Wycieraczki samochodowe to przyjaciel każdego kierowcy. Często niedoceniany. Ale do czasu. W trakcie opadów deszczu, śniegu albo jazdy w miejscach narażonych na pylenie i kurz, każdy kierowca doceni swoje wycieraczki jeśli będą sprawne. Jakie są podstawowe zasady eksploatacji wycieraczek samochodowych, zapewniające komfort i bezpieczeństwo?
Bez względu na to, czy Twoje auto ma jedną długą, czy dwie krótsze wycieraczki na przedniej szybie, bez względu na to, czy wycieraczki wykorzystujesz w samochodzie osobowym, ciężarowym, autobusie, czy też samochodzie dostawczym – zasady eksploatacji wycieraczek samochodowych są zawsze takie same.
Spis treści
Eksploatacja wycieraczek samochodowych – o czym kierowca musi zawsze pamiętać?
Wymieniaj wycieraczki samochodowe, kiedy pojawią się objawy ich zużycia. Pamiętaj o tym, że wycieraczki są elementem eksploatacyjnym. To znaczy, że podczas pracy ulegają one zużyciu i tracą swoje właściwości. Jazda z uszkodzonymi wycieraczkami jest niebezpieczna. Jak możesz prowadzić auto, kiedy nie widzisz dobrze tego, co znajduje się przed Tobą? Jak możesz parkować, kiedy nie widzisz tego, co znajduje się za szybą pojazdu? Kiedy musisz wymienić swoje wycieraczki? Wtedy, gdy pozostawiają na szybie smugi i niedoczyszczone miejsca. Także wtedy, gdy zaczynają mocno hałasować podczas pracy. Niektóre uszkodzenia możesz zauważyć gołym okiem – na przykład oderwanie się części pióra, przylegającego do szyby. Nie zwlekaj z wymianą!
Nie pozwól wycieraczkom pracować na sucho! Zawsze korzystaj z dużych ilości płynu do spryskiwaczy. Dzięki temu przedłużysz życie wycieraczkom i zapobiegniesz uszkodzeniom szyby. Kiedy wycieraczki pracują na sucho, po prostu rysują szybę. Zastanawiasz się, skąd tysiące małych rysek na Twojej szybie? Już wiesz.
Regularnie myj szyby w swoim samochodzie. Nie musisz kupować specjalistycznych środków. Wystarczy najtańszy płyn do mycia szyb (domowy, do okien) i czysta ściereczka. Po co to robić? Kiedy myjesz szyby, usuwasz z nich tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia, mogące spowodować uszkodzenia szyb i piór wycieraczek. Pomyśl, co się stanie, jeśli na szybie znajdują się ziarenka piasku, a Ty uruchamiasz wycieraczki. Te małe ziarenka mogą uszkodzić delikatne pióra i porysować szybę. Tłuszcz także niszczy gumę, z której są wykonane pióra. A skąd tłuszcz na szybie? Czy czasami myjesz swoje auto szamponem z woskiem? Już wiesz…
Latem nie wystawiaj wycieraczek na działanie silnego słońca. Powoduje ono szybsze utlenianie oraz mikropęknięcia gumy wycieraczek na skutek bardzo silnej emisji promieniowania ultrafioletowego. Odrobina cienia pomoże nie tylko Twoim wycieraczkom. Ochronisz też lakier wnętrze auta oraz uszczelki.
Nie usuwać zaschniętych zanieczyszczeń z szyb za pomocą wycieraczek. W ten sposób prawie na pewno uszkodzisz gumowe pióra wycieraczek. A do tego jeszcze porysujesz powierzchnię szyby. Takie zanieczyszczenia jak piasek, kurz i zaschnięte ptasie odchody usuń za pomocą wody, a potem płynu do mycia szyb.
Oszczędzaj swoje wycieraczki zimą. Nie usuwaj lodu i śniegu za pomocą wycieraczek. Jest lepszy sposób. Po prostu zastosuj odmrażacz do szyby, w sprayu albo w płynie. Uwolnisz przymarznięte pióra wycieraczek, usuniesz lód. Śnieg usuń szczoteczką silikonową. W ten sposób Twoje wycieraczki przetrwają zimę.
Wybieraj dobre wycieraczki do auta, a będą służyć znacznie dłużej!
Dobre wcale nie oznacza, że najdroższe. Wybieraj wycieraczki ze średniej półki cenowej. Wiele z nich zapewnia jakość produktów premium w znacznie niższej cenie.
Przykład? Polskie wycieraczki Oximo. Są bardzo cenione za jakość wykonania i trwałość. To zasługa dobrych jakościowo materiałów, wysokiej precyzji produkcji i nowoczesnych technologii (jak np. pokrywanie piór silikonem i Teflonem).
Pamiętaj. Sprawne wycieraczki, płyn do spryskiwaczy i skrobaczka do szyb to Twoi główni sprzymierzeńcy w walce o dobrą widoczność przez szyby. Pamiętaj o nich!