Czy wartość auta ma znaczenie przy szacowaniu stawek OC?

0
189

Wiele kierowców na myśl o zbliżającej się konieczności zakupu nowej polisy OC dostaje białej gorączki. Kwestia obliczania wysokości składek za ubezpieczenie OC oraz wysokość przysługujących im stopni odszkodowań to tematy trudne i mało czytelne. Zastanawiają się oni, co tak naprawdę ma znaczenie w tej materii. Jak się okazuje – na cenę tej polisy wpływ mają przeróżne czynniki – w tym również sama wartość samochodu.

Co ma wpływ na wysokość stawki?

Obowiązek posiadania OC sprawia, że właściciele zarejestrowanych pojazdów szukają możliwie jak najkorzystniejszych ofert ubezpieczycieli. Nic w tym dziwnego – wysokości stawek są przecież nierówne, a zakres usług jakie obejmują taka sama. Jak firmy ubezpieczeniowe kalkulują wysokość stawek dla danego kierowcy? Otóż posługują się wieloma danymi, a mianowicie istotny jest wiek kierowcy, jego status cywilny, miejsce zamieszkania, długość posiadania prawa jazdy, marka i model samochodu, rok jego produkcji, pojemność silnika. Duże znaczenie ma też historia szkód i wypadków. Informacje dotyczące samochodu wiążą się z jego wartością. Innymi prawami w oczach ubezpieczycieli rządzą się marki i modele droższe, nowsze i z większą pojemnością silnika. Zazwyczaj tego typu samochody generują swoim właścicielom większe koszty za OC.

Wycena stawki używanego samochodu

Do wyceny wartości używanego samochodu przez ubezpieczyciela służą bazy danych, znajdujące się w Internecie. Agent ubezpieczeniowy – po wypełnieniu wszystkich wymaganych formularzy danych dotyczących auta – otrzymuje kalkulację jego wartości i na jej podstawie wylicza dla kierowcy proponowaną stawkę roczną za ubezpieczenie OC. W kalkulacji znaczenie mają również dane i informacje o nowym właścicielu pojazdu.

Wycena stawki nowego samochodu

W przypadku aut nowych kwestia ta jest zdecydowanie łatwiejsza. Będąc pierwszym właścicielem, wartość samochodu jest znana od razu. Agentowi ubezpieczeniowemu wystarczy okazanie dowodu zakupu samochodu z salonu. Wartość auta będzie tam bezpośrednio opisana. Jednak to, co ma jeszcze w takim wypadku znaczenie, to data zakupu pojazdu. Obecny rynek motoryzacyjny zmienia się z dnia na dzień. Nawet kilka miesięcy od zakupu może obniżyć wartość samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj