Import aut z USA – co trzeba wiedzieć o sprowadzaniu samochodu z USA?

0
518

Import samochodów z USA wciąż jest dla polskich kierowców bardzo atrakcyjną alternatywą dla zakupu używanego auta na rynku rodzimym bądź na jednym z rynków krajów europejskich. Wynika to w dużej mierze z faktu, że sprowadzanie samochodu z USA, pomimo dramatycznych zmian gospodarczo-ekonomicznych w kraju i za granicą, pozwala zaoszczędzić co najmniej kilkanaście (a nierzadko kilkadziesiąt) tysięcy złotych. Jeśli dodać do tego możliwość zakupu niekwestionowanych motoryzacyjnych klasyków, które ciężko zdobyć poza rynkiem amerykańskim, trudno się dziwić, że import aut z USA znajduje coraz to nowych zwolenników. Warto jednak pamiętać, że sprowadzanie auta z USA wiąże się także z określonymi formalnościami, koniecznością poniesienia szeregu kosztów dodatkowych, a przede wszystkim z ryzykiem zakupu pojazdu, który nie spełni pokładanych w nim oczekiwań. Na co zatem zwrócić uwagę sprowadzając auto z USA, jakie są koszty importu samochodu zza oceanu i w jakich przypadkach ma to realny sens ekonomiczny?

Sprowadzanie samochodów z USA – kiedy się opłaca?

Na pierwszy rzut oka szansa zaoszczędzenia kilkudziesięciu tysięcy złotych jest nie lada gratką dla przeciętnego polskiego kierowcy – to w końcu suma, za którą bez większego problemu można w Polsce kupić używane auto w niezłym stanie. Nie ulega również najmniejszej wątpliwości, że dla wielu kierowców sprowadzanie z USA np. bogato wyposażonego SUV-a albo jednego z klasyków ze stajni Forda, Dodge’a czy Chevroleta będzie opłacalną inwestycją.

Trzeba sobie jednak jasno zdawać sprawę z tego, że nie każdy samochód pochodzący z USA jest warty zakupu. Sens finansowy takiego przedsięwzięcia może zostać podważony choćby przez wydatki związane z przystosowaniem sprowadzonego auta do ruchu po naszych drogach, we znaki mogą się też dać zwykłe koszty codziennej eksploatacji. Dotyczy to szczególnie starych klasyków, których zapotrzebowanie na paliwo może wypalić sporą dziurę w budżecie statystycznego polskiego kierowcy. To sprawia, że najbardziej opłacalnymi autami są te z najwyższych segmentów, czyli auta luksusowe i sportowe, a także SUV-y.

Z jakimi kosztami należy się liczyć, decydując się na import auta z USA?

O konieczności dodatkowych wydatków w ogólny sposób wspominaliśmy już powyżej. W tym miejscu nieco szerzej rozwiniemy tę kwestię, ponieważ wielu rodzimych kierowców po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie koszty trzeba jeszcze ponieść przed zabraniem się nowym nabytkiem na przejażdżkę – czy to samotnie, czy w towarzystwie najbliższych. Oto, jakie koszty czekają na prywatnego importera auta z USA:

  • podatek VAT – niezbędny do opłacenia w kraju, do którego trafia auto z USA bezpośrednio po sprowadzeniu; w Polsce VAT na auta z USA wynosi 23%, w Niemczech 19%, ale w obu przypadkach jest liczony tak samo: od wartości danego pojazdu, powiększonej o cło,
  • cło – opłaty celne dla samochodów osobowych i motocykli sprowadzanych z USA do Polski wynoszą na chwilę obecną 10% od wartości danego pojazdu,
  • akcyza – kwota akcyzy jest uzależniona w bezpośredni sposób od typu sprowadzanego pojazdu oraz jego pojemności silnika. Auta z USA o silnikach do 2 litrów mają niższą akcyzę (3,1%), większe silniki to również wysoka akcyza – aż 18,6%,
  • przeróbki związane z dostosowaniem do polskich przepisów drogowych – od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, zależnie od warsztatu, kosztu części i zakresu samych przeróbek,
  • koszty transportu – kupiony w USA samochód zawsze trzeba dostarczyć do wybranego portu, co dla właściciela auta oznacza dodatkowy wydatek rzędu kilkuset dolarów (zwykle więcej),
  • koszty prowizji – zarówno domy aukcyjne, jak i inni pośrednicy pobierają prowizję za swoje usługi, co zwiększa wydatki o kolejnych kilkaset dolarów.

Import samochodu z USA – samodzielnie czy przez pośrednika?

Samodzielne sprowadzenie samochodu z USA nie jest niemożliwe, ale warto mieć na uwadze, że pewne formalności mogą być dopięte wyłącznie po stronie amerykańskiej, a to oznacza dla kupującego dalsze wydatki – podróż za ocean do najtańszych nie należy. To nie jedyny powód, dla którego warto skorzystać z usług wyspecjalizowanego pośrednika. Warto pamiętać, że najlepsi pośrednicy mają swoich przedstawicieli na miejscu w USA, dzięki czemu dokonanie oględzin pojazdu nie stanowi żadnego problemu, podobnie jak pełna weryfikacja danego pojazdu w amerykańskich bazach Carfax i Autocheck. Pozwala to uniknąć wielu potencjalnych problemów. Jakich? O tym poniżej.

Sprowadzanie aut z USA – na co trzeba uważać?

Coraz częściej na aukcjach w amerykańskich domach aukcyjnych pojawiają się samochody powypadkowe po dużych wypadkach, a niejednokrotnie nawet z orzeczoną szkodą całkowitą (certificate of destruction). Koniecznie też trzeba uważać na auta popowodziowe, które z praktycznego punktu widzenia są niczym więcej, jak wrakami generującymi koszty dla kupującego. Jeśli więc jakiś samochód ma mały przebieg, niską cenę i nie wymaga naprawy blacharki to niewykluczone, że jest pojazdem po zalaniu i najlepiej trzymać się od niego z daleka.

W przygotowaniu tekstu pomógł Krzysztof Mikołajczyk z firmy FlyCars, specjalizującej się w sprowadzaniu pojazdów z USA – https://flycars.pl/import-usa/auta/, jak również z Kanady oraz Dubaju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj