Wypadki spowodowane przez kierowców pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających są jednym z najbardziej surowo karanych przestępstw. Wiele zależy od tego, ile alkoholu we krwi miał kierowca, który dopuścił się tego czynu. To też odróżnia, czy popełniony czyn był przestępstwem czy tylko wykroczeniem. W poniższym artykule wyjaśniamy, co może grozić za jazdę po alkoholu.

Co zalicza się do jazdy po alkoholu?

Jakie stężenie alkoholu kwalifikuje się jako jazda po pijanemu? Polskie prawo dopuszcza możliwość jazdy samochodem, kiedy stężenie wynosi maksymalnie 0,2 promila we krwi, czyli do 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Natomiast jeśli alkomat udowodni, że wartość przekracza 0,1, wtedy taki kierowca może ponieść poważne konsekwencje, w zależności od wartości, jakie wykaże alkomat. Szczegółowy opis tych sytuacji i ich skutków znajdziesz tu: https://adwokatspiewak.pl/jazda-pod-wplywem-alkoholu/.

Przestępstwo a wykroczenie

W Polsce wyróżnia się dwa rodzaje stanów po alkoholu. Pomimo takiej kategoryzacji w żadnej sytuacji nie powinieneś wsiadać za kierownicę, jeśli spożywałeś alkohol. Pierwszy z nich to tzw. stan po spożyciu alkoholu, występuje on kiedy kierowca ma we krwi między 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi. Taki wynik jest jednoznaczny ze stężeniem 0,1 do 0,25 mg/dm3 w wydychanym powietrzu. W takim wypadku, kierowca, który prowadził samochód z tym wynikiem w alkomacie, popełnił wykroczenie.

Natomiast w przypadku, kiedy kierowcy wyjdzie wynik ponad 0,5 promila alkoholu we krwi, co jest równoznaczne z ponad 0,25 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu, wtedy jest już mowa o tak zwanym stanie nietrzeźwości. W takiej sytuacji prowadzący samochód z takim stężeniem kierowca popełnił przestępstwo i musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami. W przypadku znalezienia się w takiej sytuacji, najlepiej zasięgnąć porady specjalisty: https://adwokatspiewak.pl/.

Konsekwencje jazdy po spożyciu alkoholu

Jak wspominaliśmy wyżej, konsekwencje takich czynów mogą się różnić nieco, w porównaniu z tym, jaki wynik wykaże alkomat policyjny. Przepisy dot. tych sytuacji zmieniły się 1. stycznia 2022. Art. 87. kodeksu wykroczeń opisuje konsekwencje jakie grożą za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu. Paragraf pierwszy wymienia sytuacje, w których prowadzący pojazd (nie tylko w ruchu lądowym, ale też wodnym lub powietrznym) w tym stanie podlega karze aresztu lub karze grzywny nie niższej niż 2500 złotych. W przypadku prowadzenia pojazdów niemechanicznych, np. rowerów, dolna granica kary zaczyna się od 1000 zł. Bez zmian pozostało obowiązkowe czasowe odebranie uprawnień kierowcom na czas od 6 miesięcy od 3 lat. We wrześniu 2022 zmienią się też przepisy w przypadku recydywistów, czyli osób, które już wcześniej popełniły podobny czyn. Oznacza to, że osoba ukarana drugi raz prawomocnie zapłaci podwójną sumę grzywny, czyli minimum 5000 zł.

Konsekwencje jazdy w stanie nietrzeźwym

Na razie kary po jeździe w stanie nietrzeźwym pozostają bez zmian. To znaczy, że za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, a także co najmniej trzy lata zakazu prowadzenia pojazdów. Konieczna jest też wpłata na rzecz Funduszu Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej o stawce co najmniej 5000 zł, a do tego zapłata kary grzywny. Jest ona uzależniona od dochodów osoby popełniającej przestępstwo, może ona wynosić od 10 do 540 stawek dziennych (stawka dzienna jest wyznaczana przez sąd, może to być od 10 do 2000 zł).

Od września 2022 zmieni się również liczba punktów karnych przyznawanych za jazdę po alkoholu – będzie to maksymalnie 15 punktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj