Jaki silnik wybrać dla swojego samochodu?

0
127

Zakup samochodu to bardzo indywidualna sprawa i nie można w tej kwestii polegać opinii innego użytkownika. Nie każdy preferuje taki sam styl jazdy, te same trasy czy modele samochodu. Chcesz kupić samochód? Zastanawiasz się, jaki silnik będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb? Jeśli to ma być inwestycja na lata, to warto bliżej poznać cechy charakterystyczne każdego silnika.

Klasyfikacja samochodów ze względu na rodzaj silnika 

Producenci samochodów oferują pojazdy z silnikami spalinowymi: silnik Diesla i silnik benzynowy oraz z silnikiem elektrycznym i silnikiem hybrydowym, stanowiącym połączenie elektryka z jednostką benzynową. Działanie każdego z nich jest odmienne, wymaga zróżnicowanej konstrukcji samochodu, wyposażenia i oczywiście zasilania. Czynniki te generują koszty na różnym poziomie nie tylko w zakresie tankowania, ale też eksploatacji, napraw i utrzymania samochodu. Dlatego, decydując się na zakup pojazdu z wybranym silnikiem, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje potrzeby i możliwości finansowe. Omówmy pokrótce cechy każdego z silników, aby ułatwić Państwu wybór.

Silnik Diesla

Samochody wyposażone w silnik diesla szczególnie przeznaczone są dla osób, które przemierzają w ciągu roku więcej niż 20 tysięcy kilometrów. Diesle świetnie sprawdzają się na drogach szybkiego ruchu i autostradach oraz do jazdy z obciążeniem, a więc do pełnienia funkcji transportowych. Na trasie zużycie paliwa w samochodzie z silnikiem diesla jest niewielkie, za to znacznie gorzej radzi sobie w mieście. Silnik diesla najefektywniej pracuje, kiedy jest rozgrzany, natomiast częste ruszanie i hamowanie, wymuszone na krótkich dystansach prowadzi do awarii układu napędowego i kosztownych napraw. Silnik diesla jest mocny, ale jego wadą jest wysoka emisyjność szkodliwych spalin. Z tego względu niektóre miasta w całej Europie wprowadzają zakaz wjazdu samochodów z jednostką diesla, a docelowo produkcja tych silników ma zostać całkowicie zakończona.

Sprawdź: Diesel czy benzyna – który silnik będzie lepszym wyborem?

Silnik benzynowy

Silnik benzynowy świetnie sprawdza się w mieście, nie potrzebuje czasu do rozgrzania, tak jak diesel, ale do osiągnięcia określonych prędkości wymaga znacznie więcej obrotów na minutę niż silnik diesla. Wpływa to na większe spalanie, a co za tym idzie wyższe koszty tankowania. Silnik benzynowy, ze względu na prostą konstrukcję nie jest awaryjny i w zasadzie do 100 tysięcy kilometrów powinien przejechać bez żadnych napraw. Samochody z silnikiem benzynowym są tańsze niż diesle i generują dość niskie koszty utrzymania. Mają szerokie zastosowanie, silniki benzynowe świetnie sprawdzają się w samochodach sportowych. Zaletą samochodu z silnikiem benzynowym jest możliwość instalacji LPG, która znacznie obniża koszty jazdy, a także jest przyjazna dla środowiska.

Silnik elektryczny

Samochody z silnikiem elektrycznym wciąż są znacznie droższe niż auta wyposażone w inne jednostki napędowe. Wysoką cenę zakupu łagodzą dotacje rządowe, które mają na celu ograniczenie emisji spalin do środowiska. Silniki elektryczne cechuje ekonomiczne zużycie paliwa, jeśli zaś kierowca posiada własną instalację fotowoltaiczną, to jest to idealne rozwiązanie. Jazda takim samochodem jest wysoce komfortowa, cicha i płynna. Utrudnienie dla podróżujących „elektrykiem” na dalekie dystanse może stanowić długi czas ładowania baterii i niewielka dostępność stacji szybkiego ładowania. W samochodzie elektrycznym praca tłoków, cylindrów, czy turbosprężarek została zastąpiona silnikami elektrycznymi, pobierającymi prąd z modułowych baterii akumulatorów. Prosta konstrukcja samochodu elektrycznego sprawia, że jest znacznie tańszy w eksploatacji.

Silnik hybrydowy

Samochód z silnikiem hybrydowym wykorzystuje napęd spalinowy i napęd elektryczny, przy czym występują różne rodzaje hybrydy. Pełna hybryda nie wymaga zewnętrznego ładowania energii elektrycznej, jest ona odzyskiwana podczas hamowania. Nie ma tu możliwości jazdy wyłącznie na zasilaniu elektrycznym, energia wspomaga silnik benzynowy przy ruszaniu czy przyspieszaniu. Hybryda typu plug-in umożliwia zarówno zewnętrzne ładowanie akumulatorów jak i jazdę na samym silniku elektrycznym. Silnik hybrydowy jest idealnym rozwiązaniem do jazdy po mieście, wtedy jego spalanie jest najniższe. Części eksploatacyjne w samochodzie hybrydowym wolniej się zużywają, a więc koszty napraw nie występują zbyt często. Mimo, że akumulatory znacznie ograniczają przestrzeń bagażową, to wyposażenie samochodów hybrydowych jest bardzo bogate, a jazda płynna, bezpieczna i komfortowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj