Wózek samoładujący – co to jest i jak działa?

0
135

Zmiany warunków rynkowych mobilizują przedsiębiorców do wdrażania usprawnień w działaniu biznesu. Dotyczy to również firm logistycznych i przewoźników, którzy dzięki nowym technologiom mogą znacząco poprawić efektywność operacji magazynowych. Jedną z opcji jest zastosowanie wózków samoładujących. Czym są te urządzenia i jak dzięki nim firma może lepiej funkcjonować? Przekonaj się!

Czym jest wózek samoładujący?

Nazwa tego urządzenia bierze się z jego zaawansowanej mobilności. Wózek samoładujący to połączenie tradycyjnego paleciaka z możliwościami wózka widłowego. Swoim wyglądem jest bardzo zbliżony do paleciaka, jednak wewnątrz skrywa możliwości podnoszenia ładunku, ale też samego siebie. To powoduje, że wózek samoładujący jest chętnie stosowany nie tylko do łatwego transportowania palet po powierzchni magazynu, ale też ładowania ich na pojazd i manewrowania ładunkiem na pace. Jak to wszystko jest możliwe?

Jak działa wózek samozaładowczy?

Sposób działania samozaładowczych wózków paletowych skrywa się w silniku elektrycznym i hydraulicznym mechanizmie podnoszenia. Jedną z funkcji urządzenia jest łatwość w manewrowaniu ciężkim towarem. Jednostka elektryczna sprzyja łatwemu przemieszczaniu wózka samoładującego po powierzchni magazynu czy miejscu docelowym na pace pojazdu. Wysoka mobilność ułatwia nie tylko przewożenie ciężkich palet z towarem, ale również dłużycowych elementów, które są o wiele trudniejsze w sprawnym manewrowaniu jedynie siłą ludzkich mięśni.

Co ważne, urządzenia te mają też unikalną możliwość podnoszenia ładunku oraz samego siebie. Samozaładowcze wózki paletowe są skonstruowane w ten sposób, by mogły przez przeszkód umieszczać palety z towarem na pace pojazdu dostawczego. Są w tym bardzo podobne do wózków widłowych, ale zajmują zdecydowanie mniej miejsca.

To jednak nie wszystko, bo tego typu wózki są też przystosowane do podnoszenia samych siebie. Co to oznacza? Wózek samoładujący po umieszczeniu ładunku na nadwoziu auta może zostać uniesiony siłą silnika elektrycznego i układu hydraulicznego. Dzięki temu pracownik może przy pomocy jednego urządzenia przetransportować, załadować i ustawić na pace samochodu paletę z towarem. Nie musi do tego stosować montowanej na aucie windy.

Dlaczego wózki samozaładowcze mogą stanowić przyszłość zaawansowanych magazynów?

Przedsiębiorcy chętnie sięgają po samozaładowcze wózki paletowe z kilku powodów. Najważniejsze z nich to:

  • Zwiększona ładowność. Winda montowana na pojeździe znacząco zmniejsza maksymalną ładowność pojazdu. Dodatkowo trzeba wyposażyć go w paleciaka, by można było transportować ładunek na windę i do odbiorcy. Wózek samoładujący usuwa tę potrzebę, bo mieści w sobie cechy paleciaka i windy.
  • Wysoka mobilność. Przy pomocy samozaładowczego wózka pracownik może samodzielnie dokonać załadunku towaru od momentu wydania z magazynu do ustawienia w przestrzeni załadunkowej.
  • Brak konieczności budowy rampy i zakupu wózka widłowego. Zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorców dodatkowe wydatki są znacznym obciążeniem. Dlatego wyposażenie przedsiębiorstwa w wózki z możliwością samodzielnego załadowania sprzyjają oszczędnościom i ograniczeniu niepotrzebnych wydatków.

Zobacz wózki samozaładowcze MDE-Lifts: https://mde-lifts.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj