Niezależność, mobilność i szybsze przemieszczanie się to powody, dla których decydujemy się na zrobienie prawa jazdy. Jednak egzaminy – zarówno teoretyczny, jak i praktyczny – mogą wcale nie okazać się tak łatwe, jak mogą się wydawać. Każdy z nas prawdopodobnie słyszał o kilku, a nawet kilkunastu podejściach do egzaminów i więcej, a przecież to wymaga nie tylko ogromnego samozaparcia, ale i zasobów pieniężnych oraz czasowych. Dlatego, żeby przyszłym kierowcom ułatwić przygotowania do egzaminu, przygotowaliśmy listę wskazówek, które sprawią, że prawo jazdy za pierwszym razem stanie się faktem.

Prawo jazdy – wskazówki

Jak zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy za pierwszym razem? Oto lista przydatnych rad, dzięki którym prawo jazdy za pierwszym razem wcale nie musi pozostać w sferze marzeń.

  1. Pozytywne nastawienie to podstawa! Dzięki pozytywnemu myśleniu zminimalizujesz stres, co z pewnością przyczyni się do większego opanowania za kierownicą.
  2. Kultura osobista i odpowiedni ubiór wydają się oczywistością, ale warto o nich przypomnieć. Pamiętaj jednak, aby Twój strój był jednocześnie elegancki i wygodny – buty na obcasie lepiej zachowaj na inną okazję.
  3. Przyjdź na egzamin wypoczęty/a i najedzony/a! Dzięki dobremu samopoczuciu będzie Ci się łatwiej skupić na drodze i poleceniach egzaminatora.
  4. Wybierz dogodną godzinę egzaminu, czyli unikaj godzin szczytu. Zwłaszcza w dużych miastach może to znacząco ułatwić zdawanie egzaminu. Najlepiej celuj między 9-tą a 14-tą.
  5. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza! Dlatego poświęć jak najwięcej czasu na przygotowania zarówno do egzaminu teoretycznego, jak i praktycznego. Odbądź porządny kurs na prawo jazdy w takim wymiarze godzin, jaki Tobie jest potrzebny. Jeżeli czujesz taką potrzebę – wykup dodatkowe godziny lekcji z instruktorem. To ważne, żeby czuć się pewnie za kierownicą.
  6. Postaraj się zachować spokój niezależnie od sytuacji. To prawdopodobnie najtrudniejsza do realizacji rada, ponieważ w stresowych momentach często niełatwo jest pozostać opanowanym. Jednak pomyłki i potknięcia mogą zdarzyć się każdemu, dlatego nie ma co panikować i nawet przy popełnieniu błędu kontynuować egzamin.

Jak zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy za pierwszym razem?

Chociaż to praktyczny egzamin budzi zwykle najwięcej obaw, to jednak do egzaminu teoretycznego również dobrze jest się odpowiednio przygotować. Zwłaszcza powyższe punkty 1, 3 i 6 sprawdzą się również w tym przypadku: pozytywne nastawienie, opanowanie i dobre samopoczucie będzie działało na Twoją korzyść. Choć to nie wszystkie wskazówki przed egzaminem na prawo jazdy: systematyczna nauka, uważna lektura podręcznika, sporządzanie czytelnych notatek, powtarzanie i rozwiązywanie przykładowych testów pozwolą posiąść Ci podstawową wiedzę na temat kierowania pojazdami. Pamiętaj, że im więcej czasu spędzisz na szkoleniu oraz samodzielnej nauce w domu, tym większe będą Twoje szanse podczas egzaminu na prawo jazdy.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy konkretnej kategorii?

Powyższe zasady dotyczące tego, co zrobić, żeby zdać prawo jazdy za pierwszym razem, sprawdzą się niezależnie od kategorii. Oczywiście najpopularniejszym pojazdem jest samochód osobowy (polecamy kurs dostępny na stronie: https://www.kursylektor.pl/kategoria-b-samochody-osobowe,46). Jednak wskazówki te okażą się aktualne także przy zdawaniu prawa jazdy na motocykl, ciężarówkę czy tramwaj.

Ile procent ludzi zdaje prawo jazdy za pierwszym razem?

Wiele kandydatów na kierowców zastanawia się, ile osób zdaje prawo jazdy za pierwszym razem i czy to w ogóle jest możliwe w ich przypadku. Według statystyk, za pierwszym razem teoretyczny egzamin na prawo jazdy w Polsce zdaje od ok. 50 do 60 procent zdających. Z kolei egzamin praktyczny okazuje się nieco trudniejszy, ponieważ zdawalność plasuje się w okolicach 40 procent. Dlatego warto skorzystać z naszych wskazówek na to jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem. Niewątpliwie strona kursylektor.pl pozwoli Ci znaleźć się w gronie tych osób. Zdanie prawa jazdy za pierwszym razem będzie dzięki temu bardziej prawdopodobne.

Za przyszłych kierowców trzymamy kciuki na egzaminach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj