Skuter elektryczny czy skuter spalinowy? Jaki wybrać? Z tymi pytaniami wbrew pozorom boryka się dosyć spora liczba ludzi, rozważających zakup jednośladu. Nie ma w tym nic dziwnego- w końcu oba typy mają swoje zarówno wady, jak i zalety. Dlatego też postanowiliśmy wyjść naprzeciw waszym pytaniom, a co za tym idzie sprawdzić, czym tak naprawdę różnią się od siebie tradycyjne skutery spalinowe, od ich elektrycznych odpowiedników.

Czym charakteryzuje się skuter elektryczny?

Jak sama nazwa wskazuje, źródłem zasilania skutera elektrycznego jest prąd. Do jego głównych zalet należą między innymi:

  • cicha jazda- silnik elektryczny generuje znacznie mniej hałasów
  • ekologia- skutery elektryczne nie wytwarzają szkodliwych dla środowiska spalin
  • oszczędność na paliwie- koszty ładowania (zwłaszcza nocą) są znacznie niższe niż benzyny

Ponadto skutery elektryczne potrafią znacznie szybciej osiągnąć pożądaną przez nas prędkość. W jaki sposób? W przeciwieństwie do skuterów spalinowych, ich silniki nie wymagają między innymi odpowiedniej temperatury do osiągnięcia pełni swojej mocy. Nie oznacza to jednak, że skutery elektryczne pozbawione są wad- do ich głównych wad należą:

  • ich ograniczony zasięg- co prawda na rynku spotkamy już modele będące w stanie przejechać około 100 kilometrów, jednak wciąż jest stosunkowo mało stacji ładowania- co prawda najnowsze modele pozwalają na odzyskanie części energii za pomocą rekuperacji, jednak wciąż ładowanie pojazdów elektrycznych w Polsce jest problematyczne.
  • czas ładowania wynosi najczęściej kilka godzin, podczas gdy zatankowanie skutera spalinowego trwa najwyżej kilka minut
  • wciąż jest stosunkowo niewielka liczba serwisów zajmujących się skuterami elektrycznymi
  • ceny skuterów elektrycznych, zarówno nowych, jak i tych z rynku wtórnego są wciąż wyższe niż ich spalinowych odpowiedników.

Jakie cechy posiada skuter spalinowy?

Przede wszystkim w przeciwieństwie do skutera elektrycznego, jest on znacznie mniej ekologiczny z powodu generowanego przez niego spalin. Z reguły jest on także głośniejszy- tutaj hałas generują między innymi tłoki silnika. Nie oznacza to jednak, że nie ma on zalet. Do jego głównych zalet możemy zaliczyć zasięg- co prawda jest on podobny do elektrycznego, ale za to zatankujemy go na każdej stacji, a w podróż możemy w kanistrze zabrać zapas. Bardzo często jest on też sporo tańszy od jego elektrycznego odpowiednika, jeżeli zaś chodzi o jego serwisowanie, to nie ma co się oszukiwać- praktycznie każdy mechanik jest w stanie go naprawić.

Podsumowanie

Wybór między skuterem elektrycznym a spalinowym jest głównie uzależniony od tego, jakie mamy potrzeby. Jeżeli przemieszczamy się na stosunkowo krótkich dystansach na przykład w mieście i mamy garaż gdzie będziemy mogli ładować nasz skuter, to lepszym rozwiązaniem będzie zakup skutera elektrycznego. Z kolei skuter spalinowy zapewnia nam znacznie większy zasięg oraz jest tańszy w serwisowaniu. Warto wiec przed zakupem jakiegokolwiek skutera, wcześniej dokładnie przeanalizować swoje potrzeby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj