojej pracy diagnostyk może używać narzędzi ręcznych (różnego rodzaju klucze, wkrętarki czy pistolety do przedmuchiwania).

Z kolei kontroli mogą podlegać takie elementy samochodu jak m.in.: hamulce, skład spalin, akumulator, amortyzatory, światła czy wszelkiego typu układy (np. przenoszenia napędu).

Diagnostyka pojazdów samochodowych to bardzo niebezpieczny proces, który może skutkować różnego rodzaju poparzeniami i innymi urazami. Dlatego niezmiernie ważne jest, by przestrzegać podstawowych zaleceń bezpieczeństwa  w trakcie wykonywania prac wchodzących w jej skład.

Należy zatem pamiętać o:

  • uważnym wprowadzaniu i ustawianiu pojazdów na stanowisku kontrolnym (odległość pojazdu od stanowiska pracy powinna wynosić, co najmniej 1,2 m),
  • skontrolowaniu stanu zapadki, gwintu, podstawki i główki (podnośniki ręczne) oraz zwróceniu uwagi na to, czy nie zachodzą wycieki płynu (podnośniki hydrauliczne),
  • zabezpieczeniu samochodu przez mimowolnym opadnięciem,
  • odpowiednim oświetleniu kanału, jak i samego spodu samochodu,
  • sprawdzeniu, czy wszystkie części silnika są odpowiednio przykręcone.

Ponadto diagnostyk zobowiązany jest wykonywać wszystkie prace w odpowiednim stroju roboczym, na który składa się kombinezon, buty z antypoślizgowa podeszwą oraz nakrycie głowy. Natomiast narzędzia potrzebne do diagnostyki powinny być najpierw dokładnie sprawdzone, a jeśli okaże się, że są uszkodzone lub z jakiegokolwiek innego powodu nie nadają się do robót, muszą koniecznie zostać wymienione na nowe.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Moto-Dakar oferującą kompleksowe wyposażenie warsztatów samochodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj