Garść informacji o filtrach

0
2422

filtry-olejFiltry i oleje w samochodzie pełnią wiele ról i funkcji. Należy pamiętać o ich regularnej wymianie oraz szybkim reagowaniu, kiedy samochód sygnalizuje, że coś jest nie tak. Zazwyczaj pamiętamy o filtrze oleju, ponieważ wymieniamy go systematycznie razem z olejem silnikowym.  Te najczęściej pomijane przez nas, to filtr paliwa lub powietrza.

Filtr paliwa ma za zadanie oczyszczać je, zwłaszcza w przypadku silników Diesla, ponieważ dla nich wszelkie zanieczyszczenia są o wiele groźniejsze. Jest to związane z budową silnika i zastosowania specjalnych rozwiązań technologicznych.

Co ciekawe, kupno filtru paliwa wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych, a wymianę zazwyczaj jesteśmy w stanie przeprowadzić samodzielnie! Jedyne na co powinniśmy uważać, jeżeli bierzemy się za to sami, to strzałki na filtrach, które oznaczają kierunek przepływu paliwa.

Kolejnym filtrem, o którym należy pamiętać to filtr oleju. Jego zadaniem jest przede wszystkim ograniczenie wszelkich zanieczyszczeń wraz z zasysanym powietrzem, które dostaje się do „serca” naszego .auta, czyli silnika. I o ile wydawać by się mogło, że ochrona przed zanieczyszczeniami z atmosfery to główne zadanie filtru powietrza, to jednak nie wyłapuje on wszystkiego, więc to zadanie przyjmuje od niego o wiele czulszy na tę kwestię filtr oleju.

Filtr oleju jest wymieniany zazwyczaj z olejem oraz uszczelką korka spustowego. Jak często powinno się to robić? Częstotliwość określają zazwyczaj normy producenta. Jak wiadomo, wszystko zależy również od stopnia wykorzystania pojazdu, dlatego zalecane jest wymienianie go każdego roku lub po przejechaniu od 10-20 tysięcy kilometrów.

Powietrze jest niezbędnym elementem w całym procesie spalania paliwa, dlatego tak dużą uwagę przykłada się do jakości filtrów powietrza. Ich funkcja polega na oczyszczaniu powietrza, zanim dostanie się ono do komór spalania. Musi on dokładanie eliminować, np. kurz, który skutecznie potrafi obniżyć długość funkcjonowania silnika.

Filtr powietrza również nie jest trudny do wymiany, jednak jeżeli nie jesteś super precyzyjny i zdarza Ci się, że ręce trzęsą Ci się przy drobnych naprawach – odpuść sobie i zaufaj mechanikowi. Wymieniając filtr powietrza musisz być pewien, że jego zawartość nie dostanie się do wnętrza silnika. Kiedy wymieniać ten filtr? Po przejechaniu 15-20 tysięcy kilometrów (powinien wytrzymać od przeglądu do przeglądu).

Pamiętacie czarny dym, który pojawiał się w samochodach (głównie z silnikami Diesla)? Na szczęście już coraz rzadziej się z tym spotykamy, dzięki filtrowi cząstek stałych, który oczyszcza gazy spalinowe z cząstek sadzy. Dzięki jego prawidłowemu funkcjonowaniu do atmosfery przedostaje się nie więcej niż 15% zanieczyszczeń! Ten filtr powinien wytrzymać na około 160 tysięcy kilometrów.

Jeżeli Twoja wiedza jako kierowcy nie ogranicza się tylko do znaków drogowych i przepisów o ruchu drogowym, a obejmuje również parę praktycznych trików z zakresu mechaniki, to nie powinieneś mieć problemu z wymianą wyżej wymienionych filtrów. Jednak, jeżeli nie ufasz do końca swoim umiejętnościom, a lubisz podejmować wyzwanie, nie ryzykuj! Lepiej zaufaj mechanikowi.

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem efiltry.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj