Wraz z rozpoczęciem pierwszych wiosennych dni, na mieście zaczynają pojawiać się motocykle. Im jest cieplej, tym więcej ich widzimy na naszych drogach. Chciałbyś dołączyć do tego grona i móc omijać wrocławskie korki w godzinach szczytu? Jeśli dopiero planujesz prawo jazdy na motor, przeczytaj nasz artykuł. Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać!
Spis treści
Jakie są kategorie uprawnień motocyklowych?
Obecnie prawo polskie wyróżnia cztery podkategorie prawa jazdy na motor w zależności od wieku kandydata i rodzajów pojazdów:
Prawo jazdy kategoria AM — ukończony 14 rok życia, wyrażona zgoda rodzica
- motorower,
- czterokołowiec lekki,
Prawo jazdy kategoria A1 — ukończony 16 rok życia, wyrażona zgoda rodzica
- motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW, stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg,
- motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW,
- pojazdy z kategorii AM,
Prawo jazdy kategoria A2 — ukończony 18 rok życia
- motocykl o mocy do 35 kW, stosunku mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg,
- motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW,
- pojazdy z kategorii AM,
Prawo jazdy kategoria A — ukończony 24 rok życia lub uprawnienia prawa jazdy kategorii A2 od minimum 2 lat – wtedy możesz uzyskać prawo jazdy na kat. A wcześniej
- każdy motocykl,
- pojazd z kategorii AM.
Warto wspomnieć, że jeśli co najmniej trzy lata posiadasz prawo jazdy kat. B, automatycznie uzyskujesz kategorię motorową A1.
Jak wygląda egzamin państwowy na prawo jazdy kat. A we Wrocławiu?
W trakcie kursu na prawo jazdy na pewno dowiesz się, jakie zadania czekają na Ciebie na egzaminie państwowym. Jednak warto, nawet przed rozpoczęciem kursu, przeczytać sobie aktualne wymogi na prawo jazdy kat. A, by wiedzieć, czego można się spodziewać.
By móc cieszyć się jazdą na motorze, należy najpierw zaliczyć egzamin teoretyczny, a następnie praktyczny. Egzamin teoretyczny składa się z 20 pytań (po 35 sekund na każde), na które można odpowiedzieć „TAK” lub „NIE” oraz z 12 pytań (po 50 sekund), na które należy wybrać odpowiedź „A”, „B” lub „C”. W sumie możesz zdobyć 74 pkt, gdyż za każde pytanie można zdobyć 1, 2 lub 3 punkty w zależności od poziomu trudności. By zdać część teoretyczną, należy zebrać 68 pkt. Wynik pojawia się automatycznie po zakończeniu egzaminu.
Część praktyczną egzaminu państwowego na prawo jazdy kat. A zaczyna się na placu manewrowym, gdzie obowiązkowe jest:
- przygotowanie pojazdu do ruchu oraz sprawdzenie jego stanu technicznego oraz wyznaczonych elementów pojazdu,
- ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu,
- slalom wolny,
- slalom szybki,
- ominięcie przeszkody,
- jazda po łukach w kształcie cyfry 8.
Po poprawnym wykonaniu powyższych zadań rozpoczyna się egzamin na prawo jazdy na motor w ruchu drogowym. W trakcie jego trwania wydawane są polecenia przez specjalny system słuchawkowy. Wykorzystywane jest w tym celu połączenie radiowe. Minimalny czas trwania przejazdu to 25 min.
Przychodząc na egzamin, zabierz ze sobą dokumentu potwierdzający tożsamość (aplikacja mObywatel nie jest uznawana). Przy części praktycznej musisz również przyjść odpowiednio ubrany. Pamiętaj, aby na egzaminie na prawo jazdy kat. A mieć na sobie:
- długie spodnie
- zapinaną kurtkę z długim rękawem,
- obuwie typu motocyklowego lub pełne obuwie zakrywające stopę — wiązane bądź zapinane na klamry, rzepy, zatrzaski,
- rękawice zakrywające całe dłonie.
O czym powinniśmy pamiętać, wybierając szkołę jazdy?
Kandydatów na prawo jazdy kategorii A1, A2 oraz A czeka kurs trwający 50 godzin (30 godzin zajęć teoretycznych oraz 20 godzin praktyki). Kursant może zdecydować się na eksternistyczną realizację zajęć teoretycznych i zdać państwowy egzamin z teorii przed przystąpieniem do zajęć praktycznych. Jeśli jednak zależy nam na udziale w zajęciach teoretycznych w szkole jazdy, powinniśmy sprawdzić, czy szkoła proponuje odpowiadającą nam formę zajęć. Warto wybrać taką szkołę, w której zajęcia teoretyczne prowadzone są zarówno w formie e-learningu jak i tradycyjnych wykładów z możliwością wyboru najdogodniejszego terminu dla siebie.
Wiadomo, jednak, że to na zajęciach praktycznych najbardziej nam zależy. Zanim zapiszemy się na kurs na prawo jazdy na motor, sprawdźmy jakim sprzętem dysponuje wybrana szkoła jazdy i jak dba o nasze bezpieczeństwo. Przykładowo, wrocławska szkoła Akademia Dobrej Jazdy na czas zajęć użycza kursantom kask, rękawice, ochraniacze na kolana i zbroję motocyklową, dzięki czemu poczujesz się pewniej, próbując pierwszych jazd na motorze. Dodatkowo warto sprawdzić, czy pojazdy w wybranej szkole jazdy są takie same, jak te wykorzystywane na egzaminie państwowym. Przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy kat. A, pamiętajmy, że należy założyć Profil Kandydata na Kierowcę oraz uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań.