Motocykle elektryczne i wszystko, co warto o nich wiedzieć!

0
1020

Fani prędkości, którzy lubią czasami poszaleć na motocyklu, mogą być zaskoczeni, że elektryczne jednoślady na rowerach i skuterach elektrycznych się nie kończą. Widok motocykla z zieloną tablicą nie jest jeszcze powszechny na polskich drogach, ale takie pojazdy istnieją i warto się im przyjrzeć. Co najważniejsze, są to naprawdę mocne maszyny, które nie jednego zadziwią swoim elektrycznym temperamentem. Jakie motocykle elektryczne mamy do wyboru? Co dostajemy w pakiecie wraz z ekologicznym silnikiem?

Elektryczne motocykle, czyli nadchodząca przyszłość

Chcąc nie chcąc, jesteśmy świadkami i uczestnikami kończącej się ery pojazdów spalinowych. Stanowisko Unii Europejskiej jest dość jasne w tej kwestii – od 2035 roku ma obowiązywać zakaz sprzedaży nowych pojazdów spalinowych. Z jednej strony miłośnicy tradycyjnej motoryzacji czują żal i nie ma w tym nic dziwnego. Z drugiej jednak trzeba być otwartym na innowacje.

I do jednych z nich należą z pewnością motocykle elektryczne, które w ostatnich latach są pojazdami o coraz lepszych parametrach – już nie tyle konkurujących z maszynami spalinowymi, ale pod wieloma względami je przewyższającymi. Warto zatem dać im szansę i przekonać się na własnej skórze, że elektryki także dają olbrzymią frajdę z jazdy. Jak aktualnie wygląda rynek tego typu maszyn?

Elektryczne motocykle – rodzaje i ważne parametry

Nowoczesne motocykle elektryczne to maszyny zaskakujące swoimi osiągami. Te najmocniejsze mają zasięg nawet ponad 300 km na jednym ładowaniu i mogą osiągać prędkość 200 km/h. Są to zatem naprawdę mocne jednoślady. Na szczególną uwagę w ich przypadku zasługuje jednak przyspieszenie. Motocykle elektryczne mogą rozpędzić się do setki w zaledwie 2,2 sekundy! Jest to wynik nieosiągalny dla większości pojazdów spalinowych. Takie pojazdy nie mają skrzyni biegów, co pozwala na wygodniejszą i bardziej płynną jazdę.

Rodzaje motocykli elektrycznych:

  • Elektryczne motocykle sportowe (ścigacze)
  • Elektryczne crossy (enduro)
  • Motocykle elektryczne naked
  • Elektryczne cruisery

Na co patrzeć przy zakupie tego typu maszyn?

Do najważniejszych parametrów motocykli elektrycznych należą:

  • zasięg motocykla
  • moc motocykla
  • czas ładowania

Na rynku znaleźć można różne motocykle. Co najważniejsze, producenci oferują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, zapewniające coraz większe zasięgi, szybszy czas ładowania i niezwykle wysoki komfort podróżowania.

Zalety motocykli elektrycznych

Motocykle elektryczne, podobnie jak i pozostałe pojazdy tego typu, są niezwykle ekonomiczne. Dzięki temu przemieszczanie się na nich jest po prostu tanie, co przy obecnych cenach paliw nie jest bez znaczenia!

Ponadto motocykle elektryczne z reguły

  • są lżejsze,
  • i są ciche.

Brak generowanego hałasu, charakterystycznego dla motocykli spalinowych dla niektórych jest wadą. Jednak ogólnie jest to wielka zaleta. Motocykle elektryczne wydają lekki świst, czyli poruszają się jak maszyny, które do tej pory oglądaliśmy w filmach science-fiction. Jazda na takim motocyklu daje naprawdę niezwykłe wrażenia, o czym warto się przekonać osobiście!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj