O karoserię samochodu warto dbać nie tylko w trakcie zimy, ale i przez cały rok. Raz zaniedbana może bowiem zwiększyć podatność auta na korozję, co z kolei obniży wartość pojazdu. Dlatego też warto pomyśleć o kosmetyce samochodowej i zabezpieczeniu lakieru. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Dlaczego należy dbać o stan karoserii?

Wbrew pozorom należy to robić nie tylko ze względów estetycznych. Zadbana karoseria to znacznie więcej korzyści. Odpowiednie zabezpieczenie lakieru uchroni auto również przed działaniem wilgoci oraz spowodowanej nią korozją. To z kolei wpłynie na cenę auta przy ewentualnej sprzedaży. Warto wspomnieć także, że lakier chroni karoserię pojazdu również przed powstawaniem zadrapań, odbarwień, czy matowieniem, które wywołują przede wszystkim warunki atmosferyczne – opady, promieniowanie UV, czy zmienne temperatury. Brak ochrony lakieru osłabia jego strukturę, co sprzyja powstawaniu uszkodzeń, w tym niewidocznych dla oka mikropęknięć. Nie wspominając o tych, które mogą powstać pod wpływem piasku, kamyków i innych elementów, które znajdują się na drogach.

Ochrona lakieru – na czym polega?

Mało który kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że warstwa lakieru w wielu autach jest cienka jak ludzki włos. Dlatego też jest ona równie podatna na powstawanie uszkodzeń. Nic więc dziwnego, że należy ją dodatkowo chronić. Tutaj powstaje jednak pytanie, w jaki sposób to robić? Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Mowa tu przede wszystkim o firmach świadczących tzw. auto detailing, który jest nastawiony na renowację i konserwację karoserii. Zabezpieczenie lakieru auta może odbyć się na wiele sposobów, co sprawia, że jego efekty mogą się od siebie nieco różnić. Do najbardziej popularnych metod należą m.in. woskowanie lakieru, powłoka polimerowa, kwarcowa lub ceramicznej oraz zastosowanie folii ochronnej PPF. Szczególne cenionym sposobem jest przede wszystkim powłoka ceramiczna. Co warto o niej wiedzieć?

Powłoka ceramiczna – niezawodna i trwała

To jedna z metod ochrony lakieru, która dzięki zawartym w niej nanocząsteczkom tworzy na karoserii pojazdu szklistą warstwę. Wspomniane nanocząsteczki po aplikacji zastygają i zmieniają się w ciało stałe. Z tego też względu powłoka ta jest niezwykle trwała. Ponadto powłoka ceramiczna jest odporna na:

  • Promieniowanie UV;
  • Mocne środki chemiczne;
  • Blaknięcie.

Dodatkowo ma ona również właściwości hydrofobowe i elektrostatyczne, co sprawia, że auto o wiele mniej się brudzi. Cząsteczki brudu są wręcz od niej odpychane, co powoduje, że pielęgnacja samochodu staje się znacznie szybsza. Powłoka ceramiczna wyróżnia się także ze względu na walory estetyczne. Po jej nałożeniu karoseria auta staje się szklista, a kolor lakieru ulega wzmocnieniu i staje się bardziej wyrazisty. Co więcej, niektóre powłoki mogą wytrzymać nawet do 9 lat.

Podsumowanie

Na końcu warto również wspomnieć, że ochrona lakieru to nie tylko zabiegi służące zabezpieczaniu lakieru. Podstawa dbania o lakier pojazdu są także zabiegi takie jak regularne mycie samochodu. Nawet najlepsza powłoka ceramiczna może bowiem niewiele wskórać, jeżeli zaniedba się tej czynności. W trosce o lakier auto poleca się myć ręcznie lub w myjniach parowych. Myjnie automatyczne wpływają niekorzystnie na stan karoserii, powodując m.in. powstawanie zarysowań. Ważnym elementem czyszczenia auta jest również jego suszenie. W tym celu poleca się stosowanie miękkich ręczników z mikrofibry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj