Brzmienie silnika rozpoznawalne już z daleka i o wiele lepsze osiągi? To tylko dwie z zalet, które niesie za sobą modyfikacja układu wydechowego na sportowy. Z roku na rok liczba miłośników tego rodzaju tuningu wzrasta i absolutnie nic w tym dziwnego – od dawna bowiem chcemy mieć pojazd, którego parametry będą nam całkowicie odpowiadać – i to pod każdym względem. Zastanawiasz się, czy taka zmiana jest dla Ciebie? Sprawdź.

Z czego składają się układy wydechowe?

Każdy pojazd, który posiada silnik spalinowy, ma również układ wydechowy. Mowa tutaj oczywiście o rurach, które są umiejscowione pod tylnym zderzakiem samochodu. Do czego tak właściwie służą? Ich zadaniem jest usuwanie wszelkich spalin, które tworzą się w trakcie pracy jednostki napędowej. Dzięki temu podróżowanie autem jest o wiele przyjemniejsze oraz zdrowsze – układ oczyszcza również spaliny z substancji, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Co ważne, klasyczne układy wydechowe mają za zadanie pracować jak najciszej, zapewniając pełen komfort. Z kolei te sportowe są głośniejsze – aby podkreślić iście rasowe brzmienie silnika.

Klasyczny układ składa się z następujących części:

  • kolektora,
  • katalizatora,
  • tłumika środkowego,
  • tłumika końcowego,
  • końcówek.

Układ klasyczny a sportowy

Co zatem różni układ sportowy od klasycznego, zamontowanego fabrycznie? Najważniejszą różnicą jest fakt, iż budowa sportowego wariantu ma za zadanie zapewnić możliwie najbardziej swobodne przepływanie spalin przez cały układ. Właśnie dzięki temu można maksymalnie podnieść moc oraz moment obrotowy jednostki napędowej. Do części, które są zbudowane zupełnie inaczej w wersji sportowej, zaliczamy także tłumiki. Są one inaczej zbudowane oraz wystrojone – zarówno ten środkowy, jak i końcowy. Tłumiki w takim przypadku mają za zadanie nie całkowitą redukcję hałasów, a wydobycie możliwie najlepszego brzmienia wprost z silnika, który znajduje się pod maską danego pojazdu. W sportowym układzie często stosowana jest dodatkowo elektroniczna przepustnica wydechu, która pozwoli kontrolować głośność dźwięku.

Dla kogo sportowe układy wydechowe?

Zastanawiasz się nad tym, czy tego rodzaju układ to dla Ciebie dobre rozwiązanie? Oczywiście, tak naprawdę przekonasz się o tym dopiero, kiedy spróbujesz, jednak dobrym rozwiązaniem będzie zainteresowanie się tym tematem na forach tematycznych, na których miłośnicy tuningu wymieniają się doświadczeniami. Poza tym, tuning tego rodzaju możesz zawsze zmodyfikować – aż do momentu, kiedy efekt będzie dla Ciebie zadowalający. Sportowy układ wydechowy Turbo Works to jeden z najczęściej polecanych – w związku z czym, niezależnie od tego, czy to Twój pierwszy czy wtóry pomysł, możemy Ci go z czystym sumieniem zarekomendować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj