6 faktów i ciekawostek o marce Ford

0
1047

Ford to amerykański koncern samochodowy, który powstał w 1903 roku. Jego założycielem jest Henry Ford – pionier masowej produkcji aut osobowych. W długiej historii marki pojawiło się na rynku kilka kultowych modeli samochodów.

Poznaj 6 faktów i ciekawostek związanych z marką Ford i jej założycielem.

1. Henry Ford – jego odkrycia i wynalazki

Henry Ford już w wieku 15 lat skonstruował własny silnik parowy w małym, samodzielnie wyposażonym warsztacie. W 1896 roku za sprawą jego pomysłów powstał kwadrycykl – pojazd o własnym napędzie. Następnie Ford opracował silnik oparty na ramie, do której przytwierdzone zostały 4 koła od roweru. W ten sposób pojawił się pierwszy model samochodu Forda – Ford A, którego produkcja rozpoczęła się w 1903 roku.

10 lat później Henry Ford opracował pierwszą na świecie ruchomą linię montażową. Tym samym stał się światowym pionierem masowej produkcji samochodów – ekonomicznych, niezawodnych i przystępnych cenowo, nawet dla przeciętnie zarabiających. Wprowadzenie taśmowego systemu produkcji sprawiło, że co 10 sekund w zakładach Forda w Highland Park zjeżdżało z linii jedno gotowe do sprzedaży auto.

2. Kultowe modele Forda

Pierwszy kultowy model samochodu amerykańskiej marki to Ford Model T, który pojawił się na rynku w 1908 roku. Pojazd ten od 1917 roku produkowano wyłącznie w wersji z czarnym nadwoziem. Miał niską cenę, dlatego na jego zakup mogły pozwolić sobie przeciętne amerykańskie rodziny – w latach 20. jego cena wynosiła około 300 dolarów. Samochód ten umożliwiał jazdę w trudnych warunkach terenowych. Natomiast w 1947 roku Ford wprowadził na rynek model Ford serii F – najpopularniejszy do dziś w Stanach Zjednoczonych pojazd osobowo-dostawczy pick-up.

Na początku lat 60. w sprzedaży pojawił się Ford Falcon – pierwsze po II wojnie światowej kompaktowe auto amerykańskie. Kolejnym przełomowym momentem była premiera w 1964 roku kultowego samochodu sportowego klasy średniej – Forda Mustanga. Tego samego roku zaprezentowany został Ford Transit, pojemne auto dostawcze klasy średniej. W kolejnych latach pojawiały się popularne samochody osobowe, takie jak: Ford Fiesta (1976), Ford Escort (1980), Ford Mondeo (1992) i Ford Focus (1998).

3. Ambitne cele Forda w obszarze elektromobilności

Producent ten zadeklarował, że do 2030 roku wszystkie jego auta osobowe będą elektryczne. 5 lat później Ford zamierza zredukować do zera ślad węglowy w swojej europejskiej działalności.

Najpopularniejszym obecnie przykładem w pełni elektrycznego samochodu tej marki jest Ford Mustang Mach-E. Pojazd ten pojawił się na rynku światowym w 2019 roku, a w Polsce w 2021 roku. Osiąga moc do 487 KM, moment obrotowy do 860 Nm i przyspiesza do 100 km/h w 3,7 s. Zasięg jazdy na jednym doładowaniu może wynieść nawet 600 km. Ford Mustang Mach-E został wyróżniony nagrodą Auto Lider 2022 w dwóch kategoriach – Crossover/SUV klasy średniej i Premiera Motoryzacyjna Roku. Zdobył również wyróżnienie Car of The Year Polska 2022. Cena katalogowa tego nowoczesnego pojazdu sięga blisko 300 tysięcy złotych, dlatego niewiele osób może pozwolić sobie na jego zakup za gotówkę. Przedsiębiorcy mogą rozważyć leasing samochodowy, dzięki któremu będą mogli opłacać auto ze swoich bieżących przychodów.

W ofercie tego amerykańskiego producenta znajduje się także w pełni elektryczny samochód dostawczy Ford E-Transit, którego ładowność wynosi do 1758 kg, a zasięg to ponad 300 km na jednym naładowaniu.

4. Ford produkował samochody pod innymi markami

Niewiele osób wie, że koncern samochodowy Ford produkował również auta osobowe pod innymi markami. Najpopularniejsze z nich to pojazdy klasy średniej Mercury i samochody z segmentu premium marki Lincoln.

5. Produkcja Forda podczas II wojny światowej

W czasie II wojny światowej zakłady Forda produkowały wyłącznie pojazdy przeznaczone do działań militarnych. Były to głównie samochody ciężarowe i terenowe oraz samoloty bombowe.

6. Najczęściej leasingowane samochody Forda

Jak wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, przedsiębiorcy stosunkowo często decydują się na leasing Forda. Marka ta zajęła w 2022 roku dziewiąte miejsce pod kątem rejestracji nowych samochodów przez polskie firmy, jedną pozycję przed Renault.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj