Ważna polisa OC oznacza, że teoretycznie nie musisz martwić się udziałem auta w kolizji. Wypłacone przez ubezpieczyciela środki powinny wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów związanych z naprawą pojazdu, w tym z zakupem części oraz opłaceniem wynagrodzenia mechanika. Może zdarzyć się jednak, że ubezpieczyciel zaniży kwotę odszkodowania. Co w takiej sytuacji zrobić? Możesz ubiegać się o dopłatę. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Warto zapoznać się z precyzyjnymi informacjami na temat dopłaty do odszkodowania – solidną dawkę wiedzy znajdziesz tu: https://kancelariawo.pl/doplata-do-zanizonego-odszkodowania-co-warto-wiedziec/ – zanim zdecydujesz się na uznanie szkody całkowitej. Taka kwalifikacja jest w interesie towarzystwa ubezpieczeniowego, gdyż wartość odszkodowania oblicza się odejmując wartość wraku od wartości pojazdu przed szkodą.

Dopłata do odszkodowania – na czym polega?

Czym właściwie jest dopłata do odszkodowania OC? Zgodnie z definicją, to korzyść majątkowa uzyskiwana na drodze sprzedaży prawa własności do szkody komunikacyjnej. Samo określenie „dopłata do odszkodowania OC” wzięło się stąd, że można postąpić w ten sposób tylko wtedy, gdy odszkodowanie zostało już wypłacone na podstawie decyzji ubezpieczyciela.

Cała procedura nie wymaga dodatkowego zaangażowania. Wystarczy, że skontaktujesz się z firmą zajmującą się tego typu sprawami i dostarczysz jej komplet dokumentów. Są one weryfikowane, a jeśli analiza wykaże, że odszkodowanie zostało zaniżone, będziesz mieć możliwość sprzedania prawa do szkody za określoną kwotę. Cały proces może zamknąć się w kilku dniach.

Warunki uzyskania dopłaty do odszkodowania

Sam proces dopłaty do odszkodowań wymaga jednak spełnienia kilku warunków. Poniżej znajduje się ich lista.

  • Odszkodowanie zostało wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Do potwierdzenia tego faktu wystarczy wyciąg z konta lub decyzja o wypłacie.

  • Od wydania decyzji minęło nie więcej niż 3 lata.

Do tego terminu warto doliczyć czas potrzebny na uzyskanie akt szkodowych.

  • Nie została zawarta ugoda z ubezpieczycielem

Ugoda oznacza, że właściciel pojazdu akceptuje określoną kwotę jako wystarczającą do naprawy pojazdu, dlatego nie można uznać tych środków za zaniżone odszkodowanie.

  • Zdarzenie miało miejsce na terenie Polski

W przypadku kolizji poza granicami naszego kraju bardzo rzadko uzyskuje się dopłatę.

  • Szkoda została rozliczona gotówkowo

Oznacza to, że podstawą wypłaty był kosztorys naprawy pojazdu. Niemożliwa jest dopłata do szkód rozliczanych fakturowo.

Jak szacuje się wysokość dopłaty?

Oferty możliwości odkupu wierzytelności zawsze są przygotowywane indywidualnie. Ekspert pod uwagę bierze wysokość zaniżenia, historię pojazdu oraz ryzyko związane ze szkodą całkowitą. Z kolei na wysokość zaniżenia wpływ mają wydatki poniesione na części do wymiany i naprawy, wycena pojazdu oraz koszty robocizny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj