Kierowcy, którzy nie chcą samodzielnie zajmować się sprzedażą używanego samochodu, najczęściej wybierają współpracę z komisem lub skupem aut. Chociaż obydwa rozwiązania mają swoje zalety i pozwalają zdjąć z właściciela większość obowiązków, związanych z wystawieniem pojazdu na sprzedaż, komis oraz skup nie są tym samym. To czym się różnią i w jakich przypadkach warto zdecydować się na skup a w jakich na komis, przedstawiamy w tym artykule.

W jaki sposób działa komis samochodowy?

Pierwszą i najważniejszą cechą, o której musimy pamiętać w przypadku komisu to fakt, że firma tego typu jest pośrednikiem pomiędzy sprzedającym a nabywcą. Oznacza to, że samochody znajdujące się w ofercie pozostają własnością oryginalnych właścicieli do momentu znalezienia klienta. Z tego powodu do komisów nie są przyjmowane wszystkie samochody, a jedynie auta, które rokują nadzieję na sprzedaż z zyskiem. W przypadku starych, powypadkowych lub niezbyt atrakcyjnych modeli komis może odmówić włączenia pojazdu do swojej oferty. Warto też pamiętać, że wybór pośrednika łączy się również z mniejszym zyskiem dla sprzedającego samochód. W przypadku znalezienia klienta komis pobiera prowizje za swoje usługi, co skłania niektórych kierowców do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest czas oczekiwania na sfinalizowanie transakcji. Po przyjęciu auta w komis właściciel nie może z niego korzystać, a pieniądze ze sprzedaży otrzyma dopiero po znalezieniu klienta, co czasami może nastąpić po dłuższym czasie lub wcale.

Komis ma jednak swoje zalety, które sprawiają, że wiele osób decyduje się na ten sposób sprzedaży auta. Przez to, że samochód przebywa w komisie, potencjalny klient może odbyć jazdę próbną bez konieczności umawiania się na konkretny termin, a pracownicy dobrego punktu sprzedaży zadbają o odpowiedni wygląd samochodu. Wymagania wobec stanu, wieku oraz modelu auta to nie tylko trudności dla sprzedającego, ale zarazem znak dla klienta, że w komisie znajdują się atrakcyjne pojazdy, co pomaga budować dobrą markę firmy, a co za tym idzie, również zwiększa szansę sprzedaży w przyszłości.

Skup samochodów – minimum formalności, maksimum zysku

Jeżeli poszukujemy sposobu na szybką sprzedaż auta bez konieczności oczekiwania na odpowiedniego klienta, najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt ze skupem samochodów, takim jak autozmieniarka.pl. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest szybkość, z jaką finalizowana jest transakcja. Podczas spotkania pracownik skupu dokonuje oględzin pojazdu, przedstawia ofertę, a w przypadku akceptacji zajmuje się również obsługą niezbędnych dokumentów. Dzięki temu sprzedaż odbywa się zazwyczaj w ciągu jednego dnia, podczas gdy firma odbiera samochód z wybranego miejsca. Co więcej, skupy przyjmują również auta uszkodzone, co pozwala na sprzedaż nie w pełni sprawnego pojazdu. Kolejnym atutem wyboru skupu samochodu jest płatność w gotówce, co nie tylko jest wygodnym rozwiązaniem dla obydwu stron, ale również pozwala otrzymać pieniądze od razu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj