Miernik lakieru to sprzęt, który potrzebny jest każdemu, kto chce pracować przy poprawkach karoserii. Musi znaleźć się w każdym zakładzie zajmującym się lakiernictwem i u każdego, kto interesuje się tego typu zadaniami. Miernik lakieru jest urządzeniem wręcz niezbędnym, dlatego warto się w niego wyposażyć. Koszt takiego miernika wynosi zazwyczaj około kilkuset złotych. Cena jest zależna od rodzaju miernika i jego jakości.

Miernik lakieru – co to za sprzęt?

Miernik lakieru to specjalne urządzenie, które dokonuje pomiaru grubości warstwy niemetalicznej, czyli tak zwanej powłoki ochronnej, która znajduje się na danej karoserii. Sprzęt przy jednym użyciu jest w stanie zbadać warstwę lakieru, szpachli, a nawet plastiku na powierzchni metalowej. Mierniki lakieru można wykorzystywać na różnych powierzchniach.

Zadaniem takiego miernika lakieru wskazanie faktycznego stanu pojazdu, który może nie być widoczny gołym okiem. Dzięki niemu można w szybki i bezinwazyjny sposób ocenić grubość powłoki na karoserii. Całość podawana jest w mikrometrach (jedna milionowa metra, która ma symbol μm).

Ciężko oszacować, jaka jest najlepsza wartość, którą powinien wykazać miernik lakieru. Najczęściej mówi się, że fabryczce modele mają od 30 do 40 μm, nakładane przez lakiernika już około 60 μm, a faktyczna grubość lakieru może mieć nawet ponad 150 μm.

Jakie informacje może ujawnić miernik grubości lakieru?

Korzystając z miernika grubości lakieru, można dowiedzieć się przede wszystkim tego, czy samochód był uszkodzony i naprawiany. Jeśli warstwa lakieru jest znacząco nierówna, chociaż na pierwszy rzut ona nic na to nie wskazuje, samochód najpewniej miał wypadek bądź innego typu uszkodzenie, które wymagało szybkiej naprawy. Takie zmiany mogą ukrywać większą ilość uszkodzeń, np. ukrytych pod maską czy w innych częściach pojazdu. Miernik lakieru może, więc nakierować na badanie kolejnych elementów pojazdu bądź po prostu poinformować o zmianach, które zaszły podczas jego użytkowania.

Istotne jest to, żeby cały pojazd miał równomierne rozłożenie lakieru na powierzchni. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednej, konkretnej wartości, która jest prawidłowa. Każdy samochód może mieć inna grubość lakieru. W przypadku pojazdów produkowanych w Azji możemy mówić o cienkiej warstwie lakierowania, która sięga około 100 μm, a europejskie modele mają już zazwyczaj ponad 150 μm w samochodach, które dopiero co opuściły fabryki.

Jak obsłużyć miernik lakieru?

Używanie miernika lakieru nie powinno nikomu sprawić żadnego problemu. Na wstępnie należy jednak pamiętać, że aby otrzymać poprawny wynik, samochód musi być dokładnie umyty. Dzięki temu można liczyć na właściwe wyniki. Warto zaznaczyć, że wartość, która będzie widoczna na mierniku, może zakłócić nawet małe ziarenko piasku, przez co otrzymany wynik będzie błędny. Warto więc zadbać o czystość pojazdu, aby otrzymywać same konkretne informacje z miernika.

Istotne jest to, że miernik lakieru nie działa sam. Potrzebuje on specjalnej sondy, którą dociska się do karoserii. Ta powinna być połączona z miernikiem za pomocą kabla, aby umożliwiać bezproblemową, szybką obsługę. Sondę należy wybrać według własnych preferencji, jednak warto pamiętać, że sprzęty z płaskim końcem łatwo natrafiają na ziarenka piasku i zabrudzenia, dzięki czemu mogą podawać nieprawidłowe wyniki.

Ważny jest sposób wykonywania pomiarów. Taki miernik lakieru musi zbadać cały pojazd w wielu miejscach. Sprawdza się głównie krawędzie, ale nie można zapominać o dachu, drzwiach czy klapie. Istotne jest to, aby zbadać słupki i dach, ponieważ te mogą świadczyć o przejściu poważnej kolizji pojazdu. Podobnie sprawa ma się przy badaniu progów samochodu. Jeśli na nich wartość lakieru się nie zgadza, najpewniej auto było naprawiane z powodu korozji, która szybko pojawi się ponownie na pojeździe.

Gdzie kupić ten sprzęt?

Jeśli chcesz kupić miernik lakieru, postaw na sprawdzone sklepy, które dostarczą Ci pewne i dobre jakościowo urządzenia. Kilka różnych modelów mierników lakieru zobacz na sklep.motogo.pl/mierniki-lakieru-c62. Dostępne tam mierniki charakteryzują się wysoką jakością wykonania, wytrzymałością i długą pracą.

W sklepie dostępne są modele dla każdego. Dla osób ciekawych, które chcą sprawdzić wartość lakieru swojego pojazdu bądź planują zakup nowego auta, polecane są mierniki lakieru do 200 zł, które pozwolą w szybki sposób zbadać lakier. Dla profesjonalistów przeznaczone są jednak urządzenia za kilkaset złotych, które podają wyjątkowo dokładne wyniki, umożliwiają wykonanie szybkiej pracy i rzadko kiedy ulegają awariom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj