Ciągnik siodłowy to pojazd mechaniczny przeznaczony wyłącznie do przemieszczania naczep, które są pozbawione przednich kół podpieranych na specjalnym siodle umieszczonym na tylnej części ciągnika.

Mimo, że siodło nie pełni roli sztywnego połączenia, pozwala na zmianę pozycji  naczepy względem ciągnika. Jest to duże ułatwienie i usprawnienie w wykonywaniu manewrów na trasie, np. podczas pokonywania zakrętów. Do jednego ciągnika siodłowego możliwe jest przyłączenie różnego typu naczep. Taka kombinacja pozwala na przewóz wszelkich ładunków, co z kolei przekłada się na ekonomiczność transportową.

Ciągniki siodłowe Renault – dlaczego warto?

Marka Renault to jeden z wiodących producentów ciągników siodłowych, dlatego na różnego rodzaju serwisach czy giełdach jest dostępna w  wielu wersjach  modeli, rocznika, konfiguracji, wyposażenia. Ciągniki siodłowe Renault cenione są w branży samochodowej za wyjątkowo mocne silniki DXI oraz dobre warunki dla kierowców. Wśród nich największy prym wiodą Premium i Magnum, oraz Renault T.

Ciągnik Renault Premium

Ciągnik siodłowy Renault Premium produkowany był w latach 1996-2014. Przeznaczony na trasy o krótkim i średnim dystansie, po zmianie silnika powyżej 400 KM, użytkowany również na trasach międzynarodowych. Jego minusem może być jedynie mała kabina, która nie sprzyja tego rodzaju wyjazdom.

Ciągnik Renault Magnum

Ciągnik siodłowy Renault Magnum produkowany był z kolei w latach 1990-2013 i wykorzystywany na trasach długodystansowych. Większa kabina niż w Renault Magnum to też bardziej sprzyjające warunki dla kierowcy będącego w trasie kilka dni. Wielu kierowców przykłada do tego szczególnego znaczenia i ocenia to, jak się w nim czuje. W Renault Magnum zdecydowanie można się czuć swobodnie.

Ciągnik Renault T

Renault T jest ciągnikiem siodłowym przeznaczonym do transportu długodystansowego. Jest całkowicie nowym modelem, który zastąpił wyżej wymienione, starsze modele. Renault T posiada jeden rodzaj kabiny, zawieszonej wyżej, dzięki temu całkowita powierzchnia podłogi jest płaska. Zastosowane w tej wersji silniki, zastąpiono mocno zmodernizowanymi silnikami z poprzednich wersji. Od 2021 roku dzięki modyfikacjom, zmianom uległ również przód kabiny, co wpłynęło na aerodynamikę pojazdu.

Wszystkie opisane kabiny w wersji podstawowej mają szerokość ok. 2,5 m oraz tunel silnika o wysokości 0,2 m. Dosyć przestronne wnętrze i wygodne siedzenie pozwalają na komfortową trasę, nawet na wielu kilometrach. Elementami wpływającymi na komfort jazdy są także: klimatyzacja, ogrzewanie postojowe, tempomat, tachograf i prawa kierownica.

Wymienione wyżej modele ciągników siodłowych Renault chwalone są przez kierowców za dość przystępną cenę i niskie koszty napraw, czy spalanie na poziomie porównywalnym do innych marek.

Co warto weryfikować przy zakupie ciągnika siodłowego?

W podróży, a konkretnie w transporcie liczy się praca podwozia. Zespół elementów odpowiadających za przeniesienie napędu z silnika na koła i jego zachowanie na drodze, umożliwia na skoordynowane i przewidywalne poruszanie się pojazdu. W skład podwozia wchodzi układ kierowniczy, układ napędowy, układ hamulcowy oraz zawieszenie pojazdu. Przeglądając internetowe serwisy samochodowe kierowcy zwracają uwagę na wymienione wyżej parametry techniczne. W przypadku ciągników siodłowych warto jeszcze pochylić się nad rocznikiem, przebiegiem, masą własną. Lecz do najważniejszych istotnych czynników, które powinny wpłynąć na decyzję o zakupie są oczywiście silnik, skrzynia biegów, zawieszenie, liczba osi, napęd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj