Jakie błędy popełniają najczęściej kierowcy przy zakupie OC?

0
161

Zakup ubezpieczenia komunikacyjnego OC dla wielu kierowców stanowi wyzwanie, przede wszystkim finansowe. Popełniają oni nieświadomie sporo błędów, które przyczyniają się do opłaty znacznie wyższej, niż potrzebna. Zakres ubezpieczenia jest stały dla każdego, co oznacza, że możemy zapłacić za tę samą usługę inaczej w różnych firmach. Jakie błędy popełniają kierowcy w związku z OC i co zrobić, aby ich uniknąć?

Brak aktualnego OC

Najczęstszym, a zarazem najpoważniejszym błędem związanym z zakupem polisy OC jest niezrobienie tego na czas. Kierowcy zadowoleni z dotychczasowych usług ubezpieczyciela i posiadający opcję automatyczne przedłużenia polisy mogą spać spokojnie i nie zwracać uwagi na zbliżający się termin końca ubezpieczenia. Trzeba być jednak czujnym w przypadku kiedy planuje się zakup używanego samochodu od poprzedniego właściciela lub gdy mamy podpisaną umowę na ubezpieczenie tylko na rok. Brak aktualnego OC może być naprawdę przykre w skutkach, obecne kary grzywny wynikające z tego przewinienia sięgają kilku tysięcy złotych.

Nieprzeczytanie umowy

Chociaż wydaje się to logiczne, że każdy dokument, który podpisujemy należy dokładnie przeczytać – w praktyce niewiele osób to robi. Polisę ubezpieczeniową przed podpisaniem należy dokładnie przeczytać. Należy zapoznać się zarówno z głównymi postanowieniami umowy, jak i z wszelkimi dopiskami – zwłaszcza tymi pisanymi małym drukiem. Kierowca powinien być świadomy wszelkich założeń i ewentualnych zobowiązań, na które się zgadza. W przypadku, gdy kierowca nie jest zapoznany z tematem, nie stoi nic na przeszkodzie, aby pokazać dokument osobie zaufanej, która zwróci uwagę na wszystkie szczegóły i doradzi w tej kwestii.

Brak porównania różnych ofert

Każdy wie, że stawki za OC różnią się nie tylko pomiędzy poszczególnymi pojazdami oraz kierowcami ale w dużej mierze również pomiędzy różnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. U jednego ubezpieczyciela możemy zapłacić nawet kilkaset złotych mniej niż u jego konkurencji. Dlatego właśnie warto zanim podpiszemy umowę mieć pewność, że korzystamy z najbardziej do nas dopasowanej i korzystnej oferty. Jeszcze do niedawna porównywanie ofert kilku towarzystw było sporym wyzwaniem, które pochłaniało ogromne zasoby czasowe. Trzeba było chodzić od biura do biura i każdemu z osobna przekazywać dane do ubezpieczenia, a potem ręcznie porównywać proponowane stawki. Teraz dzięki internetowemu narzędziu, jakim jest kalkulator OC taka operacja zajmuje kilka minut. Wystarczy raz wprowadzić dane dotyczące pojazdu i kierowcy, a automatycznie wyświetli się nam lista ofert od wielu firm, wyróżniając te najbardziej korzystne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj