Polacy pracujący za zachodnią granicą naszego kraju mogą liczyć na szereg profitów – od pakietów medycznych, po późniejsze otrzymanie emerytury. Od wielu lat sprawia to, że chętnie wyjeżdżają oni, aby rozpocząć pracę na wyższym poziomie. Nie ulega wątpliwości, że do najczęściej wyszukiwanego wakatu należy kierowca samochodu ciężarowego. Jednak, czy pracę w tym charakterze nadal można uznać za opłacalną? Jakie są różnice pomiędzy wykonywaniem tego zawodu w Polsce a Niemczech? Odpowiadamy.

Praca kierowcy w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Niemcy są jednym z tych krajów europejskich, gdzie zapotrzebowanie na kierowców nigdy nie maleje. Wpływ na to ma nie tylko podejmowanie coraz to nowszych inwestycji, ale także fakt, że wielu kierowców posiadających prawo jazdy kategorii C+E jest w wieku emerytalnym. Okazuje się więc, że pracując w tym charakterze, możesz liczyć na stałą liczbę kursów.

Kierowca samochodu ciężarowego jest zawodem ciekawym, w którym nigdy nie będziesz mógł narzekać na monotonię. Otrzymasz możliwość rozpoczęcia (lub rozwoju) kariery z wyższego pułapu, odwiedzisz popularne miasta, a także podszkolisz język obcy. Jest jednak także druga strona medalu – praca u naszych zachodnich sąsiadów oznacza całe godziny spędzone w trybie siedzącym, z dala od domu. Praca jako kierowca C+E wiąże się także z ryzykiem oraz odpowiedzialnością – wszystkie decyzje musisz podejmować samodzielnie. Nierzadko jest to zatem praca w trudnych warunkach.

Czy praca jako kierowca C+E w Niemczech jest opłacalna?

Odpowiedź może być tylko jedna: jak najbardziej! Podejmując pracę w charakterze kierowcy, otrzymujesz gwarancję stabilnego zatrudnienia w jednej z najpopularniejszych branż. Systemy pracy są co najmniej trzy do wyboru, a zarobki mogą być nawet kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Przykładowo, w naszym kraju możesz liczyć na miesięczne wynagrodzenie w kwocie 3000-6500 złotych. W Niemczech będzie to natomiast około 1800-3500 euro, co przy obecnym kursie daje około 8000-16000 złotych. Różnica pomiędzy Polską a Niemcami jest zatem kolosalna.

Praca w Niemczech jest jednak opłacalna nie tylko pod względem finansowym. Ogólne warunki zatrudnienia są na dużo lepszym poziomie niż w Polsce. Przykładowo, pracując jako kierowca C+E, będziesz korzystać z najnowocześniejszej floty. To z kolei ma wpływ nie tylko na sam komfort pracy, ale przede wszystkim – na bezpieczeństwo.

Jedną z najważniejszych różnic między Polską a Niemcami, jest też rodzaj i stan dróg – u naszych zachodnich sąsiadów przeważają świetnej jakości drogi ekspresowe oraz autostrady.

Co ma wpływ na wysokość wynagrodzenia?

Na wysokość wynagrodzenia wpływ ma między innymi wielkość firmy transportowej, kraj związkowy (land), wykształcenie i staż pracy kierowcy, typ prowadzonego samochodu, długość trasy i godziny pracy, a także stopień znajomości języka niemieckiego. Im więcej doświadczenia i kwalifikacji posiadasz, tym na większe zarobki możesz liczyć.

Praca za granicą – dodatkowe profity

Praca u naszych zachodnich sąsiadów jest także opłacalna ze względu na dodatkowe korzyści. Mając niemiecką umowę oraz odprowadzając składki, otrzymasz pełen pakiet socjalny. Osobom posiadającym dzieci przysługuje też Kindergeld, czyli dodatek do wynagrodzenia, wypłacany w systemie comiesięcznym. W późniejszym czasie, po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat, będziesz mógł starać się o otrzymanie niemieckiej emerytury.

Praca jako kierowca samochodu ciężarowego jest także interesującą propozycją dla osób, które dopiero startują z karierą zawodową. Ponieważ praca w Niemczech z zakwaterowaniem jest popularna, w większości przypadków nie musisz zastanawiać się, gdzie będziesz nocować. Jest to doskonałym sposobem na odłożenie znacznej sumy pieniędzy, na tzw. czarną godzinę.

Praca dla kierowców C+E w Niemczech – jak ją znaleźć?

W znalezieniu dobrze płatnej, legalnej pracy w charakterze kierowcy C+E może pomóc Ci agencja Dungito. Wśród naszych ogłoszeń znajdziesz zarówno pracę dorywczą, jak i na stałe – w Monachium, Freiburgu, Hamburgu, czy Stuttgarcie. Co więcej, niektórzy z pracodawców nie wymagają znajomości żadnego języka obcego! Jeśli więc komunikacja z obcokrajowcami nie jest Twoją mocną stroną – w takiej sytuacji także możesz podjąć pracę za granicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj