Co zrobić, gdy sprawca kolizji nie posiada ubezpieczenia OC?

0
310

Kolizja na drodze to zawsze przykra sytuacja, na którą niestety nie zawsze mamy wpływu. Nawet gdy my staramy się jechać uważnie, zgodnie z przepisami i zgodnie z zasadami ograniczonego ryzyka, ktoś inny, czy to przez swoją lekkomyślność, nieuwagę czy brak umiejętności kierowania pojazdem spowoduje kolizję. Na szczęście istnieją uniwersalne zasady, które pozwolą nam przebrnąć przez całą procedurę bez zbędnych formalności. Co jednak w sytuacji, gdy kolizję spowodował kierowca bez ważnego ubezpieczenia OC?

Kto ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC?

Zacznijmy od przypomnienia, kto jest zobowiązany do posiadania OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to jedno z nielicznych w Polsce obowiązkowych polis, która musi zostać wykupiona przez każdego właściciela samochodu. Wymóg ten jest uregulowany prawem, a potencjalny brak ochrony w przypadku kontroli Policji zostanie srogo ukarany nie tylko zatrzymaniem pojazdu, ale też nałożeniem wyjątkowo drogiego mandatu karnego. Każdy właściciel samochodu osobowego, samochodu ciężarowego, a nawet motocyklu musi każdego roku odnawiać lub zakupić nową polisę ubezpieczeniową. Polisa jest przypisana do danego pojazdu, co oznacza, że nawet w przypadku, gdy danym samochodem kieruje kilku kierowców, tylko jeden z nich musi wykupić ubezpieczenie.

Kolizja bez ważnego OC

Ze względu na powszechną obawę przed ogromnymi mandatami i konsekwencjami braku OC, zdecydowana większość kierowców faktycznie realizuje obowiązek wykupienia polisy ubezpieczeniowej dla swojego samochodu. Musimy jednak brać pod uwagę ewentualność, w której to będziemy ofiarami kolizji a kierowca nie posiada ważnego ubezpieczenia. Co zrobić w takiej sytuacji? To sytuacja, w której wezwanie policji okaże się niezbędne. Z pewnością kierowca będzie nas przekonywać, że polisę ma, ale nie pamięta jej numeru, lub będzie chciał załatwić sprawę polubownie. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach musi myśleć o swoim dobru i o tym, że to nie my jesteśmy sprawcami kolizji, wskutek której ucierpiało nasze auto, a w najgorszym scenariuszu my lub ktoś z naszych bliskich. A zatem co powinniśmy zapamiętać? Podczas kolizji z kierowcą nieposiadającym ważnego OC nie bierzemy pod uwagę innego rozwiązania jak wezwanie na miejsce policji.

Czy otrzymamy odszkodowanie od kierowcy bez OC?

Jak dobrze wiemy, ubezpieczyciel, u którego zdecydowaliśmy się zakupić ubezpieczenie, jest zobowiązany do pokrycia szkody w pojeździe osoby poszkodowanej. W takiej sytuacji poszkodowany zgłasza szkodę u naszego ubezpieczyciela, posługując się naszym numerem polisy oraz podstawowymi danymi personalnymi. Czy zatem mamy szansę na odzyskanie pieniędzy, jeśli drugi kierowca nie ma OC? Na szczęście nie mamy się o co martwić – procedura odzyskania odszkodowania wygląda identycznie jak w przypadku tradycyjnej formalności z tą różnicą, że wypłatę zagwarantuje nam Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – instytucja która czuwa nad wszystkimi innymi firmami ubezpieczeniowymi. Zgłoszenie szkody możemy wypełnić na stronie dowolnego wybranego przez nas ubezpieczyciela – możemy być pewni, że żadna firma nie odmówi przyjęcia takiego wniosku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj