Numer VIN bez tajemnic, czyli jak sprawdzić historię pojazdu

0
691

Zakup samochodu zawsze związany jest z pewną dozą niepewności i stresu. Niestety w niektórych przypadkach może łączyć się z ryzykiem zakupu auta, którego opis jest niezgodny ze stanem faktycznym. Znacznym ułatwieniem identyfikacji samochodu jest sprawdzenie go dzięki przypisanemu do niego numeru VIN. To dzięki niemu mamy wgląd w przeszłość samochodu, którego kupnem jesteśmy zainteresowani. Dowiedz się, czym jest numer VIN i dlaczego jest on tak ważny dla kupującego, a także jak wygląda sprawdzanie auta po numerze VIN.

Numer VIN – co to jest?

Skrót VIN oznacza Vehicle Identification Number, czyli Numer Identyfikacji Pojazdu. Numer ten posiada każdy samochód, który został dopuszczony do użytkowania m.in. na polskich drogach. VIN umożliwia zapoznanie się z historią danego pojazdu w ramach różnych stworzonych w tym celu wyszukiwarek, ale także zwyczajną identyfikację samochodu. Pierwszy raz pojawił się w 1954 roku, jednak do powszechnego użytku wszedł dopiero w latach osiemdziesiątych. Dziś natomiast jest jednym z najważniejszych elementów, które są niezwykle istotne przy planowaniu zakupu samochodu, w szczególności z drugiej ręki, kiedy sprawdzenie auta po VINie dostarczy nam kluczowych informacji.

Co oznaczają cyfry numeru VIN?

Numer VIN składa się z ciągu 17 cyfr i liter, które podzielone na kilka sekwencji odpowiadają danym pojazdu, będąc w pewien sposób jego numerem PESEL. W Vehicle Identification Number zakodowane są między innymi informacje dotyczące kraju pochodzenia, modelu oraz daty produkcji. Oto szczegółowe rozszyfrowanie numeru VIN:

  • Znak 1 – to pierwotne pochodzenie samochodu, który jednocześnie może wskazywać na kraj pochodzenia producenta maszyny, przykładowo litera W na początku kodu oznacza, że samochód pochodzi z Niemiec;
  • Znaki 2-3 – odpowiadają marce samochodu, a także z reguły informacjom dotyczącym przeznaczenia tego auta, na przykład symbole VG oznaczają markę Volkswagen, JH – Honda, a Jaguar – SAJ;
  • Znaki 4-8 – to symbole odpowiadające konkretnym parametrom samochodu, w tym szczegółom silnika, modelowi i serii pojazdów, zastosowanego nadwozia, a także wyposażenia wewnętrznego;
  • Znak 9 – to symbol kontrolny, który ustanawiany jest przez producenta samochodu;
  • Znak 10 – określa końcowy rok produkcji maszyny;
  • Znak 11 – odpowiada numerowi przypisanemu do fabryki, w której maszyna została wyprodukowana;
  • Znaki 12-17 – jest to szyfr w postaci kodu, który odnosi się do numeru seryjnego pojazdu, a jeden taki numer jest unikatowy i niepowtarzalny dla konkretnego samochodu.

Niestety należy pamiętać, że różni producenci mogą w dowolny sposób układać numer VIN dla wyprodukowanych przez siebie samochodów, przez co sekwencja znaków może sprawiać problemy w samodzielnych próbach odczytu. Obecnie w krajach Unii Europejskiej numer VIN jest określony prawnie przez normę ISO 3779 i różni się od numeru VIN w Ameryce Północnej tym, że tamtejszy zawiera dodatkowo cyfrę kontrolną.

Gdzie sprawdzić auto po VINie?

Sprawdzenie pojazdu po numerze VIN jest bardzo istotne. Ze względu na wspomniane różnice w kodowaniu tego „samochodowego numeru PESEL” przydatne okazują się dedykowane wyszukiwarki internetowe. Dzięki zweryfikowanym wyszukiwarkom, jak historiaszkod.pl – sprawdzanie VIN odbędzie się bez problemu, a w informacji zwrotnej otrzymamy wszystkie istotne informacje, które pozwolą nam zajrzeć w historię pojazdu, którym jesteśmy zainteresowani.

Gdzie znaleźć numer VIN w samochodzie?

Przepisy jasno określają, że numer VIN musi znajdować się na stałym elemencie pojazdu, co uniemożliwi jego potencjalne „zaginięcie”. W tym celu producenci najczęściej grawerują lub wypalają laserowo numery w miejscach, których ewentualne zarysowanie lub inna próba zniszczenia jasno wskazywałaby na chęć zatuszowania numeru VIN. Często takimi lokalizacjami jest kielich przedniego zawieszenia, miejsce na karoserii w okolicy błotnika, podłogi bagażnika lub progu na szkielecie samochodu. Niestety zdarza się, że numer może okazać się nieczytelny, gdyż miejsce jego zapisania uległo zniszczeniu na skutek wypadku lub korozji, wtedy należy poprosić właściciela o to, aby udał się z samochodem do rzeczoznawcy celem ustalenia numeru VIN. Po weryfikacji przez rzeczoznawcę samochód otrzymuje plakietkę z nowym numerem VIN, czym zajmuje się określona Stacja Kontroli Pojazdów. Również osoby niezakładające obecnie możliwości sprzedaży samochodu powinny zadbać o czytelność numeru VIN, ponieważ bez niego nie można auta ani sprzedać ani ze złomować w przyszłości.

Sprawdzanie auta po VIN

Ciąg znaków numeru VIN może okazać się istotnym źródłem informacji, które może pomóc nam również w przypadku weryfikacji wiarygodności sprzedającego. Niestety nie wszyscy wiedzą o tym, że numer VIN jest aż tak ważny. Również nie każdy posiada wiedzę na temat rozszyfrowania ciągu liter i cyfr, a wtedy z pomocą przychodzą wyszukiwarki umożliwiające sprawdzanie auta po VIN. Zdecydowanie warto pochylić się nad tym 14-znakowym szyfrem, aby uniknąć przykrych niespodzianek, w tym kupna kradzionego samochodu lub oszustw zamieszczanych w ogłoszeniach o sprzedaży auta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj