Obecnie, gdy powstanie stawia się na rozwiązania ekologiczne, silniki spalinowe także są udoskonalane. Między powszechne jest wykorzystywanie turbiny parowej. Trudno wyobrazić sobie samochód bez turbosprężarki, która stała się istotnym elementem każdego samochodu. Jednocześnie warto mieć świadomość, jak pracuje wirnik sprężarki i jak powinno się zadbać o właściwe warunki pracy, by nie doprowadzić do uszkodzenia.
Wykorzystanie turbiny parowej – jaka jest zasada działania
W przypadku turbiny możemy mówić o stosunkowo prostym modelu pracy. Turbina parowa to wirnikowa maszyna, która sprawia, że rośnie ciśnienie powietrza, które wprowadzane jest z układu dolotowego bezpośrednio do komory spalania. W przypadku tego elementu można mówić więc o prostym modelu pracy. Turbiny parowe skutecznie doprowadzają do tego, że w jednym momencie może być dostarczona większa ilość powietrza, a to będzie sprawiać, że uda się uzyskać większą moc. To jak turbiny pracują, jest uzależnione od określonej sytuacji i tego jak funkcjonuje w danym momencie jednostka napędowa. Znaczenie ma także układ wydechowy i to jak wygląda ilość generowanych spalin. Obecnie turbosprężarka to urządzenie, które charakteryzuje się nowoczesną formą i w pełni jest sterowane elektronicznie więc ma pod kontrolą całą turbinę, spaliny i silnik.
Wirnik sprężarki – czyli jak zbudowana jest turbosprężarka
Auta z turbosprężarką to obecnie powszechnie wykorzystywany model. Dlatego warto wiedzieć również, jak ten element jest zbudowany. Założenie jest bardzo proste, mając sprężarkę w aucie, trzeba wiedzieć, że jest ona zbudowana z turbiny i sprężarki. Całość osadzona jest na wspólnym wale, a za pracę odpowiadają łożyska. Dodatkowo w mamy jeszcze montaż wirnika w układzie wydechowym. Za pracę wirnika odpowiada ciśnienie spalin, które przepływają przez układ. Przy ruchu turbiny następuje ruch sprężarki. Dochodzi również do sprężania powietrza z układu dolotowego. Następnie sprężone powietrze doprowadzane jest do silnika. Ruchome elementy w sprężarce są smarowane olejem silnikowym.
Dlaczego doładowanie komory spalania dodatkowym powietrzem ma znaczenie
Wykorzystanie turbiny ma swoje istotne zalety jeśli chodzi o eksploatację pojazdu. Dostarczenie większej dawki powietrza sprawia, że zmniejsza się mieszankę paliwowo – powietrzną i to bardzo efektywnie. W przypadku turbiny można więc oczekiwać, że rośnie moc silnika bez konieczności zwiększania pojemności. Przy stosunkowo niewielkiej masie można uzyskać bardzo dobre efekty, ponieważ uzyskuje się energię mechaniczną i energię kinetyczną, która ułatwia napędzenie samochodu. Warto więc podkreślić, że turbosprężarka sprawia, że auto będzie mieć większe osiągi.
Dodatkowo obecność turbiny ma również znaczenie jeśli chodzi o spalanie paliwa. Można bowiem uzyskać efekt, w którym silnik będzie oszczędniejszy. Okazuje się, że dobra praca turbin może sprawić, że nawet to spalanie będzie o 2 litry mniejsze na 100 km.
Ostatnia istotna kwestia to fakt, że poprawiają się również kwestie wydalenia spalin. Jeśli mieszanka dostarczana do cylindra będzie się lepiej dopalać, to w spalinach będzie mniej sadzy i innych szkodliwych substancji. Dlatego właśnie turbosprężarka ma również istotne znaczenie jeśli chodzi o ekologiczne rozwiązania. Samochody z turbiną wpisują się więc w trendy związane z ograniczeniem spalin.
Okazuje się więc, że turbina ma istotne znaczenie dla pracy samochodu i obecnie nowe silniki już nie są jej pozbawiane. Można się spodziewać, że ten trend będzie się utrzymywał i spodziewać się będzie można dalszego udoskonalanie turbin, jakie w samochodach są stosowane.